«آتش‌سوزی‌ها» با ترجمه دکتر خاکی برای اولین بار روی صحنه

تهران- ایرنا- مجتبی جدی از کارگردانی و اجرای نمایش «آتش‌سوزی‌ها» نوشته وجدی معود با ترجمه دکتر محمدرضا خاکی برای نخستین بار در نیمه دوم سال جاری (۱۴۰۰) خبر داد.

به گزارش ایرنا، مجتبی جدی، کارگردان تئاتر که چندی قبل به عنوان دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی مشغول فعالیت بود گفت: بعد از پایان جشنواره تئاتر دانشگاهی، مشغول آماده‌سازی نمایشنامه آتش‌سوزی‌ها شدم تا در نیمه دوم امسال آن را به روی صحنه ببرم.

وی در مورد ترجمه این نمایش گفت: دو، سه ترجمه از این نمایشنامه را خواندم که در این میان با صحبت‌هایی که با آقای دکتر خاکی داشتم، ترجیح دادم از ترجمه‌ او استفاده کنم. وی با ترجمه نمایشنامه آتش‌سوزی‌ها اثر وَجدی مُعَوَد در معرفی این نویسنده به اهالی تئاتر نقش مهمی داشته است و برایش مهم است این نمایشنامه که برای نخستین بار به اجرا در می‌آید، با کیفیت به صحنه برود.

متن نمایشنامه آتش‌سوزی‌ها دومین قسمت از چهارگانه‌ نمایشی خون وعده‌ها است که روایتی معاصر دارد و تصویری از جهان معاصر و به‌ویژه وقایع خاورمیانه را نشان می‌دهد، اما در پس زمینه‌ روایتش نگاهی به تاریخ و جهان اسطوره‌ای نیز داشته است. مُعَوَد به عنوان یک مهاجر با ریشه لبنانی (کانادایی) که در فرانسه زندگی می‌کند، در این اثر روی مسئله هویت و تبار شناسی تاکید دارد.

جدی در ادامه در مورد تمرینات این نمایش گفت: تمرینات این نمایش در حال انجام است و به‌زودی زمان و مکان اجرا نیز گروه بازیگران، اطلاع رسانی خواهد شد.

«آتش‌سوزی‌ها» با ترجمه دکتر خاکی برای اولین بار روی صحنه

دکتر محمدرضا خاکی مترجم، پژوهشگر و کارگردان شناخته شده پیش از این در گفت‌گو با خبرنگار ایرنا از ترجمه و اجرای این اثر درخشان وجدی مُعَوَد خبر داده بود و گفته بود: آثار شاخص ادبیات جهان در دو حوزه ادبیات داستانی و نمایشی مدام در حال ترجمه به زبان‌های مختلف و اجرا از سوی هنرمندان بین‌المللی است.

نمایشنامه آتش‌سوزی ها به قلم وجدی معود یکی از کارگردانان و نمایشنامه نویسان معاصر فرانسوی‌زبان است که اصالتی سوریه‌ای دارد و شخصیتی جهانی است. آثار او به اکثر زبان‌های دنیا ترجمه شده و خود او در حال حاضر مدیر گروه و بنگاه تئاتر کورول در کشور فرانسه است.

در پشت جلد نمایشنامه آتش سوزی ها با ترجمه وی آمده است «در این نمایشنامه، وقتی که سردفتر «لوبل» وصیتنامه «نوال مروان»، مادر فرزندان دوقلو، «ژان» و «سیمون» را برای آنها قرائت می‌کند، باعث زنده شدن داستان تولد مُبهم این خواهر و برادر و طرح پرسش‌هایی درباره گذشته آنها می‌شود؛ اینکه چه کسی پدرشان بوده است؟ چگونه دور از سرزمین مادری در کشور کانادا به دنیا آمده‌اند؟ و…»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha