رویکرد انسانی به ارزش‌های مشترک جهانی، دلیل اقبال به شعرای فارسی زبان

تهران- ایرنا-رئیس مؤسسه فرهنگی اکو با بیان این که شعر شعرای پارسی گوی زمان و مکان ندارد، گفت: رویکرد انسان گرایانه و خداجویانه به ارزش‌های مشترک فرهنگ جهانی از ویژگی‌های آثار و جهان‌بینی این شعرا و دلیل ماندگاری و اقبال به آنها در فرهنگ جهانی است.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط‌عمومی بنیاد سعدی، سرور بختی در دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی ویژه دیپلمات‌های مقیم تهران که با همکاری مشترک «بنیاد سعدی» و «مؤسسه فرهنگی اکو» به صورت رسمی افتتاح شد، گفت: آموزش زبان فارسی به دیپلمات‌های مقیم تهران یکی از طرح‌هایی بود که اینجانب به صورت جدی تحقق آن‌را دنبال می‌کردم و «بنیاد سعدی» در این مسیر همراه و همگام ما شد و من حقیقتاً از دکتر حداد عادل و همکاران بزرگوارشان تشکر می‌کنم.
وی ادامه داد: یکی از رسالت‌های مؤسسه فرهنگی اکو به عنوان یک نهاد بین المللی و فرهنگی حفظ و گسترش زبان‌های مشترک منطقه اکو و تقویت تعاملات فرهنگی و ادبی است. مؤسسه ما برای آموزش تمام زبان‌های منطقه اکو برنامه‌ای مدون دارد و تلاش می‌کند به تمام زبان‌های مهم منطقه بپردازد.
رئیس «مؤسسه فرهنگی اکو» عنوان کرد: اما علت آن‌که در مرحله نخست آموزش زبان فارسی انتخاب شد، این بود که به هر حال شما بزرگواران به واسطه مأموریتی که در پیش دارید سه یا چهار سال مقیم کشور زیبا و شگفت انگیز جمهوری اسلامی ایران هستید و یادگیری زبان فارسی باعث خواهد شد تا از شغل و تعاملات کاری، زندگی، تفریح و گردشگری خود لذت و بهره بیشتری ببرید. همین امر ما را بر آن داشت تا با مشارکت «بنیاد سعدی» این دوره آموزشی را طراحی و برنامه‌ریزی کنیم.
بختی با بیان اینکه زبان فارسی یکی از زبان‌های مهم منطقه اکو است، اظهار داشت: زبان کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان و زبان گویش بسیاری در پاکستان و هند است. قلمرو این زبان در تاریخ بسیار گسترده و در دوره‌ای از مدیترانه تا سند و از بین‌النهرین تا جیحون قلمرو زبان فارسی بوده است. البته زبان فارسی محدود به شبه قاره نبوده و در دیگر نقاط جهان نیز حضوری چشمگیر داشته است و به گزارش جهانگردانی مانند ابن بطوطه، زبان بازرگانی در مسیر جاده ابریشم بوده است و در قفقاز هم بسیار از این زبان بهره برده‌اند.
وی بیان کرد: زبان دریچه فرهنگ است و هر زبان از محتوایی ویژه برخوردار است. هر زبان بسته به تاریخ، تمدن و فرهنگش، حامل مفاهیم، ارزش‌ها و ضد ارزش‌هاست. زبان فقط مهارت نیست، فقط ابزار تکامل و گفتگو نیست، زبان عملاً یعنی اتصال به منبع عظیمی از فرهنگ و طرز تفکر.
رئیس «مؤسسه فرهنگی اکو» گفت: زبان فارسی با پیشینه‌ای کهن، همواره از زبان‌های تأثیرگذار و از ابزار انتقال تمدن و فرهنگ بوده است. شما ضمن آشنایی با زبان فارسی با ملت‌هایی آشنا می‌شوید که نزدیک به هفت هزار سال در این سرزمین سابقه زندگی، تمدن و فرهنگ دارند. آشنایی با تمدن، تاریخ و ادبیات این منطقه شما را به شگفتی وا خواهد داشت.
بختی گفت: زبان فارسی زبان شاعران بزرگی مانند سعدی، حافظ، نظامی، صائب، رودکی،  تورسون زاده، کمال خجندی، صدر الدین عینی، لایق شیرعلی، گل نظر، علیشیر نوایی، سنایی غزنوی، مولانا جلال الدین بلخی، خواجه عبداله انصاری، عنصری، رابعه بلخی و اقبال لاهوری است. مولانا و سعدی متعلق به هفتصد سال پیش هستند، اما دیوان مولانا سالهاست که در آمریکا از پرفروش‌ترین کتابهاست و از سال ۱۶۳۶ میلادی اولین گزیده گلستان سعدی نیز به زبان فرانسوی چاپ و منتشر شد.
وی گفت: تا امروز آثار سعدی به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، ژاپنی، چینی، روسی، لهستانی، هلندی، ایتالیایی ترجمه و منتشر شده و یکی از پرفروش ترین کتاب‌ها در اروپا است. زبان فارسی زبان ملتی است که هزار سال پیش شاعری به نام فردوسی داشته است که یک منظومه حماسی از خود با بیش از پنجاه هزار بیت به یادگار گذاشته است که امروز بعد از هزار سال مردمان ایران و تاجیکستان و قزاقستان، در کوچه و بازار آن را می‌خوانند و می‌فهمند و هم در دانشگاه‌ها آن را تدریس می‌کنند.


رئیس «مؤسسه فرهنگی اکو» با بیان اینکه آثار هفتصد سال پیش چگونه امروز جزو پرفروش‌ترین آثار دنیا محسوب می‌شود؟  گفت: شعر شعرای پارسی گوی، زمان و مکان ندارد. رویکرد انسان گرایانه و خدا جویانه به ارزش‌های مشترک فرهنگ جهانی همچون عشق، دوستی، صلح، احترام به یکدیگر، حکمرانی عاقل و عادل، شادی و نشاط، مرگ و زندگی دارد.

مدارا و مهربانی، رنج و مقاومت، زیبایی و شادمانی، کم آزاری و خدای ترسی از ویژگی‌های آثار و جهان‌بینی این شعرا و دلیل ماندگاری و اقبال به ایشان در فرهنگ جهانی است. در واقع آنها ارزش‌های جاودانه را می‌سرایند و بنده به شدت معتقدم که شاعران پیونددهنده ملت‌ها به یکدیگر می‌باشند.

بختی در پایان سخنانش گفت: شما عزیزان تصمیم بزرگی گرفته‌اید و همت‌کردید و با اراده می‌خواهید زبان فارسی را به نیکی بیاموزید. اطمینان می‌دهم شیرینی نتیجه آن را بزودی خواهید چشید. شما بی‌شک انسان‌های شریفی هستید که در شناخت تمدن بزرگ این منطقه گام گذاشته‌اید. امیدوارم برگزاری این دوره زبان آموزی موجب اعتلای زبان فارسی شود چراکه حاصل تمدنی بزرگ است و گذشته‌ای با عظمت دارد و خاطره‌ای خوش برای شما در این دوره رقم خواهد خورد و به شدت علاقه‌مندم که شما را در جشن اختتامیه ملاقات کنم در حالی که که اشعار شیرین فارسی را با شوق می‌خوانید.

«بنیاد سعدی» امکانات فراوانی برای برگزاری دوره‌های مجازی و حضوری پس از کرونا دارد
غلامعلی حدادعادل نیز ضمن خوشامدگویی به دیپلمات‌های مقیم تهران درباره اهداف «بنیاد سعدی» گفت: اهداف آموزشی «بنیاد سعدی» مبتنی بر آموزش و گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان، مشابه دیگر مؤسسات آموزشی زبان همچون «گوته» آلمان، «آلیانس» فرانسه، «سروانتس» اسپانیا و… است.
وی ادامه داد: «بنیاد سعدی» از طریق مدرسان مجرب و متخصص و نیز کتاب‌های آموزشی منطبق بر استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی را به سفرا و کارمندان سفارت‌های مقیم تهران آموزش خواهد داد. بنیاد سعدی دارای امکانات خوبی برای برگزاری دوره‌های آینده به صورت حضوری پس از پایان همه‌گیری ویروس کرونا است.
رئیس «بنیاد سعدی» سپس صحبت‌های خود را با قرائت شعری از حافظ به پایان رساند: درخت دوستی بنشان به کام دل به بار آرد/نهان دشمنی بر کن که رنج بیشمار آرد.

ویژگی‌های کتاب «گام اول»
در ادامه این مراسم رضا مراد صحرایی معاون پژوهش و آموزش «بنیاد سعدی» در ویدئویی به ویژگی‌های کتاب «گام اول» برای فارسی آموزان پرداخت.
وی ویژگی‌های این کتاب را «تکیه بر درون‌داد بودن و بر دو مقوله شنیدن و خواندن»، «تأکید بر تمرین ارتباطی»، «تصویری بودن کتاب که حدود ۴۷۰ تا ۵۰۰ تصویر دارد» و «استفاده کاملاً هوشمندانه از زبان واسط» عنوان کرد. این کتاب تاکنون به ۱۳ زبان واسط ترجمه شده و به هشت زبان واسط منتشر شده است.
 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha