۳ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۴
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84483542
۰ نفر

برچسب‌ها

کودتا در گینه؛ لیست ۱۰۰ نفره اخراجی‌ها از قدرت

تهران - ایرنا - مخالفان دولت در گینه ۲۰ روز پس از کودتا در این کشور که منجر به سقوط دولت شد، در تازه‌ترین اقدام خود فهرستی صد نفره از مقامات سابق این کشور ارائه کرده‌اند که باید از امور عمومی و قدرت کنار گذاشته شوند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، در این فهرست نام بسیاری از اعضای دولت پیشین از جمله «ابراهیم کسوری فوفانا - Ibrahima Kassory Fofana» نخست وزیر اسبق و «محمد دیانه - Mohamed Diané» وزیر دفاع پیشین، فرماندهان پلیس و ژاندارمری، قضات اعم از رئیس دادگاه قانون اساسی، دادستان و فرمانداران دیده می‌شود.

این افراد متهم هستد که به "آلفا کنده" اجازه دادند تا در اکتبر ۲۰۲۰ قدرت را در این کشور به دست آورد. به گفته «ابراهیما دیالو - Ibrahima Diallo» از رهبران کودتا، افراد دستگیر شده تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

کودتا در گینه کوناکری که منجر به برکناری رئیس جمهوری این کشور توسط نظامیان شد، سه هفته پیش تعلیق عضویت این کشور از اتحادیه آفریقا را به دنبال داشت. این تصمیم به دنبال تعلیق گینه از جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در سه روز پیش از آن گرفته شد. 

 بر اساس تصمیم شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا، تعلیق عضویت گینه تا موقع برقراری نظام قانونی در این کشور ادامه داشته و در این مدت حق فعالیت در این نهاد را نخواهد داشت.

۲۰ روز پیش، نیروهای نظامی گینه علیه دولت "آلفا کنده" رئیس جمهوری این کشور که با پیروزی در سه دوره متوالی بیش از یک دهه قدرت را به دست داشت کودتا کردند.

 انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری گینه با اعتراضات خشونت‌آمیز و کشته شدن ده‌ها نفر همراه بود؛ کنده در سال ۲۰۱۰ برنده نخستین انتخابات دموکراتیک این کشور از زمان استقلال شد و امید می‌رفت پیروزی او منجر به آغازی تازه برای کشوری شود که دهه‌ها در فساد و خودکامگی غرق شده بود، اما به دلیل بهبود نیافتن زندگی شهروندان گینه، او همواره هدف انتقادهای شدید مخالفانش قرار داشت، چرا که باوجود منابع معدنی وسیع این کشور، بسیاری از شهروندان هنوز در فقر زندگی می‌کنند.

گینه از زمان استقلال تاکنون بیش از ۶ دهه است که شاهد تنش‌هایی منجر به کودتا و برکناری دولت‌ها بوده که کودتای نظامی اخیر دلیلی محکم بر بی‌ثباتی حاکمیتی در این کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha