حدود ۲۰۰ هکتار از اراضی جنگلی کردکوی در آتش سوخت

گرگان - ایرنا - رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به کنترل حدود ۸۰ درصد آتش عرصه‌های منابع طبیعی کردکوی گفت: براساس برآوردهای اولیه تاکنون بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هکتار از این منطقه دچار حریق شد.

مسعود منصور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در چند نقطه حفاظت شده جهان‌نما و درازنو سرعت باد به ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر رسیده و وزش شدید، خاموش کامل آتش را با مشکل مواجه کرده است.

وی بیان داشت: با توجه به سخت گذر بودن منطقه، نقش عوامل انسانی در مهار آتش کم‌رنگ است و برای مهار کامل آن به استفاده از بالگرد نیاز است.

وی عنوان کرد: با وجود سخت گذر بودن محدوده متاثر از آتش، نیروهای مردمی و به خصوص افراد بومی برای حضور در این مناطق اعلام آمادگی کردند اما از آنجایی که جان افراد برای ما اهمیت زیادی دارد از اعزام آن ها به نقاط سخت گذر خودداری کردیم.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سال گذشته هفت نفر به علت حضور در مناطق آتش‌سوزی مناطق مختلف کشور جان خود را از دست دادند و از امسال نیز چهار عضو یک خانواده در استان فارس که برای کمک به مهار آتش به مناطق درگیر رفته بودند، جان خود را از دست دادند.

وی یادآور شد: آنچه امروز بیشتر از هر چیز دیگر در مناطق آتش سوزی گلستان مورد نیاز است، تانکرهای آبرسان است و با اضافه کردن ۱۵۰ نیرو از صبح امروز، تعداد نیروهای حاضر در منطقه به ۳۵۰ نفر رسید.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با توجه به آتش‌زا بودن مناطق جنگلی گلستان، نیاز است تا حداقل یک بالگرد به این استان اختصاص داده شود و حداقل تا پایان پاییز در منطقه حضور داشته باشد.

منصور اضافه کرد: عامل آتش سوزی ۹۵ درصد مناطق جنگلی و عرصه‌های منابع طبیعی عوامل انسانی است و تاکنون در کشور ۳۰ نفر به عنوان عوامل آتش‌سوزی عمدی در مناطق مختلف کشور شناسایی و تحویل مقامات قضایی شدند.

به گزارش ایرنا، از حوالی ظهر روز پنجشنبه جنگل های محدوده یانه سر، رادکان و  درازنو در کردکوی دچار حریق شد.

گلستان ۴۵۲ هزار هکتار عرصه جنگلی و ۸۶۲ هزار هکتار عرصه مرتعی دارد که جزو مناطق پرخطر از نظر وقوع آتش سوزی هستند و گردشگران، دامداران و حاشیه‌نشینان جنگل‌ها و مراتع نقش بسزایی در حفظ و نگهداری این نعمت خدادادی دارند.

خشکسالی های امسال موجب شد تا ریسک وقوع حریق در زیستگاه های استان افزایش یابد.

هواشناسی گلستان روز پنجشنبه با اعلام افزایش دما، نسبت به احتمال آتش‌سوزی در جنگل‌های هیرکانی هشدار داده بود.

آتش سوزی، تخریب، تصرف و خشکسالی از جمله چالش های فراروی جنگلهای شمال ایران است که به تاکید کارشناسان باید برای رفع این معضلات این اکوسیستم ارزشمند تدابیری ویژه اتخاذ کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نیز وسعت آتش‌سوزی را تا ظهر جمعه ۱۵۰ هکتار اعلام کرده بود که این آتش باعث حریق چند صد اصله درخت از گونه کچف و اورس در منطقه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha