نمایش ۱۵۰ اثر میناکاری در نمایشگاه «نقش و آتش»

تهران- ایرنا- مسئول نمایشگاه نقش و آتشT گفت: نمایشگاه نقش و آتش به همت گروه پژوهشی هنرهای‌سنتی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری افتتاح شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، افسانه کسمایی، در حاشیه مراسم افتتاحیه که با حضور مصیب امیری رییس پژوهشگاه و سید عبدالمجید شریف‌زاده رییس گروه پژوهشی هنرهای‌سنتی همراه بود گفت: این نمایشگاه متشکل از آثاراساتید و هنرمندان گروه پژوهشی هنرهای‌سنتی و حاصل ۵۰  سال هنر میناسازی است.

وی تصریح کرد: برای نخستین بار ۱۵۰ اثر از هنرمندان و استادان کارگاه میناسازی این مرکز به نمایش در آمده که برخی از آنها دار فانی را وداع گفته‌اند و امروز آثار آنها در این گنجینه نگهداری و در این نمایشگاه در معرص دید علاقمندان قرار گرفته است.

کسمایی در ادامه از احمد رائض، جلالی سوسن آبادی، فکری، اسلامیان، پروانه نراقی، مریم شیخ مهدی، مصطفی اخواص، غلامحسین فیض الهی و استاد تقوی نام برد که آثار آنها در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

این هنرمند افزود: همچنین آثاری از هنرمندان کارگاه میناسازی گروه پژوهشی هنرهای‌سنتی، نسترن برجیان، شهلا  اسدیانی، فاطمه سادات هوریابند، سحر حسنخانی، ندا خلعت آبادی، مریم مسگریان در این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

کسمایی، میناسازی را در فرهنگ و هنر ایرانی ساخت اشیاء فلزی و تزئین آن با لعاب شیشه‌ای متنوع یعنی مینا که عامل اسمی این هنر است خواند و گفت: پیوند این دو ماده(فلز و لعاب شیشه‌ای) متفاوت توسط حرارت بالا انجام می‌گیرد که باعث تثبیت اثر رنگ و لعاب بر روی سطح فلز می‌شود.

مسئول نمایشگاه نقش و آتش گفت: در این هنر دو شیوه اجرایی وجود دارد که یکی نقاشی مینایی و دیگر ی مینای خانه‌بندی است.

نمایشگاه نقش و آتش از امروز تا ۱۷مهر ماه ۱۴۰۰ در محل گروه پژوهشی هنرهای‌سنتی واقع در وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پذیرای علاقمندان است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha