مظنونان به ربودن بیش از صد دانش‌آموز در نیجریه دستگیر شدند

تهران - ایرنا - پلیس نیجریه از دستگیری سه نفر که مظنون به ربودن بیش از یکصد دانش‌آموز مدرسه‌ای شبانه‌روزی در شمال غرب این کشور در ماه ژوئیه هستند، خبر داد.

به گزارش ایرنا، پنجم ژوئیه افرد مسلح به مدرسه شبانه‌روزی «بتل – Bethel» در حومه شهر «کادونا – Kaduna» حمله و ۱۲۱ دانش‌آموز این مدرسه را که در اتاق‌هایشان خوابیده بودند، ربودند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از «فرانک ام‌با - Frank Mba» سخنگوی پلیس نیجریه گزارش کرد یکی از افراد مظنون، وظیفه مراقبت از مدرسه را بر عهده داشت که پیش از حمله، با دیگر اعضای گروه خود مشورت کرده بود.

از مظنونان اسلحه تهاجمی از نوع  AK۴۷ کشف شده است و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

پس از ربوده شدن، یکصد نفر از دانش‌آموزان آزاد و یا موفق به فرار شدند و مابقی همچنان در اسارت افراد مسلح قرار دارند.

این آدم‌ربایی دسته‌جمعی، بخشی از مجموعه آدم‌ربایی‌هایی است که در ماه‌های گذشته توسط گروه‌های جنایتکار مسلح در شمال غربی و مرکز نیجریه انجام شده است.

صبح روز دهم شهریور به وقت محلی نیز، افراد مسلح با حمله به دبیرستانی مسیحی در ایالت «زامفارا» در شمال غرب نیجریه یکصد دانش‌آموز و ده‌ها معلم را ربودند.

پیشتر و در دهم خرداد هم، افراد مسلح در حالی که سوار بر موتور سیکلت بودند، به دنبال کمین در مسیر مدرسه‌  اسلامی «صالیحو تانکو» ( Salihu Tanko ) در منطقه «رافی» در ایالت نیجر، ۲۰۰ دانش‌آموز این مدرسه را ربودند.

از ابتدای ماه دسامبر ۲۰۲۰ تاکنون، بیش از یک‌هزار و یکصد دانش‌آموز و دانشجو از مدارس و دانشگاه‌های شمال غرب نیجریه ربوده‌ شده‌اند.

گروه‌های افراطی مسلح در مناطق شمالی نیجریه برای باج‌گیری از مردم، دانش‌آموزان و دانشجویان را می‌ربایند.

افزایش سرقت‌های مسلحانه و آدم ربایی در نیجریه برای دریافت باج افزایش یافته است، به ویژه در شمال غرب این کشور که نیروهای امنیتی در پیشگیری از این جرایم ناتوان هستند.

به دلیل حملات مشابه از سوی گروه تروریستی «بوکوحرام» که بیشتر در شمال نیجریه فعالیت می‌کند، مقامات این کشور احتمال می‌دهند که این آدم‌ربایی نیز توسط این گروه تروریستی صورت گرفته باشد.

گروه تروریستی بوکوحرام که با «داعش» اعلام بیعت کرده است، تاکنون چندین عملیات خرابکارانه و آدم‌ربایی در کشورهای نیجر و نیجریه انجام داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha