واکنش دولت عراق به برگزاری کنفرانس صهیونیستی اربیل

تهران – ایرنا – دولت عراق در واکنش به برگزاری کنفرانس عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در اربیل مرکز اقلیم کردستان این کشور به شدت آن را محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه ای که امروز (شنبه) منتشر شده است با اعلام مخالفت قاطعانه دولت عراق در عادی سازی روابط با اسرائیل بر غیرقابل قبول بودن کنفرانس اربیل تاکید کرد.

پایگاه خبری «میدل ایست نیوز» در این باره نوشت که دفتر رسانه ای «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق با انتشار بیانیه ای، نشست برگزار شده در اربیل که شعار عادی سازی روابط با اسرائیل را مطرح کرده بود، به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که دولت عراق مخالفت قاطعانه خود با نشست های غیرقانونی که توسط برخی عشایر مقیم اربیل در اقلیم کردستان برگزار شده و شعار عادی سازی روابط با اسرائیل را مطرح کرده است، اعلام می کند.

در ادامه بیانیه اشاره شده است که دولت عراق تاکید می کند که این نشست ها به نمایندگی از اهالی و ساکنان شهرهای عراق برگزار نمی شود اما برخی شخصیت ها سعی دارند این نشست ها را به نام ساکنان آن اعلام کنند درحالی که این مواضع تنها مواضع حاضران در نشست مذکور بوده است

بیانیه افزوده است که این کنفرانس تلاشی برای به تشویش کشاندن وضعیت عمومی عراق و احیای جنجال فرقه ای نامطلوب در آستانه آمادگی شهرهای عراق برای ورود به انتخاباتی سالم، عادلانه و زودهنگام در انسجام با آرمان های ملت است.

بیانیه دفتر رسانه ای الکاظمی تاکید می کند که مطرح کردن مفهوم عادی سازی روابط از لحاظ قانون اساسی، حقوقی و سیاسی در عراق غیرقابل قبول و مردود است و دولت به صورت واضح موضع تاریخی ثابت و حامیانه از قضیه عادلانه فلسطین و دفاع از حقوق ملت فلسطین و در راس آن حق فلسطین در برپایی کشور مستقل به پایتختی قدس شریف و مخالفت با همه نوع شهرک سازی و تعرض و اشغالگری که اسرائیل در حق ملت برادر فلسطین انجام می دهد را اعلام می کند.

ساعتی پیش نیز «سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق با انتشار پیامی برگزاری کنفرانس صلح با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

دفتر رسانه ای جریان حکمت ملی عراق امروز (شنبه) نوشت که حکیم در واکنش به کنفرانس صلح و استرداد که در اربیل برگزار شد، گفته است که کنفرانس ها و نشست‌ها و فراخوان به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی غاصب را که درون عراق برگزار می‌شود، محکوم و تقبیح می‌کنیم.

حکیم تاکید کرد که مساله فلسطین اولویت اصلی جهان اسلام و جهان عرب است و بار دیگر بر حمایت کامل خود از ملت فلسطین و مساله عادلانه آنان و مبارزاتشان برای بازپس‌گیری حقوق غصب شده حمایت می‌کنیم.

رهبر جریان حکمت ملی عراق اظهار کرد که مساله فلسطین چیزی نیست که مشمول مرور زمان شود، بلکه به مرور زمان در وجدان نسل‌های عرب و مسلمان تحکیم بیشتری می‌یابد.

منابع عراقی اعلام کردند که در حرکتی مشکوک و جنجالی «کنفرانس توافق آبراهام» در اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق برگزار شده است.

مقام های رژیم صهیونیستی و منابع رسانه ای صهیونیست از برگزاری این کنفرانس در اربیل ابراز شادمانی کردند.

این کنفرانس با هدف عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی برگزار شده است.

پارلمان هم عراق نیز در بیانیه ای برگزاری این کنفرانس را در اربیل به شدت محکوم کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha