آمریکا به آزادی بازداشت شدگان چین و کانادا واکنش نشان داد

تهران-ایرنا- چین و کانادا به دنبال تنشی که تقریبا سه سال طول کشید با آزادی شهروندان بازداشت شده دو کشور از تشدید یک جنگ ژئوپلتیکی جلوگیری کردند؛ اقدامی که با استقبال دولت آمریکا مواجه شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای وزارت امورخارجه آمریکا، با لغو حکم استرداد خانم «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت هواوی از سوی آمریکا، وی روز جمعه  با یک هواپیمای اختصاصی، کانادا را به مقصد چین ترک کرد.

با بازگشت وی از کانادا به چین، دولت پکن نیز دو کانادایی در بازداشت را آزاد کرد و به آنها اجازه داد چین را ترک کنند.

«مایکل اسپاور» و «مایکل کوریگ» دو شهروند اهل کانادا بودند که به اتهام جاسوسی و حمل مواد مخدر از سال ۲۰۱۸میلادی در چین به زندان افتادند.

 پکن اصرار دارد که بازداشت این دو کانادایی با بازداشت مدیرمالی شرکت هواوی مرتبط نیست. با این حال دولت جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، چین را متهم به مشارکت در دیپلماسی گروگان کرده است.

دولت آمریکا در بیانیه ای که در وبسایت وزارت خارجه این کشور منتشر شده است نوشت: دولت آمریکا در استقبال از تصمیم مقامات چینی برای آزادی مایکل اسپاور و مایکل کوریگ شهروندان کانادایی در کنار جامعه بین المللی ایستاده است.

وزارت خارجه آمریکا مدعی شده که بازداشت این افراد که دو سال و نیم طول کشید عامدانه بوده است.

در این بیانیه از بازگشت این شهروندان کانادایی به کشورشان ابراز خشنودی شده است.

دو شهروند کانادایی دسامبر ۲۰۱۸ به اتهام جاسوسی و اندکی بعد از بازداشت منگ به حکم آمریکا توسط پلیس ونکوور بازداشت شدند.

دولت های غربی و کانادا، چین را به اتخاذ «دیپلماسی گروگانگیری» و بازداشت عامدانه این دو شهروند آمریکا براساس اتهاماتی که دولت اوتاوا آن را بی پایه و اساس می دانست، متهم کردند.

چین ارتباط بازداشت این دو نفر با بازداشت خانم منگ وانژو  را بی ارتباط دانسته و در عین حال گفته بود که سرنوشت آنها به سرنوشت منگ وانژو بستگی دارد.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود منگ وانژو مدیر مالی شرکت هوآوی چین که  به درخواست مقام‌های آمریکایی به ظن کلاهبرداری در کانادا بازداشت شده بود، روز جمعه با دادستان‌های آمریکا در مورد حل اتهامات بانکی به توافق رسیده است.

پس از صدور کیفرخواست برای مدیر شرکت هواووی به اتهام کلاهبرداری در ماه ژانویه ۲۰۱۹، مقام‌های آمریکایی به صورت رسمی درخواست استرداد او از کانادا به واشنگتن را مطرح کردند.  اما چین در واکنش به آغاز روند استرداد این خانم توسط کانادا، اعلام کرد پرونده وی صرفا قضایی نیست بلکه یک مساله سیاسی است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha