عبور از اقتصاد سنتی بدون نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها میسر نیست

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه صنعتی شریف گفت: عبور از اقتصاد سنتی و دستیابی به اقتصاد دانش بنیان بدون نقش آفرینی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی میسر نیست. 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه آموزش ایرنا، محمود فتوحی روز شنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور، افزود: امروز در شرایطی که بدخواهان انقلاب اسلامی کشور با اعمال تحریم ها قصد به زانو درآوردن این مردم را دارند، شاهد هستیم نیازهای کشور در حوزه های مختلف صنعتی، اجتماعی و خدمات عمومی اعم از آموزش، بهداشت، دفاع و امنیت به دست دانشگاهیان یا با کمک آنها مرتفع شده است. 

وی تاکید کرد: دانشگاهیان کشور توانسته اند در بسیاری از حوزه های نوین علمی از جمله نانو، سلول های بنیادی و فناوری هسته ای و صنایع دفاعی سبب سرآمدی کشور شوند.

رییس دانشگاه شریف ادامه داد: استادان و دانش آموختگان جوان دانشگاهی در سال های اخیر نقش پررنگی در دستیابی به دانش فنی و محصولات با فناوری بالا و ایجاد شرکت های دانش بنیان و افزایش اشتغال مبتنی بر آن داشته اند. 

وی خاطرنشان کرد: نگاهی به نیم قرن گذشته نشان می دهد دانشگاهیان هم در پیروزی انقلاب و در دوران شکوفایی بعد از آن و دوران دفاع مقدس نقش موثری داشتند.

فتوحی گفت: پس از انقلاب اسلامی یا در چهار دهه، نقش محوری دانشگاه ها در پیشرفت صنعتی، اقتصادی از احداث سدها، راه ها، بنادر تا توسعه صنایع بزرگ و کوچک، بی بدیل بوده است.

وی تصریح کرد: همچنین نقش دانشگاه ها در توسعه نظام بهداشت تا ایجاد زیرساخت های الکترونیکی، مخابراتی و اینترنت و نظایر آن قابل انکار نیست.

به گزارش ایرنا، سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور امروز - شنبه سوم مهر ۱۴۰۰- با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha