اجرای طرح نظارت بر چرخه تولید تا توزیع سیمان در بوشهر آغاز شد

بوشهر- ایرنا- معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: با هدف کنترل بازار سیمان اجرای طرح نظارت بر چرخه تولید تا توزیع سیمان در این استان آغاز شد.

به گزارش ایرنا، ابوالقاسم محمدزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این راستا کارگروه رصد سیمان در استان بوشهر تشکیل شده و همه فعالان صنعت سیمان نیز مکلف به ثبت نام در سامانه جامع تجارت و ثبت اطلاعات فروش در این سامانه هستند.

وی بیان کرد:  مصرف کنندگان سیمان به سه بخش شامل طرح‌های بزرگ عمرانی، صنایع سیمان بر و عاملان فروش تقسیم می‌شوند که تاکنون بیشتر مصرف کنندگان سیمان، کد بورسی دریافت کرده اند.

محمدزاده ادامه داد: همه ارخانه‌های تولید سیمان در استان ، واحدهای صنفی عمده فروش سیمان و مصالح ساختمانی‌ها موظف هستند فرآیندهای تولید و فروش سیمان را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند ولی برای واحدهای خرده فروشی سیمان تنها تایید یا رد اسناد خرید دریافتی در سامانه کفایت می‌کند و نیاز به ثبت اطلاعات فروش به مصرف کننده نیست.

وی با بیان اینکه به صورت کلان برای تعدیل قیمت سیمان موفقیت‌‏های خوبی حاصل شد، افزود: در این راستا فعالان حوزه تولید سیمان در استان‌ باید بیشتر از این پای کار بیایند و تولیدسیمان به صورت ویژه مورد توجه و رصد قرار گیرد.

محمدزاده اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با رصد و پایش بازار تولید وعرضه سیمان در کشور بدنبال ساماندهی و تنظیم شبکه های توزیع سیمان در کشور است که با مجموعه اقدام‎‌های وزارت صمت در ساماندهی بازار سیمان طی یک ماه اخیر کاهش قیمت محسوس این محصول در بازار به چشم آمده است.

معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان بوشهر گفت: شفافیت قیمت‌ها از طریق عرضه سیمان در بورس، عامل کاهش التهاب در بازار و زمینه ساز رضایتمندی مصرف کنندگان وتولیدکنندگان شده و سیمان در زمان حاضر به قیمتی رسیده که هم تولیدکننده و هم مصرف کننده از آن راضی هستند.

وی با اشاره به اینکه در زمان حاضر با توجه به فعالیت سه کارخانه مهم تولید سیمان ساروج کنگان،مند دشتی و دشتستان آمار و تناژ تولید سیمان در این استان بالای ۱۰هزار تن در روز است، اظهار کرد: این کارخانه‌ها موظف به ثبت آمار تولید روزانه خود در سامانه جامع تجارت هستند که آموزش‌های لازم به آنان ارائه شده است.

محمدزاده بیان کرد: در این ارتباط نشست‌‎های کارگروه رصد سیمان به صورت هفتگی برای برنامه ریزی، پایش تولید، الزام تولیدکنندگان، اتحادیه های صنفی و شاغلان صنفی در بخش سیمان به منظور ثبت آمار تولید و ثبت اطلاعات فروش به منظور ایجاد شفافیت در سامانه جامع تجارت برگزار می‌شود.

 پیش از این به گفته معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت بوشهر سقف قیمت سیمان پاکتی در مرکز این استان ۳۵۰ هزار ریال و فله دست پر ۲۸۰ هزار ریال تعیین شد.

کارخانه‌های تولید سیمان نیز  محصولات خود را به قیمت پایه و بر مبنای هر تن سیمان فله سه میلیون و ۴۵۰ هزار ریال و هرتن سیمان پاکت چهار میلیون و ۷۹۴ هزار ریال به بورس کالا عرضه کردند که ۹ درصد مالیات برارزش افزوده به این قیمت‌ها افزوده و به خریداران تحویل می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha