وزیر علوم: باید از توفیقات نظام علمی کشور صیانت کنیم 

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وظیفه داریم در دوره جدید و در مدیریت جناب آقای رییسی از توفیقات گذشته نظام علمی کشور صیانت کنیم و آن را ارتقا دهیم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، دکتر محمد علی زلفی گل روز شنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، افزود: با تلاش و برنامه ریزی، درصدد هستیم سیستمی ایجاد کنیم تا تحقیقات و ظرفیت های پژوهشی را در راستای تحقیقات کاربردی و نیازهای جامعه با تاسیس شرکت های دانشگاهی و دانش بنیان هدایت کنیم. برای این کار باید تلاش کنیم و نوع نگاه خودمان را تغییر خواهیم داد.

وزیر علوم افزود: در دوره جدید، به راهبردهای جدید نیاز داریم. البته از پشتوانه های بسیار خوبی در دانشگاه ها  برخوردار هستیم به عبارتی استادان و دانشجویان بهترین پشتوانه های مدیریت یک جامعه هستند. در واقع در جامعه دانشگاهیان، پشتوانه عظیم داریم که قدر این عزیزان را می دانیم.

تمام توفیقاتی که به آن می‌بالیم دستاورد دانشگاهیان است  

زلفی گل گفت: تمام توفیقاتی که امروز به آنها می بالیم در عرصه نانو، بایو، سلول های بنیادی، صنایع نظامی و تسلیحاتی، دستاورد دانشگاه های ما است.

وی توضیح داد: بارها مشاهده می کنیم که در مجامع مختلف صحبت می شود که نقش دانشگاه های ما در مدیریت جامعه کم رنگ است یا می شنویم که وزارتخانه های متولی علم، آموزش و پژوهش وزارتخانه های مصرفی هستند یا اینکه تاثیر دانشگاهیان در جامعه کم رنگ است، من همه این موارد را بی انصافی و ظلم در حق دانشگاه ها و جامعه دانشگاهی خودمان می دانم.

زلفی گل افزود: تمام کسانی که مدیریت ادوار گذشته حال کشور ما را برعهده داشتند و دارند، مجوز حضور خود را از وزارتخانه های متولی علم، پژوهش و دانشگاه ها اخذ کرده اند و این بی انصافی است که نقش دانشگاه ها در جامعه کم رنگ جلوه داده شود.  

وی گفت: طی سالیان گذشته کشور را چه کسانی مدیریت کردند؛ همان افرادی که دانش آموختگان دانشگاه های کشور بودند.

زلفی گل ادامه داد: موضوع دیگری که طی آن به نظام ظلم می شود، این است که این همه توفیقات را نادیده می گیرند و بعضا خود سیاستگذاران این کار را انجام می دهند.

وزیر علوم ظهار داشت: اکنون در هر شهر و منطقه ای قدم بگذاریم، آبادانی و رونق خودنمایی می کند. تعداد قابل توجه شرکت های دانش بنیان هم بر این مساله صحه می گذارد و همه این موارد نتیجه تلاش دانشگاهیان است.

وی تاکید کرد: باید نوع نگاه خود به دانشگاه ها را تغییر دهیم. البته می پذیریم که دانشگاه ها باید نقش جدی تری داشته باشند.

وزیر علوم همچنین اظهار داشت: بهترین راه سرمایه گذاری در کشور ما سرمایه گذاری برای آموزش علم، پژوهش و فناوری است.

به گزارش ایرنا، سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور امروز - شنبه سوم مهر ۱۴۰۰- با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha