سال تحصیلی جدید در استان اردبیل آغاز شد

اردبیل- ایرنا- سال تحصیلی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ صبح امروز طی آیینی با نواخته شدن زنگ مهر و نماز همزمان با سراسر کشور به طور رسمی در همه مناطق و نواحی آموزش و پرورش استان اردبیل آغاز شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، سال تحصیلی جدید در استان اردبیل با حضور ۲۵۳ هزار دانش آموز و با شعار سلامت، آموزش و آرامش بر اساس شیوه نامه فعالیت مدارس در شرایط کرونایی با برگزاری آیین‌های ویژه در مدارس این استان آغاز شد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در آیین نواخته شدن زنگ مهر و نماز در دبیرستان نور شهر اردبیل با اشاره به سرعت و عمق تحولات علمی و فناوری در جهان امروز گفت: امروزه علم نقش اساسی در پیشرفت جوامع مختلف ایفا می کند و دانشمندان نقش محوری در این زمینه دارند.

آیت الله سیدحسن عاملی نخبگان هر جامعه را اصلی ترین ثروت و سرمایه آن جامعه عنوان کرد و افزود: کشور ما باید همپای کشورهای دیگر در توسعه علمی حرکت کرده و در تولید علم در سطح جهان سهیم شود.

وی تلاش دانش آموزان و دانشجویان فعال و پرنشاط در محیط های را زمینه ساز کسب اقتدار برای کشور دانست و بیان کرد: مجهز شدن به علم هم فرد و هم یک ملت را قدرتمند می کند.

سال تحصیلی جدید در استان اردبیل آغاز شد

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل همچنین با اشاره به عقب ماندگی ایران از قافله علمی در چند سده اخیر اظهار کرد: جمهوری اسلامی آخرین فرصت برای ارتقای جایگاه علم و دانش و کسب اقتدار برای این کشور محسوب می شود.

وی با تاکید بر ضرورت علم آموزی برای حفظ استقلال و اقتدار کشور گفت: امروزه چشم همه دلسوزان کشور به تلاش دانشمندان جوان و عالم کشور دوخته شده است.

آیت الله عاملی همچنین با اشاره به ضرورت استقلال نظام آموزش و پرورش از تاخت و تاز و دخالت اصحاب قدرت افزود: آموزش و پرورش شرف، آینده و امید این کشور برای توسعه است و باید مدارس و کلاس های این حوزه را انسان های شایسته اداره کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز در این آیین ضمن قرائت پیام سرپرست وزارت آموزش پرورش به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید گفت: تلاش مدیریت آموزش و پرورش استان بر این است که تحصیل دانش آموزان همه پایه‌ها در سال جدید به شکل حضوری و با تامین شرایط سلامت معلمان و محصلان ادامه یابد.

احمد ناصری با اشاره به ادامه شرایط کرونایی در سومین سال تحصیلی افزود: در این مدت خانواده‌ها در کنار معلمان نقش موثر و مهمی را برای تربیت و تحصیل فرزندان خود ایفاد کردند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل در ادامه تضمین سلامت معلمان و دانش آموزان را مهمترین دغدغه مدیریت دستگاه آموزشی در استان عنوان کرد و گفت: برای آغاز تدریجی فعالیت آموزشی حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی برنامه ریزی شده است.

وی با تاکید بر لزوم تداوم تحصیل دانش آموزان به شکل حضوری افزود: عدم حضور دانش آموزان در مدرسه موجب می شود که فرزندان ما از عناصر مهم تربیتی محروم شوند و بر همین اساس مقدمات آموزش حضوری برای همه دانش آموزش تا چند هفته آینده فراهم می شود.

ناصری اضافه کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده و بر اساس الگوی ابلاغ شده بازگشایی مدارس، آموزش در مدارس روستایی و عشایری با جمعیت کمتر از ۱۵ نفر دانش‌آموز در هر کلاس درس حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی خواهد بود.

وی از شروع سال تحصیلی جدید برای همه پایه‌ها در سطح استان از امروز خبر داد و بیان کرد: یک‌هزار و ۳۰۰ مدرسه در استان جمعیت دانش‌آموزی کمتر از ۵۰ نفر دارند که با هماهنگی مدیران این مدارس، تحصیل دانش‌آموزان در این مدارس به صورت حضوری از هفته دوم و سوم مهرماه آغاز می شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل اظهار کرد: همزمان با آغاز سال تحصیلی، گزارش‌گیری کامل از وضعیت مدارس و تأمین تجهیزات و امکانات آموزشی و بهداشتی انجام شده و از طریق منطقه و ناحیه آموزش و پرورش، مجوز تحصیل حضوری دانش‌آموزان صادر خواهد شد.

وی اضافه کرد: در مناطق شهری نیز دو گروه مدرسه وجود دارد که از آبان ماه مدارس با جمعیت کمتر از ۳۰۰ نفر می‌توانند با دریافت مجوز از مناطق آموزش و پرورش فعالیت آموزش حضوری خود را آغاز کنند.

ناصری ادامه داد: مدارس شهری با جمعیت دانش‌آموزی بیش از ۳۰۰ نفر نیز از نیمه دوم آبان ماه تحصیل حضوری را آغاز خواهند کرد و در مدارسی که امکان برگزاری کلاس‌ها به صورت زوج و فرد و یا گروهی وجود دارد، برنامه‌ریزی برای آموزش حضوری در حال انجام است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل همچنین از توزیع کتب درسی در کلیه مناطق و نواحی و مدارس استان با همراهی اولیاء خبر داد و اظهار کرد: ساماندهی نیروی انسانی مدارس نیز به شکل مناسب با در نظر گرفتن نیروهای ورودی و خروجی در سطح استان انجام شده و در کلیه مناطق و نواحی استان کلاس‌های درس با حضور معلمان از سوم مهرماه آغاز می‌شود.

به گزارش ایرنا، روز پنجشنبه با برگزاری جشن شکوفه‌ها، سال تحصیلی ۲۴ هزار و ۲۷۲ دانش آموز پایه اول ابتدایی نیز در حدود ۶۴۰ کلاس درس مستقل و ۹۴۰ کلاس غیرمستقل در مناطق مختلف استان اردبیل شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha