ساروی چالش قهرمان المپیک

تهران - ایرنا - پیکارهای کشتی فرنگی قهرمانی سال ۲۰۲۱ جهان در حالی از ۱۵ مهر ماه آغاز می‌شود که «محمدهادی ساروی» نماینده وزن ۹۷ کیلوگرم کشورمان بعد از برنز المپیک، یک چالش جدی برای «موسی اولویف» روس در این وزن برای کسب سومین طلای جهان خواهد بود.

به گزارش ایرنا و به نقل از اتحادیه جهانی کشتی، موسی اولویف دارنده مدال طلای المپیک ۲۰۲۱ توکیو در حالی با کسب این عنوان خود را به عنوان یکی از قدرتمندترین فرنگی‌کاران جهان معرفی کرده که بعد از گذشت بیش از یک ماه از المپیک در حال دریافت جوایز متعدد است. اتومبیل، خانه، جوایز نقدی. او اگر بتواند در اسلو برنده مدال طلای جهان شود سومین طلای خود را به ثبت خواهد رساند.

در چهار سال گذشته، اولویف پس از کسب عنوان قهرمانی جهان در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ با شکست دادن آرتور الکسانیان از ارمنستان قهرمان وقت جهان، خود را به عنوان کشتی‌گیر برتر جهان معرفی کرد.

پس از پیروزی او در جام جهانی انفرادی در سال ۲۰۲۰ در صربستان و سپس در توکیو ، رقابت اولویف با آلکسانیان به وضوح به نفع او تغییر کرد. این ۲ در فینال توکیو به مصاف هم رفتند که در آن مبارزه اولویف حریف مطرح خود را با نتیجه ۵ بر یک شکست داد. 

اولویف چنانچه بتواند در اسلو قهرمان شود به عنوان یکی از برترین فرنگی‌کاران جهان خود را مطرح خواهد کرد. آخرین شکست او در مسابقات بین‌المللی به مسابقات قهرمانی بزرگسالان اروپا در سال ۲۰۱۸ باز می‌گردد که در آن هجدهم شد. از آن زمان ، او در ۱۳ تورنمنت بین‌المللی از جمله المپیک بدون شکست بوده است.

اما چالش غیرمنتظره او در اسلو می‌تواند «محمدهادی ساروی» دارنده مدال برنز المپیک توکیو باشد. این دو فرنگی‌کار در توکیو در ۲ سمت جدول بودند و ساروی در نیمه نهایی با نتیجه ۴ بر یک مغلوب آلکسانیان شد. ساروی دومین تجربه جهانی بزرگسالان را اسلو خواهد داشت. قهرمان سابق نوجوانان جهان و برنز امیدهای جهان می‌تواند اولویف را در جستجوی طلای سوم جهان به چالش بکشد. این ۲ در پیکارهای جهانی اسلو در یک جدول قرار دارند. 

کشتی جسورانه و رو به جلوی ساروی در مقابل استقامت و قدرت بدنی اولویف دیدنی خواهد بود و ضمن آنکه ساروی برای شکست اولویف باید دفاع هوشمندانه‌ای در برابر حملات و هجوم‌های این فرنگی‌کار روسی داشته باشد. 

اما در وزن ۹۷ کیلوگرم، این دو باید ابتدا از طریق کریل میلوف از بلغارستان که در المپیک توکیو نیز حضور داشت، نیز روبرو شوند. میلوف در مرحله یک چهارم نهایی مغلوب ساروی شد. آرتور عمراف از جمهوری چک و آلکس زوک از مجارستان دیگر مدعیان این وزن نیز در توکیو بودند.

وزن ۶۰ کیلوگرم جایی که سرگئی املین دارنده مدال برنز المپیک و فوق ستاره‌های دیگر نیز در جهانی نروژ حضور خواهند داشت. املین برای کسب مدال طلا در توکیو آماده بود اما در مقابل لوئیس اورتا از کوبا که مدال طلای المپیک را گرفت، شکست خورد. املین قهرمان جهان در سال ۲۰۱۸ است و در سال ۲۰۱۹ پس از شکست مقابل کنچیرو فومیتا از ژاپن نقره گرفت. اما او در غیاب ستاره ژاپنی و قهرمان المپیک اورتا به دنبال کسب عنوان قهرمانی خود است.

املین برای کسب دومین طلای جهانی کار سختی پیش رو دارد. یکی از مدعیان این وزن ژولمان شارشنبیکوف از قزاقستان است. کشتی‌گیری که در وزن ۵۵ کیلوگرم مدال نقره مسابقات جهانی ۲۰۱۸ را کسب کرد. اما سه سال بعد ، شارشنبیکوف تجربه کسب کرد و قبل از شکست در یک چهارم نهایی نیز در توکیو بود. شارشنبیکوف طلای امیدهای جهان و نقره جوانان جهان را در کارنامه دارد.

مراد ممدوف از جمهوری آذربایجان قهرمان سابق نوجوانان جهان و دارنده مدال نقره در مسابقات زیر ۲۳ سال یکی از بزرگترین چالش‌های او از جمله ادموند نازاریان از بلغارستان قهرمان بزرگسالان اروپا از سال ۲۰۲۰ خواهد بود. او در یک چهارم نهایی در مسابقات سال ۲۰۲۱ جوانان جهان در روسیه مغلوب «سعید اسماعیلی» از ایران شد. او در پیکارهای بزرگسالان جهان می‌تواند به عنوان یک مدعی جدید خود را نشان دهد.  ادموند فرزند «آرمن نازاریان» دارنده ۵ مدال طلای جهان و المپیک است.

در این وزن «مهرداد مردانی» نماینده کشورمان در پیکارهای جهانی است. مردانی سابقه حضور در پیکارهای جهانی سالهای ۲۰۱۷ پاریس و ۲۰۱۸ مجارستان را دارد. او مدال برنز بازی‌های آسیایی را در کارنامه دارد.

رقابت‌های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی سال ۲۰۲۱ جهان روزهای ۱۰ تا ۱۸ مهر در شهر اسلو پایتخت نروژ برگزار خواهد شد.

ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی در پیکارهای جهانی به این شرح است:

۵۵ کیلوگرم: سجاد عباس‌پور

۶۰ کیلوگرم: مهرداد مردانی

۶۳ کیلوگرم: میثم دلخانی

۶۷ کیلوگرم: محمدرضا گرایی

۷۲ کیلوگرم: محمدرضا مختاری

۷۷ کیلوگرم: محمدعلی گرایی

۸۲ کیلوگرم: پژمان پشتام

۸۷ کیلوگرم: رامین طاهری

۹۷ کیلوگرم: محمدهادی ساروی

۱۳۰ کیلوگرم: علی‌اکبر یوسفی

ساروی چالش قهرمان المپیک

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha