توطئه مخالفان روابط تهران-اسلام‌آباد محکوم به شکست است

اسلام‌آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با اشاره به تحرکات دشمنان مشترک دو کشور برای ایجاد سوءتفاهم، تاکید کرد: مسوولان و مردم ایران و پاکستان هرگز به عوامل خارجی اجازه توطئه علیه روابط نزدیک و همکاری‌های متقابل را نمی‌دهند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «سید محمدعلی حسینی» در دیدار و تبادل نظر با روزنامه‌نگاران پاکستانی در شهر اسلام‌آباد اظهار داشت: ایران در همراهی با کشورهای همسایه افغانستان تحولات این کشور را مورد بررسی قرار می دهد و بر تشکیل دولت فراگیر تاکید دارد.

وی با اشاره به همکاری‌های منطقه‌ای تهران و اسلام‌آباد، افزود: صلح و ثبات پایدار در افغانستان مستلزم مشارکت همه گروه ها است.

وی گفت: ایران و پاکستان برای ارتقای صلح در منطقه با یکدیگر همکاری می کنند و در خصوص افغانستان نیز مذاکرات و رایزنی های نزدیکی میان دو کشور انجام شده است. اخیرا نشست های مجازی نمایندگان ویژه و همچنین وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان برگزار شد.

وی افزود: بیانیه مشترک صادر شده در پایان نشست وزرای خارجه، مواضع مشترک شش کشور همسایه افغانستان در خصوص تحولات اخیر این کشور را نشان می دهد.

حسینی یادآور شد: قرار است نشست بعدی وزرای خارجه به صورت حضوری و به میزبانی کشورمان در تهران برگزار شود.

هوشیاری نبست به توطئه‌های رژیم صهیونیستی 

سفیر ایران در پاکستان گفت: امپراطوری رسانه‌ای که صهیونیست ها در رأس آن قرار دارند تلاش می کند میان کشورهای منطقه به ویژه کشورهای مسلمان و همسایه شکاف ایجاد کند.

وی افزود: سوء برداشت ایجاد شده از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در خصوص حوادث پنجشیر نیز نمونه‌ای از همین موضوع است درحالی که جمهوری اسلامی ایران و پاکستان هر دو با دخالت خارجی در افغانستان قاطعانه مخالفند.

حسینی تاکید کرد: مسئولین و مردم ایران و پاکستان هرگز اجازه نخواهند داد هیچ عامل خارجی، روابط عمیق و دوستانه دو کشور را با مشکل مواجه سازد.
 

توطئه مخالفان روابط تهران-اسلام‌آباد محکوم به شکست است


مسیر هموار برای توسعه همکاری‌های اقتصادی 

وی ادامه داد: روابط دوجانبه ایران و پاکستان در حال گسترش است. در بیش از ۷۰ سال گذشته صرفا یک گذرگاه مرزی رسمی (میرجاوه-تفتان) میان دو کشور وجود داشت. اما ظرف ۸ ماه اخیر، دو گذرگاه مرزی جدید پیشین-مند و ریمدان-گبد میان دو کشور افتتاح شده است که می تواند نقش مهمی در توسعه روابط اقتصادی و رفاه و اشتغال مرزنشیان ایفا نماید.

حسینی اظهار داشت: همچنین دو کشور برای ایجاد بازارچه های مشترک مرزی یا یکدیگر توافق نموده اند.

وی در خصوص خط لوله گاز ایران-پاکستان (IP) نیز اعلام کرد: ایران بر اساس توافقات قبلی تعهدات خود را انجام داده و خط لوله را تا نزدیکی مرز پاکستان احداث کرده است.


برجام و تداوم کارشکنی آمریکایی‌ها 

سفیر کشورمان در خصوص برجام بیان کرد: توافق برجام پس از ۱۲ سال مذاکره با کشورهای ۱+۵ منعقد شد و در چارچوب آن تعهداتی برای هر یک از طرف ها در نظر گرفته شد.

وی افزود: به رغم پایبندی کامل ایران به همه تعهدات خود که بارها مورد تایید سازمان انرژی اتمی نیز قرار گرفت، آمریکا با بدعهدی تحریم های ظالمانه ای را علیه مردم ایران اعمال کرد و از برجام خارج شد.

حسینی گفت: متاسفانه جو بایدن نیز بر خلاف وعده های انتخاباتی خود مبنی بر بازگشت به برجام، همان سیاست های ترامپ و دولت سابق آمریکا را ادامه داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha