بیش از ۴۸ هکتار از نیزارهای زریبار مریوان طعمه حریق شد

سنندج- ایرنا- رییس اداره حفاظت از محیط زیست مریوان گفت: طی ۲ روز گذشته، بیش از ۴۸ هکتار از نیزارهای دریاچه زریبار این شهرستان طعمه حریق شد.

ابراهیم همت بلند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آتش سوزی نیزارهای اطراف دریاچه بین المللی زریبار مریوان که از ساعت ۱۷ عصر روز پنج شنبه آغاز شده بود با تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر نیروهای اداره محیط زیست در ساعت چهار بامداد روز جمعه مهار و کنترل شد.

وی افزود: در این آتش سوزی ۴۸.۸ هکتار از نیزارهای اطراف دریاچه در محدوده روستاهای "کانی سانان" و "نی" طعمه حریق شد و از بین رفت.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان مریوان یادآور شد: علت اصلی آتش سوزی عامل انسانی بود و تحقیقات برای شناسایی عامل یا عاملان این کار در دست بررسی است.

وی با بیان اینکه امسال بیش از ۳۰ مورد آتش سوزی در نیزارهای اطراف دریاچه زریوار اتفاق افتاد گفت: از این تعداد آتش سوزی چهار مورد آن گسترده بود و بقیه با حضور به موقع نیروهای اداره حفاظت از محیط زیست مهار و کنترل شد.

به گفته همت بلند در اثر آتش سوزی های امسال بیش از ۱۵۰ هکتار از نیزارهای اطراف دریاچه زریبار طعمه حریق شد.

به گزارش ایرنا، دریاچه بین المللی زریبار مریوان دارای یک هزار و ۲۰۰ هکتار نیزار، سه هزار و ۴۰۰ هکتار پناهگاه حیات وحش و ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار تالاب است و هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن از یک دهه پیش آغاز شده بود.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است.

زریبار در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه‌زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه‌هایی از گیاهان خاردار و گونه‌های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می‌دهد.

سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه‌های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه‌های غیربومی این دریاچه است.

شهرستان مرزی مریوان در فاصله ۱۲۰کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha