مقابله با کرونا و آنفلوآنزا در فرودگاه با فناوری نانو

تهران- ایرنا- شرکت هواپیمایی فنلاند برای مقابله با ویروس کووید۱۹ و آنفلوآنزا و افزایش سطح بهداشت از فناوری جدید نانو با عنوان نانوکسی استفاده می کند.

به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محلول نانوکسی از اوایل تابستان در فنلاند آزمایش شده‌ است و با نتایج خوب، شرکت هواپیمایی این کشور (فیناویا) تصمیم گرفت که از سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور - مهر) استفاده از آن را آغاز کند.

محلول نانوکسی همانند پوششی روی پیشخوان ورودی فرودگاه هلسینکی دانمارک، ماشین‌آلات، درهای خروج و سرویس‌های بهداشتی پاشیده می‌شود، این پوشش برای مدت طولانی دوام می‌آورد، حتی اگر مبلمان چندین بار در روز پاک شود.

سامی کیسکنن از مدیران بخش توسعه فرودگاه هلسینکی گفت:‌ ما به‌طور مداوم روش‌ها و محصولات جدید را دنبال می‌کنیم تا از سطح بالای بهداشت در فرودگاه اطمینان حاصل کنیم، این پوشش مبتنی بر فناوری‌ نانو که روی سطوح تماس و مبلمان اسپری می‌شود، تمیز نگه داشتن سطوح را آسان می‌کند، این پوشش با کمک نور و هوا عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برد.

وی خاطرنشان کرد:‌ اثربخشی این فناوری با تحقیقات در دانشگاه تامپره تأیید شده‌ است،  این پوشش که در واقع یک فوتوکاتالیست است، می‌تواند ۹۸ درصد از عوامل بیماری‌زا مانند ویروس‌های آنفلوآنزا را در ۲ ساعت از بین ببرد.

این مدیر بخش توسعه فرودگاه هلسینکی ادامه داد: در محیط فرودگاه، بسیار مهم است که مواد انتخاب شده به‌منظور استفاده روی سطح با دوام باشد، در عین حال تمیز کردن آنها آسان بوده و در برابر آلودگی مقاوم باشند، ملزومات مربوط به نظافت کارآمد بخش‌های مختلف، در مرحله طراحی ترمینال در نظر گرفته شده‌ است،  این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود فرودگاه دارای سطوح شیشه‌ای و فلزی زیادی باشد که به راحتی تمیز می‌شوند.

در بررسی‌های بین‌المللی فرودگاه‌ها، فرودگاه هلسینکی بیش از ۲۰ سال است که رتبه‌های خوبی را از مسافران در مورد نظافت فرودگاه دریافت می‌کند، اتحادیه‌ بین المللی فرودگاه ها( ACI)، فیناویا را برای اقدامات فعال و موثر برای مقابله با کووید ۱۹ به رسمیت شناخته است، علاوه‌بر نظافت و ضدعفونی، فیناویا همچنین در حال انجام اقداماتی برای حرکت بدون تماس در اطراف پایانه است و هدف آن کاهش تماس فیزیکی در شرایط خدمات به مشتریان است.

نمونه‌هایی از این پیشرفت شامل باز شدن خودکار درها، خوانش گذرنامه و بلیط بدون تماس و پرداخت بدون تماس در مغازه‌ها و رستوران‌های فرودگاه است،  مسافران همچنین می‌توانند تنها براساس شماره پلاک خودرو در پارکینگ فرودگاه تردد کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha