سوم مهرماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها- ایرنا- با کم توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پیک پنجم شیوع کرونا، کشور را فراگرفت و هزینه‌های سنگینی را از جمله به نظام تعلیم و تربیت تحمیل کرد، اما با اتخاذ تدابیر لازم، هم اکنون سیر ابتلا و مرگ و میر در بیشتر استان‎‌ها کاهشی شده است.

 از اسفندماه سال ۱۳۹۸ به دلیل شیوع ویروس  کرونا سال های تحصیلی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ و ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به صورت غیر حضوری و از طریق ارائه درس نامه، صدا و سیما، شبکه شاد و فضای مجازی برگزار شد.

هم اکنون گسترش دامنه و سرعت واکسیناسیون و همچنین رعایت توصیه های بهداشتی موجب کمرنگ شدن وضعیت کرونایی استان ها شده است، شرایطی که یکی از دستاوردهای آن فراهم شدن بستر آموزش حضوری است. 

با تزریق حدود ۵۰ میلیون دُز واکسن در کشور، در حال حاضر ۲۹ شهر  در وضعیت قرمز، ۲۲۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۵ شهر در وضعیت زرد و ۳۰ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

در همین حال، زنگ مهر و مقاومت امروز (سوم مهر) همزمان در سراسر کشور به صدا درآمد تا با اولویت سلامت دانش اموزان،  امکان بهره‌مندی آنها از نعمت حضور معلم فراهم شود.

به واقع، در حالی که معلمان، رانندگان سرویس‌ها، خدمتگزاران مدارس و تمام کسانی که  با دانش آموزان ارتباط دارند واکسینه شده اند و بخشی از دانش آموزان هم در حال تزریق واکسن هستند، قرار است امسال مدارس به‌صورت تدریجی و در سه مرحله از ابتدای مهر تا نیمه دوم آبان بازگشایی می‌شوند.

سوم مهرماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

اخبار کرونایی استان‌ها در یک نگاه 

لرستان/ ۴۱۴ مبتلای جدید به کرونا در استان، هفت بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته در این استان جان باختند و تعداد قربانیان به ۲ هزار و ۴۵۸ نفر رسید،  تمامی ۱۱ شهرستان‌ لرستان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.

زنجان/ خروج استان زنجان از وضعیت قرمز کرونایی، رنگ کرونایی شهرستان‌های ماهنشان، ایجرود، طارم و سلطانیه زرد و شهرستان‌های زنجان، خدابنده، ابهر و خرم‌دره نارنجی ، ثبت  پنج مورد فوتی جدید بر اثر کرونا، هم اکنون ۳۹۶ بیمار کرونایی در بیمارستانهای استان بستری هستند که ۳۱ نفر مربوط به موارد مثبت روز گذشته است.

چهار محال و بختیاری/ پیش بینی واکسیننه شدن کامل ۷۰ درصد جمعیت استان تا یک ماه دیگر، شهرستان‌های خانمیرزا، کوهرنگ و سامان در وضعیت زرد (خطر متوسط) و سایر شهرستان‌های استان در وضعیت نارنجی ( پرخطر) هستند. 

هرمزگان/تزریق در مجموع  ۴۳ هزار و ۷۳۳ دُز واکسن در کیش و آغاز مراسم پنج روزه  تعزیه خوانی اربعین سالار شهیدان که می تواند آغازگر شکرانه شکست پیک پنجم کرونا در این جزیره باشد.

کرمانشاه/ کاهش تعداد بیماران بستری کووید ۱۹ در کرمانشاه، هم‌اکنون یک هزار و ۲۳۷ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند که نسبت به روز گذشته ۵۱ نفر کمتر است؛ از این تعداد، حال ۴۲ نفر وخیم است؛ شناسایی  ۲۸۵ نفر شامل ۱۰۰ بیمار مثبت بستری و ۱۸۵ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته که در مقایسه با روز قبل از آن ۲۳ نفر بیشتر است، 

۳۱ درصد جامعه هدف کرمانشاه ۲ دُز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند؛ فعالیت  ۴۱ مرکز تجمیعی واکسیناسیون و سه مرکز خودرویی در استان؛ شهرستان‌های پاوه، گیلانغرب، اسلام‌آبادغرب، هرسین، کرمانشاه، جوانرود، سرپل‌ذهاب و روانسر در وضعیت قرمز و شهرستان های سنقروکلیایی، کنگاور و صحنه در وضعیت نارنجی و شهرستان های قصرشیرین، ثلاث باباجانی و دالاهو نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

خراسان شمالی/ تداوم روند نزولی ابتلا و مرگ و میر در استان، سه فوتی و بستری شدن  ۸۶ مبتلای جدید در ۲۴ ساعت گذشته؛ پرداخت  ۱۸ میلیارد ریال کمک هزینه بیکاری به  ۶۰۰ فعال فرهنگی هنری استان از ابتدای شیوع کرونا؛ شهرستان‌های بجنورد، شیروان، اسفراین، مانه و سملقان، فاروج، گرمه، جاجرم در وضعیت نارنجی (پرخطر) و رازوجرگلان نیز در وضعیت زرد قرار دارد.

۵۳درصد جمعیت هدف در خراسان شمالی واکسینه شده اند، سرعت واکسیناسیون در برخی روستاهای استان هنوز پایین است.

آذربایجان شرقی/  روند کاهشی ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی آغاز شده است، هم اکنون هزار و ۶۸۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان بستری هستند؛ تسریع روند واکسیناسیون در استان و در عین حال کاهش استقبال از واکسن کرونا، واکسینه شدن تنها  ۶۴ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال، فعالیت  ۲۷۰ مرکز واکسیناسیون در استان.

تهران/ برای جلوگیری از شیوع کرونا،  ضریح‌های حرم عبدالعظیم (ع) در روز اربعین بسته خواهد بود.

البرز/ روند کاهشی بستری و مرگ و میر کووید۱۹ در استان، بستری شدن  ۹۳ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در استان، فوت ۶ بیمار دیگر که  مجموع جانباختگان این بیماری در استان را به  پنج هزارو ۹۵۳ نفر رساند؛ اکنون ۶ شهرستان تابعه البرز در وضعیت نارنجی و یک شهرستان زرد کرونایی است.

سیستان و بلوچستان/  با افزوده شدن ۸۳ مورد جدید کرونا در استان طی ۲۴ ساعت گذشته شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۲۳ هزار و ۳۸۴ نفر رسید، یک فوتی دیگر آمار قربانیان را به  ۲ هزار و ۵۲۹ نفر رساند، هم اکنون ۲۳۷ بیمار حاد تنفسی و ۶۴ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

اصفهان/ آمار مبتلایان به کرونا در استان کاهشی است؛ حدود ۲ هزار و ۳۰۰ بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند و تا کنون حدود ۵۰ درصد از جمعیت استان نوبت نخست واکسن کرونا را دریافت کرده اند؛ چهار شهرستان استان در وضعیت زرد کرونایی (خطر متوسط) و سایر شهرستان ها در وضعیت نارنجی (پر خطر) قرار دارند،  در زمان حاضر برای تردد بین شهری در سطح استان ممنوعیت وجود ندارد اما تردد به شهرهای قرمز ممنوع است.

همدان/ تعداد مراکز واکسیناسیون در استان امروز به ۹۸ مرکز می رسد؛ تاکنون ۳۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان هر ۲ دُز واکسن را دریافت کردند, روز گذشته ۱۰۳ بیمار مثبت در بیمارستان ها بستری و ۴۱۱ بیمار کرونایی مثبت به صورت سرپایی پذیرش شدند و شاخص سرایت پذیری به ۹ دهم رسیده است؛ هم اینک از ۱۰ شهرستان تابعه استان همدان، فامنین در وضعیت زرد و مابقی شهرستان ها در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.

آذربایجان غربی/ تزریق دستکم دُز اول واکسن کرونا به ۵۶ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال مهاباد، تاکنون  بیش از ۴۷۰ نفر در مهاباد به علت ابتلا به کرونا فوت کرده اند. 

ایلام/  هفت فوت ناشی از کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در ایلام ثبت شد و مجموع فوتی های استان به هزار و ۶۳ نفر افزایش یافت، ۱۱۱ ابتلای جدید هم  شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۵۹ هزار و ۲۱۳ نفر رسید، در شبانه روز گذشته ۲۳ بیمار جدید نیز در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بستری های موجود استان ۱۹۴ نفر است. 

شهرستان های ایلام، آبدانان، چرداول، ایوان، مهران، آبدانان، دره شهر، دهلران و چوار در وضعیت نارنجی و شهرهای بدره، سیروان، ملکشاهی نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

خراسان رضوی/ راه اندازی مرکز تزریق واکسن در رواق دارالمرحمه حرم امام رضا(ع) با همکاری آستان قدس رضوی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بسیج دانشجویی، ۹۵ درصد فرهنگیان تربت حیدریه موفق به دریافت دُز نخست و افزون بر ۵۰ درصد نیز موفق به دریافت دُز دوم واکسن کرونا شده‌اند.

خوزستان/  روند بستری بیماران ناشی از کرونا در آبادان، خرمشهر و شادگان کاهشی است؛ کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان سه نفر در آبادان، چهار نفر در خرمشهر و یک نفر در شادگان را گرفت؛ همچنین در این مدت  ۲۷ نفر در آبادان، ۲۶ نفر در خرمشهر و ۱۴ نفر در شادگان بر اساس معیارهای آزمایشگاهی به کووید۱۹ مبتلا شدند.

کرمان/شیب نزولی ابتلا به کرونا در استان؛ اکنون حدود ۸۵۰ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.

با وجود دو برابر شدن مراکز، نیمی از ظرفیت واکسیناسیون کرونا در کرمان خالی است؛ ۲۶ درصد معادل ۵۸۰ هزار نفر ۲ دز واکسن کرونا را در استان دریافت کرده اند که تا رسیدن به مرز ۷۰ درصد و قطع زنجیره فاصله است؛ احتمال زیاد با اعمال مدیریت هوشمند افرادی که واکسن نزده اند در آینده از برخی خدمات اجتماعی محروم می شوند.

گزارش‌های کرونایی 

اما و اگرهای واکسیناسیون مادران باردار

کوچ اموات به روستاها

سوم مهرماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

کرونا و پاییز زندگی ۲۸۰ ایرانی دیگر 

براساس اعلام روز شنبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.

همچنین از دیروز(جمعه) تا امروز شنبه سوم مهر ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۸۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۵۶۷ نفر از آنها بستری شدند.

همچنین ۶ هزار و ۴۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۳۴ میلیون و ۵۶۹ هزار و ۶۸۰ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۵ میلیون و ۲۱۹ هزار و ۸۲۴ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۴۹ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۵۰۴ دُز رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha