۳ مهر ۱۴۰۰،‏ ۹:۴۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84482900
۰ نفر

برچسب‌ها

چین دو کانادایی در بازداشت را آزاد کرد

تهران- ایرنا- همزمان با لغو حکم استرداد خانم «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت هواوی از سوی آمریکا و بازگشت وی از کانادا به چین، دولت پکن نیز دو کانادایی در بازداشت را آزاد کرد و به آنها اجازه داد چین را ترک کنند.

به گزارش ایرنا از رسانه های چین، «مایکل اسپاور» و «مایکل کوریگ» دو شهروند اهل کانادا بودند که به اتهام جاسوسی و حمل مواد مخدر از سال ۲۰۱۸ در چین به زندان افتادند.

از سوی دیگر «جاستین ترودو»  نخست وزیر کانادا هم در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که این دو شهروند کانادایی که توسط پکن بازداشت شده اند، حریم هوایی چین را ترک کرده و هواپیمای آنها امروز شنبه در اوتاوا به زمین خواهد نشست.

مایکل کوریگ و مایکل اسپاور در دسامبر ۲۰۱۸، اندکی پس از آنکه پلیس ونکوور خانم منگ وانژو، مدیر مالی شرکت هواوی را با دستور ایالات متحده بازداشت کرد، دستگیر شدند. اندکی قبل از صحبت ترودو، رسانه های کانادایی گزارش دادند که منگ پس از دستیابی به توافق با مقامات آمریکایی به چین بازگشته است.

ترودو در سخنان کوتاهی به خبرنگاران گفت: ۱۲ دقیقه پیش مایکل کوریگ و مایکل اسپاور در راه بازگشت به خانه خود، حریم هوایی چین را ترک کردند.

اگرچه پکن اصرار دارد که بازداشت این دو کانادایی با بازداشت مدیرمالی شرکت هواوی مرتبط نیست، اما دولت ترودو چین را متهم به مشارکت در دیپلماسی گروگان کرده است.

خانم منگ نیز با یک هواپیمای چارتر روز گذشته /جمعه/ کانادا را به مقصد چین ترک کرده است و قرار است هواپیمای وی بزودی در خاک چین فرود آید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha