۱۱۰ نیروی تازه نفس برای مهار آتش به جنگل کردکوی اعزام شدند
عکس آرشیو است

گرگان - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: ۱۱۰ نیروی جدید برای شتاب بخشیدن به عملیات خاموش کردن آتش به منطقه زرشک‌چال درازنو شهرستان کردکوی اعزام شدند و عملیات کنترل و مهار آتش را در کنار سایر نیروها آغاز کردند.

عبدالرحیم لطفی امروز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: آتش همچنان در حال زبانه کشیدن است و نیروهای اعزامی به منطقه با وجود سخت گذر بودن برخی نقاط ، مشغول اطفای حریق هستند.

وی گفت : هوای صاف همراه با باد منطقه، شتاب در مهار آتش جنگل کردکوی را به تاخیر انداخته است.

رسول حسام مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان جمعه شب به خبرنگار ایرنا گفته بود: در صورت مهیا بودن شرایط سه فروند بالگرد از تهران و مشهد برای مشارکت در عملیات اطفای حریق جنگل های کردکوی از فردا شنبه راهی گلستان  می شوند.

مدیرکل هواشناسی گلستان هم با اشاره به این که رطوبت هوا در منطقه درگیر آتش ارتفاعات کردکوی از ۱۲ به ۲۸ درصد افزایش یافته گفت: سامانه بارشی که می تواند به خاموشی آتش این منطقه کمک کند یکشنبه و دوشنبه در استان فعال خواهد بود.

نوربخش داداشی به ایرنا افزود: امروز شنبه از شدت وزش باد در ارتفاعات کردکوی کاسته خواهد شد و جهت وزش باد هم از جنوبی به شمالی تغییر می‌کند.

به گفته وی میانگین سرعت وزش باد روز گذشته در منطقه درگیر آتش سوزی حداکثر ۹۷ کیلومتر بود.

گزارش ایرنا، از حوالی ظهر روز پنجشنبه جنگل های محدوده یانه سر، رادکان و  درازنو در کردکوی دچار حریق شد.

گلستان ۴۵۲ هزار هکتار عرصه جنگلی و ۸۶۲ هزار هکتار عرصه مرتعی دارد که جزو مناطق پرخطر از نظر وقوع آتش سوزی هستند و گردشگران، دامداران و حاشیه‌نشینان جنگل‌ها و مراتع نقش بسزایی در حفظ و نگهداری این نعمت خدادادی دارند.

خشکسالی های امسال موجب شد تا ریسک وقوع حریق در زیستگاه های استان افزایش یابد.

آتش سوزی، تخریب، تصرف و خشکسالی از جمله چالش های فراروی جنگلهای شمال ایران است که به تاکید کارشناسان باید برای رفع این معضلات این اکوسیستم ارزشمند تدابیری ویژه اتخاذ کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha