غارنوردان ۷ استان کشور غار "قلایچی" بوکان را پاکسازی کردند

مهاباد- ایرنا- جمعی از غارنوردان هفت استان کشور همزمان با "روز ملی غار پاک"، محوطه و داخل غار "قلایچی" بوکان در جنوب آذربایجان‌غربی را از زباله پاکسازی کردند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این اقدام زیست محیطی که روز گذشته انجام گرفت ۲۰ غارنورد از استان‌های کردستان، آذربایجان‌غربی (بوکان)، کرمان، تهران، البرز، کرمانشاه و ایلام حضور یافتند تا با این اقدام فرهنگی، حساسیت افکار عمومی و غار نوردان نسبت به حفاظت از این غار ارزشمند را برانگیزند. 

آوات بازیار ادامه داد: در این اقدام فرهنگی و با تلاش غارنوردان حرفه ای بیش از ۴۰۰ کیلوگرم زباله از داخل غار بیرون کشیده شده و به بیرون غار منتقل شد.

غارنوردان ۷ استان کشور غار "قلایچی" بوکان را پاکسازی کردند

وی با بیان اینکه بدنه یک دستگاه ماشین فلوکس که احتمال می رود در سال های ۱۳۴۰ به داخل غار انداخته شده باشد نیز توسط افراد حاضر قطعه قطعه شده و به بیرون از غار انتقال پیدا کرد.

بازیار گفت: این آیین با مشارکت کارگروه غارنوردی کشور و همچنین با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

گفتنی است نخستین جمعه مهر هر سال به عنوان روز ملی غار پاک نامگذاری شده و در این روز غارنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت، غارهای کشور را پاکسازی می‌کنند. 

غار قلایچی عمیق ترین غار طبیعی و آبی ایران است که در فاصله ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر بوکان و در مجاورت محوطه باستانی تپه قلایچی یکی از مراکز تمدن مانایی‌ها قرار گرفته که از جمله غارهای طبیعی ایران به شمار می‌رود که با وجود داشتن دهانه بزرگی به قطر هشت متر تا سال ۱۳۸۱ کشف نشده بود.

در مرحله نخست شناسایی این غار در سال ۸۴ جمعی از کوهنوردان بوکانی به همراه زنده یاد ' مقبل هنرپژوه ' کوهنورد ملی پوش بوکانی نقشه برداری از یکصد متر آن انجام شد.

این غار در اثر نفوذ آب در طبقات آهکی به وجود آمده است و از غنی‌ترین و سخت‌ترین غارهای ایران به شمار می‌آید؛ غار قلایچی، یک غاری فنی به شمار می رود که بدون تجهیزات و توانایی تخصصی غارنوردی پیمودن آن امکان پذیر نیست.

قدمت این غار به  بیش از سه هزار سال می رسد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha