مراسم  بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس در باکو برگزار شد

  باکو – ایرنا – مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس جمهوری اسلامی ایران شامگاه جمعه در باکو پایتخت  جمهوری آذربایجان برگزار شد.

     به گزارش ایرنا ، این مراسم با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران، تنی چند از مقامات  و نمایندگان نظامی جمهوری آذربایجان، جمعی از وابستگان نظامی کشورهای خارجی فعال در باکو، نمایندگان محافل سیاسی و اجتماعی جمهوری آذربایجان و نیز مسوولان و کارکنان نهادهای رسمی ایران در این کشور و با تلاوت آیاتی از قران مجید و نواخته شدن سرودهای ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، آغاز شد.

مراسم  بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس در باکو برگزار شد

  " سید عباس موسوی " سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان طی سخنانی در این مراسم گفت : تاریخ ایران مشحون از حوادث و رویدادهایی است که هر کدام به تنهایی می تواند کشوری را از هم بپاشد و ملتی را به زانو در آورد اما ملت شریف و تاب آور ایران از تمامی این  آزمون‌ها سربلند بیرون آمده است.

  وی با اشاره به اینکه یک نمونه از این آزمون های بزرگ برای ملت ایران ۴۱ سال پیش در چنین روزهایی شروع شد و هشت سال به طول انجامیدافزود : جنگ هشت ساله که طی آن هیچ کشوری حاضر نشد حتی ابتدایی ترین تسلیحات دفاعی را به ما بفروشد، باعث شد جمهوری اسلامی ایران به سمت خود کفایی نظامی حرکت کند و در این مسیر موفق نیز شد.

  سفیر کشورمان گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از قوی ترین قدرت های نظامی جهان است که توانای های دفاعی آن در ایجاد بازدارندگی و مقابله با تهدیدات خارجی باعث می شود هیچ قدرت زورگویی نتواند حتی فکر حمله به حریم ایران را به خود راه بدهد و  پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در تمامی حوزه های توان نظامی (زمینی، دریایی، هوایی، فضایی و سایبری) بوده است اما در این میان در حوزه موشکی و پهپادی پیشرفت شگرفی داشته و جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

  موسوی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد : قدرت واقعی جمهوری اسلامی ایران از روحیه ایثار و اتحاد ملت آن نشئت می گیرد و یکی از نمادهای روحیه مذکور شهید سپهبد قاسم سلیمانی بود. بی دلیل نیست که اصلی‌ترین دشمن داعش توسط آمریکا به وجود آورنده داعش به شهادت می‌رسد. دارایی‌های گران‌بهایی مانند آزادی، استقلال، امنیت و ثبات، مانند همه چیزهای خوب، هزینه‌های خود را دارند و شهید سلیمانی نه اولین قربانی ما بود برای حفاظت از آن دارایی های گرانبها و نه آخرین آن خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود افزود : قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران همواره در خدمت ثبات و امنیت منطقه و دوستانمان بوده و خواهد بود. ایران با تاکید بر سیاست همسایگی و اولویت همسایگان و تاکید بر منطقه ای قدرتمند، خواهان صلح و امنیت برای تمامی کشورهای منطقه و به ویژه همسایه خود است .

   سرهنگ پاسدار جواد فروتنی وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در باکو نیز با اشاره به این که ملت حسینی ایران با شجاعت و پایمردی  ۸ سال بدون حمایت تسلیحاتی دیگر کشورها توانست به برکت ایمان، شجاعت، از خودگذشتگی و غرور ملی در  جنگ نابرابر پیروز شود، گفت: بدین مناسبت این هفته، هفته ی دفاع مقدس نامگذاری شده است.

مراسم  بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس در باکو برگزار شد

وی افزود : دفاع هشت ساله‌ی ملت ایران مجموعه‌ ای از عظمت‌ها و جلوه‌های زیبا و خاطره انگیزی است که یک ملت آزاده می‌تواند در زندگی تاریخی خود به نمایش بگذارد و شهید و شهادت، آن نگین درخشان و خیره‌کننده‌ئی است که برجسته‌تر و گرانبهاتر از هر پدیده‌ی دیگر به چشم می آید.  این برجستگی، محصول فداکاری مخلصانه‌ی انسانی هایی است که دنیای مادی خویش را در برابر رضای الهی، نثار این راه پر افتخار کرده است و گذشت زمان، هرگز نخواهد توانست یاد ارجمند شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید و این ذخیره‌ی تاریخی همواره به نسل‌های ما امید، همت و جرأت خواهد بخشید تا گام‌های محکم و استوار به سمت هدف‌های والا بردارند و از دشمنی شیاطین و خنّاسان عالم نهراسند.

وی با اشاره به این که نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران، پشتوانه‌ی عظیمی به نام ملت ایران دارد و  میلیون‌ها جوان، میلیون‌ها عزم راسخ، میلیون‌ها مومن، با بینش سیاسی بالا بزرگترین افتخار برای نیروهای مسلح یک کشور است، افزود: هم اکنون نیروهای مسلح کشورمان در پرتو الهام از رهنمودهای بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی ره و فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای مد ظله العالی به نوآوری و ساخت بومی سلاح و تجهیزات پیشرفته دفاعی در عرصه زمینی، هوایی و دریایی با بکارگیری روش‌های مدرن در آموزش و سازماندهی به سوی اهداف متعالی جمهوری اسلامی ایران دست یافته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha