اخبار کوتاه از شهرستان های باشت و گچساران

گچساران - ایرنا -نماینده مردم شهرستان‌های باشت و گچساران در مجلس شورای اسلامی گفت: پیگیری های لازم برای جذب اعتبارات لازم به منظور تکمیل پروژه‌های زیرساخت‌های گردشگری شهرستان باشت انجام می‌شود.

سید ناصر حسینی پور روز شنبه در حاشیه بازدید از پروژه‌های گردشگری شهرستان باشت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با قدردانی از اداره کل میراث‌فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه توسعه زیرساخت‌های گردشگری این شهرستان اظهار داشت: ۲۱ پروژه گردشگری باشت در حال اجراست که بهره برداری از این طرح ها زمینه فرصت های شغلی زیادی را فراهم می کند.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی و گردشگری ارکان اصلی توسعه اقتصادی در باشت هستندتصریح کرد: همه مسئولان برای شکوفایی این صنعت  با میراث‌فرهنگی همکاری کنند.

برگزاری آیین پیاده روی اربعین 

رییس اداره اوقاف و امور خیریه گچساران گفت:آیین پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی روز دوشنبه پنجم مهر در این شهرستان برگزار می شود.

ابراهیم قاسمی اظهار داشت:این آیین از ساعت هفت بامداد روز اربعین از میدان شهیدامیدبخش شهر دوگنبدان تا حرم امامزاده جعفر (ع) برگزار می شود.

کمک ۵۰۰ میلیون ریالی خانواده خیر گچسارانی به بارگاه امامزاده جعفر

رییس اداره اوقاف و امور خیریه گچساران گفت:خانواده نیکوکار این شهرستان به نام علیداد خادمی ۵۰۰ میلیون ریال برای ساخت درب فلزی به حرم امامزاده جعفر(ع) در این شهرستان اهدا کردند.

ابراهیم قاسمی اظهار داشت: درب های فلزی ورودی بقعه متبرکه امامزاده جعفر(ع) گچساران توسط کارشناسان ماهر از شهرکرد در حال ساخت است و قرار است امسال تکمیل و نصب شود.

وی بیان کرد: برآورد اولیه برای ساخت درب های فلزی ورودی بقعه متبرکه امامزاده جعفر (ع) ۲ میلیارد ریال برآورد  شده است.

قاسمی با اشاره به اینکه این بقعه متبرکه در مسیر جاده گچساران به شیراز و مسیر راه کاروان راهیان نور قرار دارد و دومین بقعه متبرکه شاخص گچساران است عنوان کرد: تکمیل زیرساخت های زیارتی و  سیاحتی این مکان مقدس ضروری است.

وی ابراز داشت: محوطه دل نشین مجهز به فضای سبز، سرویس های بهداشتی و فروشگاه های مورد نیاز زایران در این مکان وجود دارد.

قاسمی با یادآوری اینکه بارگاه امامزاده جعفر (ع)  به دلیل نزدیکی به شهر دوگنبدان محل برگزاری برنامه های فرهنگی مانند جشنواره ها وسوگواره های آیینی است  از خیران خواست تا برای اجرای افزایش زیرساخت های رفاهی در این بقعه متبرکه با اداره اوقاف  گچساران همکاری کنند.

وی تاکید کرد: شهروندان نیکوکار با الگو گیری از بزرگان اسلام (حضرت محمد(ص)به عنوان نخستین  واقف در اسلام در این سنت خداپسندانه مشارکت کنند .

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گچساران افزود: شهروندان می‌توانند به صورت فردی و یا جمعی وقف برای عمران و آبادانی این بقعه متبرکه مشارکت کنند و برای این کار به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گچساران مراجعه کنند.

بقعه امامزاده جعفر (ع) درمجاورت جاده گچساران به بابامیدان در دشتی وسیع در روستای امامزاده جعفر و ۲۰کیلومتری شهرستان نفت‌خیز گچساران قرار  دارد، این حرم مطهر به لیل موقعیت جغرافیایی آن در مسیر جاده گچساران به شیراز در طول شبانه روز پذیرای زائران پرشماری است.

شجره نامه امامزاده به استناد اعتقادات محلی از اولاد حضرت امام موسی کاظم علیه السلام است و امامزاده دارای کرامات زیادی است به طوری که مردم این سامان گاه شبانه روز برای ادای حاجت در این مکان اقامت می کنند.

بنای جدید این زیارتگاه در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی از سوی اداره اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد به طور کلی تخریب و طرح جامع آن در زمینی به مساحت یکهزار متر مربع با ابعاد ۱۲×۱۲ متر احداث شد که دارای یک شبستان ۶×۶ متر که بر فراز آن گنبدی بزرگ به ارتفاع ۶ متر قرار گرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha