گامهای استوار دولت مردمی برای اتمام طرح های نیمه تمام ومحرومیت زدایی

استانها- ایرنا- کانون توجه دولتمردان در هفته گذشته که مصادف با چهل ویکمین سالروز دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدید بود علاوه بر تجلیل از دلیرمردان جنگ و نواختن زنگ شکوفه ها با حضوری میدانی و کاری جهادی به بازدیدها، پیگیری امور و رفع موانع با تاکید بر محرومیت زدایی و اتمام طرح های نیمه تمام معطوف بود.

تلاش جهادی مسئولان دولت سیزدهم در توسعه و آبادانی کشور در همین مدت کوتاه بر کسی پوشیده نیست، رییس جمهوری از ابتدای کار با شعار «دولت مردمی» مسوولیت اجرایی کشور را عهده دار شد و این مردمی بودن در سفرهای استانی دولتمردان با هدف افزایش سرمایه اجتماعی و امید،پیگیری امور و رفع موانع و مشکلات بیشتر نمود پیدا کرده است .

توسعه ، رونق اقتصادی ، محرومیت زدایی و آبادانی کشور همراه با اشتغال پایدار از مهم‌ترین راهبردها و برنامه‌های اولویت‌دار دولت است که در این راستا تکمیل طرح های نیمه تمام و بهره برداری از آنها می تواند زمینه ساز تحولی عظیم در مناطق دور و نزدیک کشور باشد.

تجربه نشان داده هر اندازه حضور مسئولان در میان مردم بیشتر باشد تصمیم ها و سیاست های اتخاذی صحیح و به واقعت نزدیکتر و سبب افزایش کار آمدی دولت و شفافیت امور خواهد شد.

در هفته گذشته (۲۷ شهریور - ۲ مهرماه) تعدادی از مسئولان ملی با هدف حضور در آیین های گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تجلیل از ایثارگرهای رزمندگان و پیشکسوتان عرصه جنگ و جهاد  ،آغاز سال تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی و دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی، بازدید از طرح ها ،حضور در جلسات و شوراهای اداری ، توسعه اقتصادی و گسترش زیر ساخت ها  راهی استانها شدند .

اعضای هیات دولت با انجام این سفرها و ارتباط ویدئو کنفرانسی در این برهه که کشور درگیر بیماری کرونا است تلاش کرده اند که از نزدیک در جریان مشکلات استان‌های و میزان پیشرفت پروژه‌های در دست اجرا قرار گیرند و برای حل مشکلات مردم منطقه بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.

در این گزارش به گزیده ای از مهمترین اقدامات ، دستاورها و سخنان اعضای هیات دولت در هفته گذشته در استانهای میزبان از جمله ایلام ، یزد خراسان رضوی ، همدان ، آذربایجان غربی ، خوزستان،قم ، البرز  اشاره می شود:

ایلام، مقصد چهارمین سفر رییس‌جمهوری

استان ایلام  مقصد چهارمین سفر استانی رییس جمهوری بود. آیت الله رییسی به همراه جمعی از اعضای هیات دولت جمعه دوم شهریور ماه در سفری یکروزه از طریق فرودگاه ایلام وارد این استان شد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود به استان ایلام در فرودگاه شهدای ایلام با اشاره به همجواری این استان با عراق افزود: با فعال شدن بازارچه‌های مرزی، تبادلات مرزی بویژه صادرات در این استان افزایش خواهد یافت.

گامهای استوار دولت مردمی برای اتمام طرح های نیمه تمام ومحرومیت زدایی

بازدید از سد کنجانچم شهرستان مهران از برنامه های رییس جمهوری در این سفر بود.

وی در حاشیه این بازدید با تاکید بر اهتمام دولت سیزدهم برای تکمیل طرح های نیمه تمام اولویت دار گفت: رها شدن کارهای اجرایی خسارت های جدی به دنبال داشته بطوری‌که موجب فرسودگی و کاهش اعتماد اجتماعی می‌شود.

رییس‌جمهوری همچنین در حاشیه زیارت یادمان شهدای قلاویزان و در جمع زائران قبور مطهر شهدا رمز پیشرفت و پیروزی کشور را حرکت در مسیر شهدا و ایثارگران با روحیه بسیجی، اخلاص و جهادی دانست و اظهار داشت: هر مدیر و مسوولی که با روحیه انقلابی و بسیجی و با خدمتگزاری بی‌منّت به مردم عمل کند کشور به همه اهداف متعالی نظام می رسد.

دیدار چهره به چهره رییس جمهوری با مردم و رسیدگی به مشکلات آنها از دیگر برنامه های سید ابراهیم رییسی در سفر به استان ایلام بود.

رییس‌جمهوری پس از آگاهی و شنیدن مشکلات، پیشنهادها و خواسته های ملاقات کنندگان، از استاندار ایلام خواستار پیگیری و رفع مشکلات و انجام اقدامات لازم برای به نتیجه رساندن موارد مطروحه شد.

کمک به رفع مشکل مسکن، حمایت از ابتکارات و طرح های تحقیقاتی دانش بنیان، برطرف کردن موانع تولید در حوزه دامپروری و کشاورزی و ارائه تسهیلات و تجهیزات لازم برای تحصیل دانش‌آموزان از جمله مسائلی بود که در دیدارهای چهره به چهره مطرح شد.

رییس‌جمهوری روز جمعه در جمع علما، نخبگان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران ایلام هم گفت: صادرات به عراق و دیگر کشورهای همسایه باید توسعه یابد و در این زمینه باید زیرساخت‌ها آماده شود.

گامهای استوار دولت مردمی برای اتمام طرح های نیمه تمام ومحرومیت زدایی

رییس جمهوری در نشست خبری پایان سفر به استان ایلام  نیز گفت:  چنانچه دولت عراق سهمیه اعلامی را افزایش دهد اعزام زائران نیز به تناسب افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: به وزیر راه و شهرسازی دستور داده شده است که از هر گونه اجحاف در زمینه هزینه سفر به عتبات عالیات باید جلوگیری شود و نظارت کامل در این زمینه صورت گیرد.

آیت الله رئیسی  پس از پایان سفری یک روزه جمعه شب با بدرقه رسمی مسوولان، ایلام را به مقصد تهران ترک کرد.رییس جمهوری پیش از این به استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی سفر کرده بود.

گامهای استوار دولت مردمی برای اتمام طرح های نیمه تمام ومحرومیت زدایی

محورهای مهم اظهارات رئیس جمهوری

- مهمترین ظرفیت استان ایلام نیروی انسانی کارآمد بویژه جوانان است.

- ایلام حق بزرگی به گردن همه ملت ایران دارد، مردمی که در دوران دفاع مقدس خط مقدم جبهه های نبرد حق علیه باطل بودند.

- مردم ایلام قهرمانانه و مردانه مقابل دشمنان و رژیم بعث عراق علیه ایران ایستادگی و شهدای زیادی تقدیم اسلام و انقلاب کردند.

- عدم تحقق طرح ها موجب هدر رفتن سرمایه می شود.

- بر اساس قول مسئولان مربوطه طی ۶ الی هفت ماه آینده این طرح اجرایی و ثمره آن توسط مردم حاصل خواهد شد.

- پیام شهیدان این است که نگذاریم آرمان‌های انقلاب و اطاعت از رهبری و ولی فقیه در جامعه کمرنگ شده و عدالت پایمال و عزت ملت ایران مخدوش شود.

- عراق فقط با حضور ۶۰ هزار نفر از زایران ایرانی در مراسم اربعین موافقت کرد و امکان افزایش آن برای دولت میزبان وجود ندارد.

-اگر مسیر شهیدان را به خوبی بشناسیم و زندگی خود را بر مبنای آن تنظیم کنیم، مسیر الهی را گم نخواهیم کرد.

- سهم ما از صادرات به کشورهای منطقه نمی تواند ۲ درصد باشد و باید از ۲۰ میلیارد دلار به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار برسد که با یک اقدام سریع و کار جهادی امکانپذیر است.

- مرز نه تهدید که یک فرصت بسیار خوب برای ارتباط مردم ۲ کشور ایران و عراق بویژه مردم ایلام است.

-تشکیل کارگروه حقوقی و اقتصادی بین ۲ کشور ایران و عراق بویژه استان ایلام و استان های همجوار در عراق به منظور رفع مشکلات صادرکنندگان

- در حوزه آب و خاک بویژه سامانه گرمسیری باید کار جهادی جدی انجام شود .

- تکمیل و توسعه طرح های حوزه آب و فاضلاب نیازمند تزریق بودجه ارزی و ریالی است که در این سفر مورد تصویب قرار گرفت.

-  جمع آوری مدارس کانکسی و کپری مورد نظر است که در مدت کوتاهی همه این مدارس تبدیل به ساختمان می شوند.

- عدم تکمیل پروژه های نیمه تمام در استانها موجب خسارت است و تکمیل این طرح ها در استان در مصوبات امروز لحاظ شده و در اولویت قرار می گیرد.

- مصوباتی حوزه کشاورزی و دامداری از طریق وزرات جهاد کشاورزی از هفته آینده به کشاورزان اعلام می شود.

- ایلام ظرفیت تبدیل شدن به مرکزیت صادرات کالا برای عراق را دارد

- مشکلات حاشیه نشینی با جدیت دنبال و رفع شود. 

- تشکیل کارگروه ویژه پیگیری اجرای مصوبات سفرهای استانی در نهاد ریاست جمهوری 

- برنامه داریم هیچ نامه ارسالی مردم به ریاست جمهوری بی پاسخ نماند.

- مدیران استان ایلام از ظرفیت جوانان تحصیلکرده بومی در مشاغل مدیریتی و سازمان های استان استفاده کنند.

چهار استان میزبان معاونان رئیس جمهوری / برنامه دولت رسیدگی به شرایط زنان بد سرپرست

 معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ۳۰ شهریور، سفری ۲ روزه به استان خوزستان داشت . " انسیه خزعلی" در این سفر علاوه بر دیدار با مسئولان استانی در نشست ها و برنامه هایی با موضوع دفاع مقدس و بررسی وضعیت و مشکلات زنان در خوزستان شرکت کرد .

وی در نخستین برنامه خود با نماینده ولی فقیه در خوزستان دیدار و بر حمایت از زنان جامعه تاکید کرد و گفت :جایگاه زن ایستادگی و سازندگی است و باید با حمایت از این قشر جامعه‌ای قدرتمند ساخت.

 برنامه روز پنجشنبه معاون رییس جمهوری به شرکت در همایش «گنجینه‌های ایثار و عفت »اختصاص داشت ، وی در این مراسم گفت: روحیه مردم در این شرایط سخت اقتصادی باید از سوی نیروهای بسیجی و جهادی و دولت حفظ شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در حاشیه بازدید از روستای گردشگری و صنایع دستی طویبه شهرستان حمیدیه گفت: هدف اساسی ما حذف و کم شدن محرومیت‌ها در حوزه زنان است و رسیدگی به شرایط زنان بد سرپرست نیز از برنامه‌های دولت است.

دیدار با " هاشمیه متقیان" ،بانوی قهرمان پارالمپیک ۲۰۲۰ خوزستانی در بخش پرتاب نیزه ، زنان‌ موفق و کار آفرین، بازدید از مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی و شرکت در آیین نواختن زنگ شکوفه ها  از برنامه‌های سفر وی بود.

افزایش اختیارات مدیران استانی در بنیاد شهید

معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امورایثارگران هم به مناسبت هفته دفاع مقدس در مراسم غبار روبی گلزار شهدای استان البرز شرکت کرد و با اشاره به رشادت های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس گفت : بصیرت و درک درست شهدا از وضعیت کشور ، موجب اقتدار و عزت ایران اسلامی شد.

دکتر سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه نگاه ما در سازمان بنیاد شهید نگاه محیطی است افزود :اختیارات مدیران استانی را در بنیاد شهید و امور ایثارگران  افزایش می دهیم تا خودشان تصمیم گیری  و پاسخگوی جامعه هدف باشند.

پرهیز از تمرکز نیروهای کارآمد در یک مکان

معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان اداری استخدامی کشور هم در سفر به قم در آیین نواخته شدن زنگ شکوفه‌ها در واحد آموزشی امیرالمومنین(ع) شهرک پردیسان قم حضور یافت.

میثم لطیفی در این آیین گفت : باید از توانمندی‌ نیروهای انسانی در همه جای کشور و استان بهره‌مند شد و از تمرکز نیروهای کارآمد در یک موقعیت یا مکان با جدیت پرهیز کرد، چرا که تمرکز این گونه نیروها ماموریت‌ها را به‌خوبی به‌هدف نخواهد رساند.

وی خطاب به‌دانش‌آموزان هم در این مراسم گفت : آینده کشور بدون شک برای شما خواهد بود، از این رو باید از هم اکنون به‌عنوان مدیران سرنوشت‌ساز آینده ایران اسلامی با توجه به‌گفتار معلمان‌ و والدین خود زمینه ساز حرکت‌های بزرگ‌واتفاق‌های مبارک در کشور باشید.

رشد اقتصادی ایلام متناسب با ظرفیت های هر شهرستان تدوین شود

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه هم در حاشیه دیدار از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ایلام گفت: رشد اقتصادی پیش بینی شده برای استان ایلام باید به صورت شهرستانی و برنامه ای توسط سازمان رصد و پیگیری شود.

 مسعود میرکاظمی افزود: در راستای افزایش نرخ رشد اقتصادی استان پتانسیل های هر شهرستان باید به صورت پروژه محور و عملیاتی شناسایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی با توجه به قابلیت ها و ظرفیت های موجود و براساس اسناد بالادستی و طرح آمایش استان برای دستیابی به رشد پیش بینی شده برنامه ریزی کند.

گامهای استوار دولت مردمی برای اتمام طرح های نیمه تمام ومحرومیت زدایی

 

هفته ای پرتلاش برای  وزرای دولت سیزدهم

تعدادی از وزرا هم در هفته گذشته بیکار ننشستند و با سفر به استان های مختلف ضمن حضور در آیین های گرامیداشت هفته دفاع مقدس ، بازدید و افتتاح طرح های مختلف در جریان مسائل حوزه کاری خود قرار گرفتند.

آیین اختتامیه هفتمین کنگره ملی بزرگداشت شهدا و تجلیل از خانواده ۹ شهید مدافع سلامت یزد روز پنجشنبه از طریق ارتباط تصویری با وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

بهرام عین اللهی در این ارتباط تصویری با اشاره به نقش جامعه پزشکی در دفاع مقدس گفت: حماسه آفرینی این قشر هنوز به تصویر کشیده نشده و، لازم است با برگزاری کنگره های مختلف و با کمک رسانه ها، خاطره و توانمندی های این عزیزان زحمتکش با قلم بیان و به تصویر کشیده شود.

بررسی آخرین وضعیت کرونا در خوزستان

 وزیر بهداشت هفه گذشته سفری هم به خوزستان داست تا وضعیت استان را از لحاظ کرونا بررسی کند.دکتر عین اللهی در نشستی که به همین منظور برگزار شد ضمن تقدیر از تلاشهای مسئولان دانشگاه  جندی شاهپور اهواز گفت: روند واکسیناسیون افراد در کشور و خوزستان رضایتبخش است و وزارت بهداشت تلاش دارد تا در هر جای کشور و از جمله خوزستان کمبودی در زمینه تجهیزات وجود دارد برطرف نماید.

سربلندی جامعه پزشکی در امتحان کرونا

نماینده دولت در حوزه بهداشت و درمان سفری هم به ایلام داشت، وی با حضور در شهرستان دهلران با خانواده شهید منصور جاویدپور، اولین شهید مدافع سلامت استان ایلام دیدار و گفت و گو کرد.

وزیر بهداشت در این سفر بازدیدی هم  از بیمارستان شهدای دهلران داشت و با  بیماران کرونایی گفت وگو کرد .

وی  دهلران را شهر مقاومت و ایثار و سرزمین عملیات محرم دانست و افزود: هدف این سفر رصد مسائل و مشکلات این شهرستان است تا در جلسه با رییس جمهوری در استان و هیات دولت مطرح کنیم.

 وزیر بهداشت از مراکز درمانی شهرستان مهران هم دیدن کرد و گفت : با توجه به تایید بازگشت زوار از پیاده روی اربعین از طریق مرز بین المللی مهران باید تمهیدات لازم برای حفظ سلامت مردم اندیشیده شود.

بازدید از پایگاه تجمیعی واکسیناسیون خانه معلم شهرستان مهران و بیمارستان مصطفی خمینی ،دیدار مردمی و شرکت در نشست شورای اداری شهرستان از برنامه های وزیر بهداشت در شهرستان دهلران بود.

ایلام قطب کشاورزی 

 وزیر جهاد کشاورزی نیز در سفر به ایلام از کارخانه خوراک دام و طیور واقع در شهرک صنعتی شباب و پارک خرم بازدید کرد و در جریان مسایل و مشکلات کشاورزان این منطقه قرار گرفت.

سیدجواد ساداتی نژادافزود: استان ایلام قطب کشاورزی کشور است و سعی داریم در وزارت کشاورزی بیش از گذشته در تزریق اعتبارات به این استان توجه کنیم.

وی در حاشیه بازدید از ایستگاه پمپاژ کشاورزی کهره - داجیوند در شهرستان هلیلان گفت: ۱۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل پمپاژ کهره - داجیوند هلیلان بعنوان مهم ترین پروژه کشاورزی شهرستان نیاز است.

ساداتی نژاد تاکید کرد: این وزارتخانه برنامه دارد تا پایان سال ۱۴۰۱ پروژه های مهم و نیمه تمام استان ایلام که ظرفیت های زیادی برای کشاورزی دارد را با تزریق اعتبار مورد نیاز به بهره برداری برساند.

آغاز بکار سد چناره هدیه دولت سیزدهم به مردم چرداول است

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در جلسه شورای اداری شهرستان چرداول گفت: سد چناره در دسترس ترین پروژه برای تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در استان ایلام بوده و آغاز بکار دوباره آن هدیه دولت سیزدهم به مردم شهرستان چرداول است.

ساداتی نژاد در نشست شورای اداری هلیلان هم حضور یافت وگفت: از مجموع ۱۸ ایستگاه پمپاژ نیمه تمام کشاورزی استان ایلام ۹ ایستگاه در این سفر مصوب می‌ شود که تا پایان سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.

وی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی برنامه دارد در وهله نخست پروژه های نیمه تمام را تکمیل کند که در این دوره با توجه شعار دولت که عدالت محوری و محرومیت زدایی است، به هلیلان بعنوان یک منطقه کم برخوردار و محروم بیش از سایر مناطق توجه می شود.

وی بیان داشت: خرید تضمینی دام عشایر و توجه ویژه به حوزه دامپروری و حوزه عشایری شهرستانی از دیگر مصوبات این سفر خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم توجه ویژه به کشت محصولات گلخانه ای کشاورزی در ایلام تاکید کرد و گفت: ایلام در این حوزه توفیق چندانی نداشته است. یکی از نواقص مهم حوزه کشاورزی استان در زیربخش احداث و توسعه گلخانه هاست که برای آنها باید تامین اعتبار شود.

خبر خوش ضرغامی برای گردشگری ایلام /تکمیل طرح های نیمه تمام تا پایان سال

وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی هم که به منظور بررسی ظرفیت های گردشگری به ایلام سفر کرده بود خبری خوش برای حوزه گردشگری استان داشت ،وی گفت که تلاش می شود طرح های نیمه تمام حوزه گردشگری ایلام تا پایان ۱۴۰۰ به اتمام برسد.

سید عزت الله ضرغامی در این سفر با نماینده ولی فقیه در استان دیدار کرد و گفت :واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی دارای صلاحیت بر اساس منویات مقام معظم رهبری از برنامه های دولت است.

وی سپس از بازارچه صنایع دستی شهر ایلام دیدن کرد و صنعتگران هم به بیان مشکلات و خواسته های خود پرداختند.در این بازدید  اجاره بهای غرفه های بازارچه صنایع دستی شهر ایلام به علت شیوع ویروس کرونا و کسادی در بازار تا پایان سال جاری بخشیده شد. ضرغامی از روستای هدف گردشگری تاریخی سراب کلان ،زیرساخت های گردشگری سد سیمره هم دیدن کرد.

پاسخ ایران به عناصر ضدانقلاب کوبنده خواهدبود

 وزیر اطلاعات هم در سفر به آذربایجان غربی با  حضور در گلزار شهدای باغ رضوان ارومیه به مقام شامخ شهدای آذربایجان غربی ادای احترام کرد.

وی در ارومیه هم دیداری با نماینده ولی فقیه در استان داشت و به عزم دولت سیزدهم برای خدمات رسانی به مردم تاکید کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سید اسماعیل خطیب در سفر به پیرانشهر با هشدار به عناصر ضدانقلاب  در خصوص هرگونه اقدام برای ایجاد اخلال در امنیت کشور گفت: پاسخ ایران به عناصر ضدانقلاب کوبنده خواهدبود.

تلاش برای  اعتلای فرهنگی کشور/ اعطای تسهیلات کم بهره به اعضای صندوق هنر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پنجشنبه سفری به مشهد مقدس داشت و در آیین رونمایی از کتاب "مدیریت میدان و هنر فرماندهی" نوشته حجت الاسلام حسین صفدری شرکت کرد.

محمد مهدی اسماعیلی در این آیین گفت: باید راه اعتلای فرهنگی کشور را هموار کرد و ما با همه قدرت در صحنه هستیم تا این مهم محقق شود.

در این کتاب ابعاد مختلف نقشه‌های آمریکا علیه ایران و برای تضعیف و به تسلیم کشاندن انقلاب اسلامی ایران توسط نویسنده بیان شده‌است.

وی  همچنین در آیین پایانی پنجمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر خراسان رضوی شرکت کرد و گفت: دولت مردمی و انقلابی سیاست قطعی و اصلی خود را بر پایه تحقق منویات رهبر فرزانه انقلاب در بازسازی آرایش فرهنگی و رسانه‌ای قرار داده است و تمام رویکردها در این راستا بازطراحی می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این جشنواره هم خبری خوش به اهالی فرهنگ و هنر داد و گفت: با توجه به حمایت‌های رییس جمهوری و در قالب بسته حمایتی و اعتباری منظور شده، تسهیلات با بهره ۲ و چهار درصد به اعضای صندوق هنر، فرهنگ و رسانه پرداخت خواهد شد.

رفع معضل بیکاری مستلزم وفاق و همدلی مسئولان

استان همدان هم میزبان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود ، محمد زلفی گل پنجشنبه شب در یادواره شهدای ورزشکار شهرستان همدان حضور یافت و یکی از چالش ها و مشکلات اساسی امروز کشور را بیکاری جوانان تحصیل کرده دانست و گفت :برنامه ریزی موثر برای ایجاد فرصت های شغلی پایدار، علاوه بر رفع این چالش اساسی، زمینه ازدواج به موقع و تشکیل خانواده برای جوانان را نیز فراهم می کند.

وی افزود: رفع معضل بیکاری در کشور مستلزم وفاق و همدلی همه مسئولان و دلسوزان نظام برای خلق فرصت های شغلی است به نحوی که این مهم(اشتغالزایی) باید به عنوان یک طرح ملی مورد توجه قرار گیرد و عملیاتی شود.

افزایش پنج  میلیارد دلاری صادرات محصولات صنعتی /ایجاد ۲ میلیون شغال تا چهار سال آینده

وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر به شهرستان ایوان استان ایلام در حاشیه بازدید از شرکت غشاء گستر ایوان گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته طی ۶ ماهه دوم امسال پنج میلیارد دلار تولیدات صنعتی داخلی بیش از سال گذشته به کشورهای خارجی صادر خواهد شد.

سید رضا فاطمی امین اظهار داشت: عمده مشکلات واحد های تولیدی نبود سرمایه در گردش، منابع مالی، صادرات است که طی بازدید از پنج واحد صنعتی شهرستان ایوان این مشکلات به وضوح مشخص و باید در سطح کلان حل شود.

وی در نشست شورای اداری شهرستان ایوان نیز حضور پیدا کرد و گفت: دولت تلاش می کند تا چهار سال آینده چهار میلیون شغل در کشور ایجاد شود که از این میزان ۲ میلیون شغل در حوزه صنعت و بر عهده وزارت صمت است.

فاطمی امین تاکید کرد: مشکلات واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل شهرستان ایوان قابل حل و در این زمینه مانعی وجود ندارد.

 وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست شورای اداری شهرستان چوار نیز گفت: راه اندازی واحدهای صنایع پایین دستی علاوه بر اشتغالزایی توسعه اقتصادی را نیز به دنبال خواهد داشت.

شرکت فولاد زاگرس و نورد ایوان، شرکت تعاونی ۲۴۵۱ سولفات پتاسیم ، تصفیه خانه شهرک صنعتی ایلام ،شرکت پویا نخ ایلام، مجتمع پتروشیمی و شرکت ارغوان گستر ایلام و شهرک های صنعتی از طرح هایی است که وزیر صنعت از آنها بازدید کرد.

کلنگ زنی و احداث هفت واحد کارگاهی ،دیدار با خانواده شهدا و حضور در جلسه تشکل های غیر دولتی حوزه صنعت، معدن و تجارت از برنامه های وزیر صنعت  در سفر به ایوان و شهرستان جوار بود.

تامین  اعتبار لازم برای تکمیل سد کنجانچم مهران

یکی دیگر از وزرایی که به ایلام سفر کرد وزیر نیرو بود وی در این سفر از سد کنجانچم شهرستان مرزی مهران و سد شهدای ایلام دیدن کرد.

علی اکبر محرابیان در بازدید از سد کنجانچم گفت: اعتبار مورد نیاز برای ادامه کار و تکمیل سد کنجانچم شهرستان مرزی مهران تامین خواهد شد.

وی  اظهار داشت: سد کنجانچم مهران اکنون  ۸۵ درصد پیشرفت دارد و سامانه اتصال آن نیز ۸۷ درصد انجام گرفته است. با دستور رییس جمهوری منابع لازم به پروژه مورد نظر تزریق و تلاش خواهیم کرد تا پروژه را فعال کنیم.

محرابیان در حاشیه بازدید از سد شهدای ایلام هم اظهار داشت : این سد در بهترین شرایط کمی و کیفی خود قرار دارد.

وزیر نیرو شامگاه جمعه هم در نشست شورای اداری استان که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد شرکت کرد و گفت : مشکل منبع آب آشامیدنی در ایلام وجود ندارد  و با وجود خشکسالی بی سابقه امسال ،آب سالم برای شهر ایلام تامین شد اما شبکه آب فرسوده است و به ارتقا نیاز دارد که اعتبار مناسب در این خصوص پیش بینی خواهد شد.

سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی برای پارک پلی پروپیلن ایلام

وزیر نفت که به عنوان وزیر معین در شهرستان مرزی مهران تعیین شده روز جمعه در سفر به ایلام بازدید از چندین پروژه را در دستور کار قرارداد.

علی اوجی در این سفر از شرکت نفتی سروک آذر در مهران دیدن کرد و گفت : وزارت نفت از طریق شرکت‌های تابعه و بخش خصوصی در بخش بالادست در این استان برنامه سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری دارد. 

وی با اشاره به پتانسیل های بالای ایلام و دارا بودن سه درصد ذخائر نفت و گاز کشور گفت: ۳۰۰ میلیارد تومان برای پارک پلی پروپیلن ایلام سرمایه گذاری می شود.

وزیر نفت اضافه کرد: وزارت نفت برنامه دارد طی پنج سال آینده حدود چهار میلیارد دلار در بخش پایین و بالا دست ایلام سرمایه گذاری کند که این اقدام علاوه بر رونق اشتغال و توسعه، این استان نیز محرومیت رهایی خواهد یافت.دیدار با مردم و حضور در نشست شورای اداری شهرستان از برنامه های اوجی به ایلام بود.

اختصاص ۱۳ هزار میلیارد تومان منابع مالیاتی به یک هزار شهر

وزیر امور اقتصادی و دارایی هم که به ایلام سفر کرده بود در نشست شورای اداری شهرستان آبدانان با تایید توزیع نامتوازن و نامتعادل منابع مالیاتی در کشور گفت: مبلغ ۱۳ هزار میلیارد تومان در قالب ماده ۵۸ برای یک هزار شهر در کشور اختصاص پیدا کرده است.

سیداحسان خاندوزی  اظهار داشت: این مقدار با توجه به مشکلات موجود بسیار کم و ناچیز است که امیدوارم بتوانیم با اصلاح روش های ناکارآمد مشکل را در آینده حل‌ کنیم.

خاندوزی به بازدید خود از تونل کبیرکوه اشاره کرد و افزود: تونل کبیرکوه طرحی بی نظیر و اثرگذار است که در تلاش هستیم با هماهنگی رییس جمهوری از طریق  سازمان برنامه اعتبارات‌ لازم را برای اتمام آن تامین و تخصیص دهیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بدو ورود به شهرستان آبدانان در گلزار شهدا حاضر و به مقام شامخ ۲۲۰ شهید این خطه و شهید هسته ای داریوش رضایی نژاد ادای احترام کرد.

در صورت موافقت طرف عراقی مرز زمینی بازگشایی می‌شود

وزیر کشور هم در ایلام گفت: با فرمانده مرزبانی و فرمانداری در حال رایزنی با طرف عراقی هستیم و در صورت موافقت طرف عراقی مرز زمینی بازگشایی می‌شود.

احمد وحیدی فزود: بازگشایی مرز زمینی در صورت موافقت طرف عراقی انجام می گیرد تا زوار بتوانند در مراسم معنوی اربعین شرکت کنند.در حال حاضر مشکل ما این است که عراق ورود زائران اربعین را از مرز زمینی نمی‌پذیرد.

گامهای استوار دولت مردمی برای اتمام طرح های نیمه تمام ومحرومیت زدایی

معاونان وزرا و هفته ای پرکار/  حمایت همه جانبه از تولید داخل

معاونان چند وزیر هم هفته پرکاری را پشت سرگذاشتند ، معاونی به کارخانه معدن منگنز سر زد و برخی دیگر با سفر به استان ها در جریان مشکلات باغداران و تولید کنندگان و همچنین تجار و فعالان اقتصادی افغانستانی قرار گرفتند .

معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه در آیین بهره‌برداری از مجتمع کارخانه های معدن منگنز رباط کریم گفت: نه تنها نگاه به تولید داخلی را کنار نگذاشتیم بلکه آن را دو چندان کردیم و از تولید داخل همه جانبه حمایت می شود.

اسدالله کشاورز با بیان اینکه بزرگترین معدن خاورمیانه در ایران قرار دارد و معدن منگنز رباط کریم دومین معدن بزرگ کشور به شمار می‌رود که لازم است از آن حمایت شود.

فعالیت مجتمع کارخانه های فرآوری منگنز رباط کریم که از ابتدای دهه ۸۰ متوقف شده بود، با سرمایه گذاری ۱۷۰ میلیارد تومانی و با حضور معاون معدنی وزیر صمت راه اندازی و به چرخه تولید بازگشت.

واکسیناسیون کارگران کشور تا ۳ هفته آینده

معاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت هم اوایل هفته گذشته در آیین  افتتاح مرکز تجمیعی واکسیناسیون کارگران شهرک صنعتی قدس حضور یافت و در سخنانی  از واکسینه کردن همه کارگران تا سه هفته آینده خبر داد.

علی رسولیان با اعلام آمادگی جهت تامین نیاز وزارت بهداشت در واکسیناسیون کارگران مراکز صنعتی گفت: در تمامی شهرک ها و نواحی صنعتی امکاناتی که نیاز است را در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهیم تا شرایط واکسینه شدن برای کل کارگران تامین شود.در سطح کل کشور بیش از ۹۵۰ هزار نفر کارگر شاغل در شهرک ها و نواحی صنعتی داریم که همه این کارگران همراه با خانواده واکسینه می شوند.

اختصاص  ۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه به بخش کشاورزی

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه بررسی مشکلات باغداران و تولیدکنندگان انگور و کشمش شهرستان ملایراز اختصاص سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه به بخش کشاورزی خبر داد و گفت: این رقم سال گذشته ۶۵۰ میلیارد تومان بود که با حمایت نمایندگان مجلس برای امسال رشد قابل توجهی یافته است.

محمدمهدی برومندی باغبانی را بخش بسیار مهم در کشور دانست و افزود: ۱۸ درصد از اراضی کشاورزی کشور در حوزه باغبانی است و این بخش ۵۲ درصد ارزش افزوده اقتصادی دارد.سال گذشته بخش کشاورزی ۶ میلیارد دلار ارزآوری برای کشور داشت که از این میزان ۳.۲ میلیارد دلار آن مربوط به باغبانی بود.

تغییر کاربری مشکل کشاورزی استان تهران

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: مهمترین مشکل کشاوزی استان تهران، تغییر کاربری اراضی کشاورزی و یکی از علل آن، به صرفه نبودن کشاورزی است.

کامبیز بازرگان هم روز پنجشنبه در گردهمایی برنامه ریزی کشت پاییزه استان تهران که در ورامین برگزار شد اظهار داشت: امنیت غذایی در دنیا از چهار بخش مهم کمیت، کیفیت، دسترسی و پایداری برخوردار است که هر اقدامی در این حوزه با در نظر گرفتن آن صورت می‌گیرد.

راه اندازی مراکز پیشرفته قلب در شهرهای پرجمعیت

قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هم سفری به آمل داشت و بخش آنژیوگرافی و جراحی قلب بیمارستان امام خمینی (ره) را افتتاح کرد .

قاسم جان بابایی با بیان اینکه شایع ترین علت مرگ و میر در دنیا و ایران بیماری قلبی است، گفت: سیاست وزارت بهداشت راه‌اندازی مراکز قلب پیشرفته در تمامی شهرهای پرجمعیت کشور است. اکنون بیش از یکصد مرکز درمانی پیشرفته قلب و عروق در بیمارستان های خصوصی و دولتی سراسر کشور فعال است و به بیماران این بخش خدمات ارائه می کنند.

معاون وزیر بهداشت همچنین از اجرای ۲ طرح درمانی دیگر در بیمارستان امام علی(ع) شهرستان آمل خبر داد .

بخش قلب بیمارستان امام خمینی آمل با پنج میلیارد تومان اعتباری ساخته و برای تجهیز آن هم ۴۶ میلیارد تومان هزینه شد.

تقویت ارتباط با کشورهای همسایه سیاست‌ دولت

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور هم در نشست بررسی مشکلات تجار و فعالان اقتصادی افغانستانی که با حضور معاونان اقتصادی سه استان مرزی خراسان های رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان و سرمایه‌گذاران افغانستانی در مشهد برگزار شد،گفت: گسترش همکاری‌های اقتصادی از اولویت های نخست دولت است ،یکی از موضوعاتی که اخیرا در دستور کار وزارت کشور قرار گرفته، تقویت ارتباط با کشورهای همسایه از طریق وزارت امور خارجه است.

بابک دین‌پرست مدیریت واحد مرزی را بسیار مهم دانست و افزود: اگر این مدیریت واحد در مرز مستقر و تعامل بهتری با کشورهای همسایه ایجاد شود، منجر به توسعه صادرات و واردات خواهد شد.

وی در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی که با حضور جمعی از صاحبان واحدهای صنعتی در مشهد برگزار شد هم اظهار داشت: بانکها باید طبق قانون از سرمایه های مردم صیانت کنند و تامین نقدینگی مورد نظر واحدهای تولیدی در شرایط کنونی را انجام دهند.

در این نشست با حضور معاون وزیر کشور، مشکلات ۱۱ واحد صنعتی خراسان رضوی در خصوص اختصاص مواد اولیه، عدم پرداخت مطالبات از توانیر، تعیین تکلیف بدهی بانکی، تغییر تعرفه مواد اولیه شیرخشک برای واردات، تامین نقدینگی و بخشودگی جرایم بانکی، طولانی شدن ارزیابی محیط زیست و عدم صدور پروانه بهره برداری مورد بررسی قرار گرفت.

گامهای استوار دولت مردمی برای اتمام طرح های نیمه تمام ومحرومیت زدایی

روسای ۲ قوه در آیین های گرامیداشت هفته دفاع مقدس و آغازین روز مهر

در هفته ای که گذشت رئیس جمهوری در آستانه هفته دفاع مقدس از طریق ویدئو کنفرانس از ایثارگری و رشادت یک میلیون نفر از پیشکسوتان، جانبازان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران قدردانی کرد.

آیت الله ابراهیم رییسی در این مراسم که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار و همزمان در سراسر کشور به صورت ویدیو کنفرانس پخش شد ،تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس را مصون‌سازی نسل جوان دانست و گفت: راه صیانت بخشی به نسل امروز و نیاز عصرهای آینده این است که عاشورا معرفی شود.

مدرسه و دفاع مقدس تضمین کننده آینده کشور

استان گیلان هم میزبان رییس مجلس شورای اسلامی در آغازین روز مهر ماه بود ، محمدباقر قالیباف روز پنجشنبه با حضور در دبستان دخترانه حضرت رقیه (س) رشت زنگ آغاز سال تحصیلی برای غنچه‌ها ویژه نوآموزان پیش دبستانی و دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی را به صدا درآورد.

وی در شهرستان صومعه‌سرا گیلان با فرهنگیان استان گفت و گوی چهره به چهره داشت و مشکلات آنان را از نزدیک بررسی کرد.رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در سفر به گیلان در یادواره شهدای دفاع مقدس استان در صومعه سرا حضور یافت .

قالیباف با حضور در بازار سنتی رشت وضعیت بازاریان را جویا شد و دغدغه ها و مشکلاتشان بررسی کرد.بازدید از مرکز آموزش تالاب انزلی و دیدار با خانواده شهیدان یوسفی از دیگر برنامه های سفر یک روزه وی به گیلان بود.

گامهای استوار دولت مردمی برای اتمام طرح های نیمه تمام ومحرومیت زدایی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha