عضو حماس: پیشرفت‌های اساسی در پرونده تبادل اسرا به وجود آمده است

تهران - ایرنا - یک مقام مسئول در جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) گفت: پس از چند بار تاخیر از سوی رژیم صهیونیستی، یک پیشرفت اساسی در پرونده تبادل اسرا به وجود آمده است.

به گزارش ایرنا، «موسی أبو مرزوق» معاون جنبش حماس در خارج از کشور امروز (جمعه) در گفت وگو با پایگاه خبری «العربی الجدید» افزود: اگر رژیم اسرائیل خواسته‌های مقاومت را استجابت کند، پرونده اسرا در عرض چند هفته آماده می‌شود. 

وی به این موضوع اشاره کرد که دشمن صهیونیستی در سایه تعلل بر وقت و رزمایش شرط‌بندی می‌کند.  

ابو مرزوق ماهیت معامله یا خواسته‌های ارائه شده از سوی جنبش حماس را روشن نکرد، اما این جنبش در گذشته آزادی اسرای (وفاء الاحرار) در سال ۲۰۱۱ که توسط نیروهای اشغالگر رژیم اسرائیل دستگیر شدند را در ازای ارائه اطلاعات درباره سرنوشت سربازان اسرائیلی بازداشت شده توسط این جنبش و سپس موافقت با جزئیات معامله تبادل اسرا مشروط کرده بود. 

بر اساس بیانات نهادهای مختص امور اسرا، نیروهای رژیم اشغالگر قدس حدود چهار هزار و ۸۵۰ فلسطینی از جمله ۴۱ زن، ۲۲۵ کودک و ۵۴۰ نفر اداری را در ۲۳ زندان در اسارت دارند.  

در همین حال، مقاومت در غزه اعلام کرد که چهار اسرائیلی از جمله دو سرباز را در طول تجاوز این رژیم به نوار غزه در سال ۲۰۱۴ و دو نفر دیگر که در شرایط غیر مشخص در سال های گذشته وارد غزه شده بودند را دستگیر و بازداشت کرده است. 

حماس به سرنوشت آن‌ها اشاره‌ای نکرده است.    

«زاهر جبارین» عضو دفتر سیاسی حماس و مسئول پرونده اسیران فلسطینی روز گذشته (پنجشنبه) به پایگاه خبری «عرب ۴۸» اعلام کرد که جنبش حماس چارچوبی برای این تبادل به میانجیگران ارائه کرده بود، اما پاسخ مثبتی درباره طرح ارائه شده از سوی مقامات اسرائیلی دریافت نکرده است. 

وی بدون اشاره به جزییات بیشتر در مورد پرونده تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی تنها اعلام کرد: میانجیگران از شرایط آگاه هستند. 

این مقام حماس همچنین آمادگی حماس برای پایان‌دادن هرچه سریعتر این توافق را اعلام و گفت: دلیل آمادگی آن است که این مسأله یک پرونده بشردوستانه مربوط به آزادی اسیران فلسطینی است.

جبارین البته شرط خود برای تبادل اسیران را اعلام کرد و افزود: [برای این کار] باید تضمین شود که تبادل اسیران مانند سری‌های گذشته انجام می‌شود. 

این مقام حماس در عین حال ادعای رسانه‌های اسرائیلی در خصوص نزدیک شدن به زمان تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی را رد کرد و اضافه کرد: اشغالگران با هدف بازگرداندن سربازان خود بدون پرداخت هیچ بهایی در حال گمراه کردن افکار عمومی اسرائیلی‌ها هستند، هرچند این مسأله در واقع محال است. 

در ادامه سخنان جبارین آمده است: نیروهای مقاومت فلسطین توانستند پرونده تبادل اسرا و پرونده بازسازی نوار غزه و لغو محاصره، را از یکدیگر جدا کنند و این موضوع بعد از آن انجام می‌شود که اسرائیل تلاش داشت، موضوع بهبود وضعیت اقتصادی در نوار غزه را به پرونده تبادل اسرا  گره بزند. 

در همین حال شبکه خبری روسیه الیوم ۳۱ شهریور به نقل از منابع بلندپایه مصر اعلام کرد که اسرائیل پیام‌های مثبتی به مصر درباره تمایل خود برای بحث در مورد احتمال تبادل اسرا با جنبش حماس ارسال کرده است. 

منابع عبری‌زبان به نقل از منابع بلندپایه مصری اعلام کردند که قاهره «پیام‌های کم سابقه‌ای از سوی اسرائیل دریافت کرده است تا پرونده تبادل اسرا با حماس را پس از یک ماه بن بست مجدد فعال کند». 

منابع مصری تأکید کردند که مقامات اسرائیل از طریق تماس تلفنی به میانجی‌گران مصری ابلاغ کردند که امکان برگزاری جلسات ویژه برای بحث درباره پرونده تبادل زندانیان و شرایط پیشنهادی حماس را داده و تأکید کردند که «زمان برای پس گرفتن سربازان اسرائیلی و اجساد آن‌ها فرا رسیده است».

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha