بودجه دو میلیارد یورویی برای حمایت از کهنه سربازان در فرانسه
ادای احترام به آرامگاه سرباز گمنام در فرانسه

تهران – ایرنا – با اعلام جزئیات بودجه ۲۰۲۲ پیشنهادی فرانسه، بعضی ارقام مربوط به هزینه های جنگی این کشور به خصوص بودجه قابل توجه دو میلیارد یورویی اختصاص داده شده به حمایت از جنگجویان سابق این کشور، بیانگر اهمیت مسئله حمایت از کهنه سربازان عرصه جنگ جهانی دوم حتی در بین ملل اروپایی است.

با اعلام بودجه سال ۲۰۲۲ فرانسه و با عنایت به قرار داشتن در هفته بزرگداشت دفاع مقدس در ایران اسلامی، نگاهی به برخی ارقام مربوط به هزینه های حمایتی اعمال شده در فرانسه نسبت به کهنه سربازان این کشور، شاید برای برخی از اقشار جامعه ایرانی قابل تامل باشد.

بودجه نظامی کشور فرانسه در سال ۲۰۲۲ با افزایش حدود ۴ و نیم درصدی به عدد ۴۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون یورو بالغ خواهد شد. بر طبق سند پیشنهادی دولت فرانسه برای بودجه سال آینده این کشور مبلغ دو میلیارد هم به طور جداگانه برای برنامه حمایت از کهنه سربازان و آسیب دیده گان جنگی فرانسوی اختصاص داده شده است.

برنامه حمایت از کهنه سربازان در کشور فرانسه شامل هزینه های حمایتی از نیروهای نظامی سابق این کشور است که در جنگ های این کشور و یا در ماموریت های نظامی فرانسه در خارج از کشور حاضر بوده اند. بخشی از این بودجه هم به برنامه های تبلیغی برای بهبود ارتباط بین نیروهای مسلح با ملت فرانسه، انتقال ارزش های جنگی فرانسویان و روحیه جنگ طلبی به نسل های جوان، بزرگداشت خاطرات و حافظه تاریخی جنگ و برپایی مراسم در روزهای مناسبتی رویدادهای مربوط به جنگ اختصاص دارد. جالب است که ساخت و نگاهداشت یادمان های جنگی و آرامگاه های مربوط به سربازان فرانسوی کشته شده یا برپایی مراسم در محل انجام ماموریت های جنگی سابق هم بخشی از این بودجه می باشد. قدیمی ترین این یادمان ها مربوط به جنگ جهانی اول (۱۹۱۹-۱۹۱۴) است که بیش از یک قرن از آن می گذرد.

ادای احترام به آرامگاه سرباز گمنام توسط رئیس جمهور فراسنه هم یکی از برنامه های همیشگی روز ملی فرانسه و رژه نیروهای مسلح این کشور در ۱۴ ژوئیه می باشد.

در کشور فرانسه، نهادی دولتی به نام "دفتر ملی جنگجویان سابق و قربانیان جنگ" (ONACVG) وابسته به وزارت نیروهای مسلح این کشور، مسئولیت بزرگداشت خاطرات جنگ های فرانسه علیه دیگر ملت ها را بر عهده دارد.

رقم کلی بودجه فرانسه در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۲۹۵ میلیارد یورو می باشد. از مجموع رقم حدود ۴۱ میلیارد یورو بودجه جنگی فرانسه در سال ۲۰۲۲، مبلغ ۸ میلیارد یورو برای تولیدات سلاح (زمینی، هوایی، دریایی)، ۵ میلیارد یورو برای نگهداشت امکانات تسلیحاتی موجود و بیش از ۸ میلیارد یورو در مورد سلاح های هسته ای، یک میلیارد یورو برای فن آوری های نوین دفاعی و یک میلیارد یورو هم برای عملیات های خارجی هزینه خواهد شد.

کشور فرانسه یکی از کشورهای استعمارگر غربی می باشد که ارتش این کشور در تاریخ خود جنایت ها و کشتارهای فراوانی علیه ملت ها به ویژه در آفریقا در کارنامه دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha