کشاورزان چهارمحال و بختیاری محصولات خود را سریع‌تر جمع‌آوری کنند

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به قرار گرفتن در فصل پاییز گفت: کشاورزان استان نسبت به برداشت و جمع‌آوری سریع‌تر محصولات خود اقدام کنند

.مهران چراغ‌پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: با توجه به افزایش میزان باد در چهارمحال و بختیاری در روزهای پنجشنبه و جمعه، کشاورزان باید برداشت و جمع‌آوری محصولات خود به‌ویژه ذرت علوفه‌ای و محصولات جالیزی را در اولویت قرار دهند.
وی افزود: دمای هوای چهارمحال و بختیاری در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری با کاهش یک تا ۲ درجه‌ای مواجه می‌شود.
چراغ‌پور تصریح کرد: در صورت سهل‌انگاری کشاورزان نسبت به برداشت محصولات کشاورزی، خطر سرمازدگی به‌خصوص برای ذرت علوفه‌ای و محصولات جالیزی در  وجود دارد.
وی با اشاره به وقوع خشکسالی‌های ۱۵ سال اخیر در چهارمحال و بختیاری از سال آبی ۱۳۸۶ – ۱۳۸۵ تاکنون یادآور شد: در این مدت یک‌هزار و ۲۰۰ تا یک‌هزار و ۵۰۰ میلی‌متر کمبود بارش در این استان گزارش شده که برابر ۲ سال بارندگی است.
به گزارش ایرنا، سال آبی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ با کاهش حدود ۴۰ درصدی بارش‌ها در این استان به پایان رسید که براساس آن چهارمحال و بختیاری به‌عنوان دومین استان کم‌بارش کشور معرفی شد.
هم‌اکنون ۹۶.۱ درصد مساحت چهارمحال و بختیاری درگیر خشکسالی شامل ۱۸.۷ درصد خشکسالی خفیف، ۲۸ درصد خشکسالی متوسط، ۲۲.۸ درصد خشکسالی شدید و ۲۶.۷ درصد خشکسالی بسیار شدید و تنها ۳.۹ درصد مساحت استان در حد نُرمال است.
چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
خشکسالی‌های افزون‌بر ۱۲ سال اخیر در چهارمحال و بختیاری پیامدهای ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به‌ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha