مقام آمریکایی:درهای  مذاکرات هسته‌ای باز است

تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که درها برای انجام مذاکرات هسته‌ای باز است اما تا همیشه باز نمی‌ماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام آمریکایی گفت که درها همچنان برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باز است.

وی بدون اشاره به اینکه آمریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و مذاکرات وین را به درازا کشانده، افزود که اما تهران باید تمایل خود برای ادامه مذاکرات در وین را نشان دهد یا بر اساس همان موضعی عمل کند که در ماه ژوئن مذاکرات را ترک کرد.

این مقام آمریکایی که خواست نامش ذکر نشود به خبرنگاران گفت که صبر واشنگتن تا همیشه ادامه نخواهد داشت. اما هیچ ضرب الاجلی را برای آن مشخص نکرد. وی تنها ضرب الاجل مد نظر آمریکا را وابسته به فرایند فنی برنامه هسته‌ای ایران و قضاوت گسترده‌تر آمریکا و شریکانش درباره تمایل یا عدم تمایل ایران برای احیای برجام دانست.
این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در یک گفت و گوی  تلفنی افزود:ما همچنان علاقمند و خواهان بازگشت به میز (مذاکره) هستیم. پنجره فرصت (بازگشت به برجام) باز است. در صورتی که ایران مسیر متفاوتی را برود (این پنجره) برای همیشه باز نمی‌ماند.
وی بدون اشاره به اینکه تلاش‌های دیپلماتیک بسیاری طی چند سال برای دستیابی به توافق هسته‌ای صورت گرفته، بار دیگر موضع آمریکا در مورد "طرح B" را تکرار و بیان کرد که طرح B برای زمانی است که ایران در اندیشه ادامه توسعه برنامه هسته‌ای باشد و به طور جدی در مذاکرات بازگشت به برجام شرکت نکند.
آمریکا هیچ گاه در مورد محتوای گزینه B هیچ جزئیاتی را اعلام نکرده و فقط در صورت عدم بازگشت ایران به مذاکرات همواره از این گزینه دم می‌زند.
خبرگزاری فرانسه به نقل از این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نوشت که هیچ نشانه‌ای از تمایل ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای وجود ندارد. 
ششمین دور مذاکرات درباره احیای برجام سی‌ام خرداد گذشته در وین به پایان رسید. اتحادیه اروپا اصرار دارد که گفت‌وگو هرچه سریع‌تر از سرگرفته شود.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه پیشتر در مورد زمان آغاز مجدد مذاکرات وین توضیح داد که جمهوری اسلامی هیچ وقت گفت‌وگوها را ترک نکرده است. یک فرایند انتقال قدرت به شکل دموکراتیک رخ داده که در جریان آن، تغییراتی در تیم‌های اجرایی رخ می دهد.
وی تصریح کرد: رییس‌جمهوری به صراحت اشاره کرده‌اند در مورد رفع تحریم‌ها تردید ندارند و این کار در چارچوب منافع عالیه مردم و در چهارچوب دستورالعمل‌ها انجام می‌شود.
دیروز «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل باردیگر تمایل اروپا را برای ازسرگیری مذاکرات وین تکرار کرد.
وزیر امور خارجه ایران نیز با تاکید بر این امر که دولت حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در چارچوب اصول، عملگراست و لذا بدنبال نتیجه عملی در مذاکرات است، اظهار داشت: همانطور که قبلا گفته شده است، ما با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی هستیم و دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت.
وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: ملاک ما عمل طرف های مقابل است و نه اظهار نظر آنها. دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است. نه اتلاف وقت می کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می پذیرید و نه کشور را معطل وعده های توخالی سابقه‌دار خواهد کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha