وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: همه تلاش ما اعتلای فرهنگی کشور است

مشهد- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید راه اعتلای فرهنگی کشور را هموار کرد و ما با همه قدرت در صحنه هستیم تا این مهم محقق شود.

محمدمهدی اسماعیلی عصر پنجشنبه در آیین رونمایی از کتاب "مدیریت میدان و هنر فرماندهی" نوشته حجت الاسلام حسین صفدری، در مشهد افزود: نظام قدرتمند و ایران قوی باید اقتدار منطقه‌ای، اقتدار اقتصادی و اقتدار فرهنگی داشته‌ باشد و برای رسیدن به توسعه متوازن، همه اینها باید در کنار هم محقق شود.
وی خاطرنشان کرد: باید همه عرصه‌های قدرت با هم رشد کنند، در حوزه فرهنگ پرداختن به کتاب و کتابخوانی یکی از راهکارهای قدرتمند شدن کشور است، باید سرانه مطالعه با یک برنامه روشن افزایش یابد، ملتی قدرتمند است که کتابخوان باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به برکت مجاهدات انجام شده و خونهای پاک شهدا در حال نزدیک شدن به یک قدرت فائقه است و امروز این قدرت در مسیر دستیابی به آرمان های انقلاب قرار گرفته است.
اسماعیلی افزود: باید به یاری خداوند، انقلاب اسلامی و نگاه متعالی رهبری فرزانه را جلو ببریم، خطه خراسان و مشهد از مکتبهای کهن فرهنگی کشور و پرچمدار حوزه فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است که به واسطه حضور امام رئوف(ع) به قبله عشاق تبدیل شده است، لذا این خطه باید پیشتاز انقلاب اسلامی در راه رسیدن به دولت کریمه و مهدوی باشد و بیشتر از گذشته بدرخشد.
شعارهای اصیل انقلاب، گفتمان دولت سیزدهم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به ویژگی های دولت سیزدهم اشاره و خاطرنشان کرد: در آغاز کار دولت مردمی قرار داریم، این دولت شعارها و گفتمان روشنی دارد.
اسماعیلی افزود: در هر انتخاباتی تحلیل های زیادی در خصوص رویکردهای مردم صورت می‌گیرد، در این دوره انتخابات اقبال مردم به شعارهای اصیل انقلاب اسلامی مشهود بود.
اسماعیلی اضافه کرد: در سالهای اخیر حجم مشکلات انبوه اقتصادی در کنار گله‌مندی‌های مردم، فضا را به گونه ای درآورده بود که غربی ها و بویژه آمریکا طمع کرده بودند که می‌توانند در این دوره خطیر از پیشروی انقلاب پیشگیری کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تلاش زیادی صورت گرفته بود و محصول سالها برنامه‌ریزی، توطئه، تهاجم و شبیخون فرهنگی در کنار تحریم های گسترده اقتصادی، همه برای تحقق این خواسته بود که جمهوری اسلامی را از مسیری که جلو رفته به عقب برانند و تمام تلاش آنان برای همین بود که رهبر فرزانه را وادار به عقب‌نشینی کرده و مردان جهادی انقلاب اسلامی را مجبور به عقب‌نشینی کنند.
اسماعیلی افزود: از مذاکرات مخفی روسای کشورهای غربی اطلاع داشتیم که به شدت در کلنجار رفتن های بعد از موضوع برجام، در این خصوص بحث می‌کردند که اکنون بهترین فرصت برای زدن ضربه اساسی به جمهوری اسلامی است.
وی گفت: در این شرایط احساس می‌شد سرمایه اجتماعی نظام افول کرده و مردم گلایه‌مند هستند، اما در چند سال اخیر با حضور آیت‌الله رییسی فضایی شکل گرفت که جمهوری اسلامی در همان نقطه‌ای که دشمن به دنبال ایجاد شرایط عقب‌نشینی بود، توانست رشد کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: با وجود همه مشکلات، به شکل محسوسی امیدواری‌ مردم به اینکه از داخل نظام یک جواب مناسب برای حل مشکلات پیدا شود، بالا رفته بود و مردم این بار با رای قاطع از گفتمانی پشتیبانی کردند که ویژگیهای آن قاطعیت و عمل به شعارهای اصلی انقلاب بود.
اسماعیلی اضافه کرد: آیت‌الله رئیسی از آمریکا و دشمنی‌ها اظهار برائت می‌کرد، از فضائل امام (ره)، انقلاب، راه شهدا و ارزشهای انقلاب اسلامی گفته و دفاع می‌کرد، منظومه‌ای از شعارهای اصیل و برجسته انقلاب اسلامی را داشت و هیچ ابهامی نداشت، آشکارا و کامل در معرض انتخاب مردم قرار گرفت و مردم به این انتخاب اصیل و انقلابی با رای بالا روی خوش نشان داده و از آن پشتیبانی کردند.
وی افزود: دولت در آغاز راه با مشکلات عجیبی روبه رو بود، بحث اپیدمی کرونا همه را مایوس کرده‌ بود، در پایان تیرماه چهار میلیون دُز تزریق واکسن انجام شده بود اما امروز این عدد به ۵۲ میلیون دُز رسیده‌ است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سالها پشت در ورود به پیمان شانگهای مانده بودیم، پذیرش اف ای تی اف و مواضع جمهوری اسلامی در قبال کشورهای منطقه از موانع عضویت در این سازمان بود اما امروز با حضور رییس جمهوری انقلابی این موضوع حل شد و جمهوری اسلامی بعد از دو دهه وارد این پیمان مهم منطقه‌ای شد.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: دولتهایی عضو این پیمان هستند که ۴۳ درصد جمعیت جهان را دارند و با عضویت ایران در آن رسما راه فروشکستن تحریمها باز شد.
وی در خصوص کتاب مدیریت میدان و هنر فرماندهی نیز گفت: این کتاب تبیین قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی و اتفاقاتی است که رخ داده‌ است، نویسنده کتاب اشراف خوبی به منطقه دارد و تحلیل دقیقی از آن ارائه کرده‌ است.

کتاب "مدیریت میدان و هنر فرماندهی" در پنج فصل تدوین شده و در این کتاب ابعاد مختلف نقشه‌های آمریکا علیه ایران با هدف تضعیف و به تسلیم کشاندن انقلاب اسلامی تبیین شده‌ است.

نویسنده این کتاب در این مراسم اظهار داشت: رمز پیروزی ملت ها استقامت در راه حق است و کشوری که در این مسیر حرکت می کند، با مانع و دشمن مواجه خواهد شد اما در نهایت پیروز است.

حجت الاسلام صفدری افزود: این روزها شاهد هستیم که آمریکا مجبور به ترک افغانستان شده است زیرا در ۲۰ سال حضور خود در این کشور هر چه بیشتر تلاش کرد، بیشتر در باتلاق فرو رفت. 
وی خاطرنشان کرد: آمریکا مجبور به ترک سنگرهای خود در منطقه شده است و اکنون ما به دنبال خاورمیانه ای عاری از آمریکا هستیم. 
وی اضافه کرد: موفقیت های منطقه ای ایران مرهون هنر و طراحی هوشمندانه مقام معظم رهبری است و با جلوداری معظم له ایران قوی در منطقه هر چه را که خواسته، توانسته محقق سازد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: کتاب "مدیریت میدان و هنر فرماندهی" آمریکای عریان، بدون روتوش و واقعی را به نمایش می گذارد.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان افزود: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، باید نسبت به وضعیت جهان از اطلاعات بالایی برخوردار باشیم و رسیدن به آگاهی جز از راه کتاب و کتابخوانی میسر نیست.
وی خاطرنشان کرد: برای داشتن ایرانی قوی، باید ایرانی کتابخوان داشته باشیم چرا که روی دیگر توانایی، دانایی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha