توسعه بیمه اجتماعی از برنامه‌های راهبردی دولت سیزدهم است

اصفهان- ایرنا- مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان اصفهان گف: توسعه بیمه اجتماعی از برنامه‌های راهبردی دولت سیزدهم است و در این جهت حتی ۲ برابر حق بیمه را به عنوان کارفرما در جامعه هدف صندوق پرداخت می‌کند.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان روز پنجشنبه به نقل از مهدی ابارشی افزود: بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر به دنبال گسترش چتر بیمه اجتماعی در کشور است تا اشخاص واجد شرایط از جمله کارشناسان کشاورزی و کشاورزان با حفظ کرامت در ایام بازنشستگی و سالمندی حقوق مناسبی داشته باشند.

وی که در جلسه هم‌اندیشی به منظور ایجاد ساز و کار مناسب بهره‌مندی کارشناسان، شاغلان و  بهره‌برداران بخش کشاورزی از پوشش بیمه اجتماعی، سخن می‌گفت، اظهار داشت: بیمه روستایی و عشایری فرصت بزرگی برای جامعه است که نیاز به تبیین دارد و نبودآگاهی از این بیمه باعث شده است که قشر وسیعی از جامعه از آثار و مزایای مفید این بیمه دور باشند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر استان اصفهان با تاکید بر این‌که هزینه بالای برخی از بیمه‌ها عامل بازدارنده مهم در نداشتن تمایل افراد به بیمه است، افزود: صندوق بیمه اجتماعی با درنظرگرفتن سطوح مختلف درآمدی این مشکل را حل کرده است.

مهدی تقی پور رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان نیز در این نشست گفت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان آمادگی دارند در راستای فرهنگ‌سازی بیمه و ایجاد بستر بهره‌مندی متقاضیان، از مزایای بیمه اجتماعی، ضمن برگزاری نشست‌های تخصصی، ترویجی و آموزشی، از ظرفیت توانمند شبکه مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی که مورد اعتماد بهره‌برداران در سطح استان هستند استفاده کنند و خدمات بیمه‌ای مورد نیاز کشاورزان را از طریق این شبکه وسیع در اختیارشان قرار دهند.

در این جلسه اعطای مجوز کارگزاری بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر به سازمان، برگزاری نشست‌های ترویجی و توجیهی به صورت مجازی برای اعضای سازمان و استفاده از ظرفیت مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی برای ارائه خدمات بیمه‌ای به کشاورزان استان مورد توافق قرار گرفت.

بر اساس تبصره (۷) ماده (۲) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، کارکنان مراکز موضوع این قانون (کلینیک‌ها، آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها، مراکز تلقیح مصنوعی، شرکت‌های مهندسی و خدمات مشاوره فنی- اجرایی- مدیریتی- مالی و بیمه- اقتصادی- بازرگانی و کشاورزی) در صورت استقرار مراکز در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت، مشمول قانون صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر می‌شوند.

جلسه هم‌اندیشی به منظور ایجاد ساز و کار مناسب بهره‌مندی کارشناسان، شاغلان و  بهره‌برداران بخش کشاورزی از پوشش بیمه اجتماعی، روز پنج‌شنبه یکم مهرماه۱۴۰۰ با حضور رییس، سرپرست معاونت مالی و اداری، مجری امور شاغلین حرفه‌ای سازمان و مدیرعامل صندوق  بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر استان اصفهان در محل این سازمان برگزار شد.

 اصفهان با داشتن ۱۲ درصد از مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در کل کشور از رتبه برتر صدور و سازماندهی این مراکز در بین سایر استان‌ها برخوردار است.

همچنین از مجموع یکهزار و ۷۸۰ کارگزاری بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر در کل کشور،  ۴۹ کارگزاری فعال در استان اصفهان مستقر است.

این استان ۱۰.۷ میلیون هکتار زمین دارد که  حدود پنج درصد آن یعنی ۵۴۶ هزار هکتار متعلق به بخش کشاورزی است.

در زمان حاضر از ۵۴۶ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی استان اصفهان  فقط حدود ۳۵ درصد آن(معادل ۱۹۷ هزار هکتار) زیر کشت می‌رود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha