باید واقعیت ماجرای شهادت سردار سلیمانی برای جهانیان بازگو شود

کرمانشاه - ایرنا - مجری شبکه «پرس.تی.وی» گفت: با توجه به نحوه انعکاس اخبار مربوط به سردار سلیمانی، مردم آمریکا از تروریست واقعی که همان دولت و نیروهای نظامی آمریکایی بود حمایت می‌کردند در حالی که اگر واقعیت و حقیقت ماجرا را می‌دانستند بدون شک از سردار حمایت کرده و از شهادت ایشان ناراحت می‌شدند.

«مرضیه هاشمی» روز پنجشنبه در همایش بین المللی «شهید سلیمانی در چشم انداز بین المللی» که به صورت مجازی در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: موضوع مورد بحث امروز در خصوص نحوه انعکاس خبرهای مربوط به قبل و بعد از شهادت سردار سلیمانی در رسانه­ های بین المللی به ویژه در رسانه ­های غربی است.

وی گفت: نکته مهم این موضوع، چگونگی انعکاس اخبار مربوط به شهادت سردار سلیمانی توسط رسانه­ های غربی است و مثال­هایی از انعکاس اخبار مربوط به حاج قاسم از هفت سال قبل تا زمان شهادت ایشان در روزنامه ­ها و رسانه­ های غربی را بیان می­ کنم.

شخصیت در سایه

هاشمی اضافه کرد، نحوه پرداختن اکثر رسانه ­ها در مورد شخصیت حاج قاسم به صورتی بوده که ایشان به عنوان شخصیت در سایه شناخته می‌­شد و حتی من هم تا قبل از شهادت حاج قاسم، اطلاعات زیادی در مورد ایشان نداشتم و اطلاعات من به حدود هشت سال پیش محدود می شد.

وی  اولین برخورد خود را مربوط به انعکاس خبر سردار سلیمانی عنوان کرد که تصویر ایشان بر روی جلد مجله نیویورکر چاپ شده بود و از عنوان فرمانده در سایه، برای توصیفش در مجله استفاده شده بود.

مجری شبکه «پرس.تی.وی» عنوان کرد، فرمانده در سایه، فردی است که جغرافیا و موقعیت خاورمیانه را دگرگون کرده و اکنون رهبری جنگ بشار اسد را به عهده گرفته است.

وی ادامه داد: این مقاله، از سال­ها قبل، هراس غرب را از سردار حاج قاسم سلیمانی نشان می ­دهد و در یکی از قسمت­ های این مقاله که در سال ۲۰۱۳ تقریبا حدود سال ۱۳۹۲ هجری شمسی منتشر شد به نقل از یکی از مسئولان سازمان سیا، سردار سلیمانی را یکی از قدرتمندترین افراد در خاورمیانه معرفی می­ کند.

هاشمی افزود: از این نقل قول و اخباری که منتشر شده چنین برداشتی می ­شود که سردار سلیمانی به تنهایی به کشورهای منطقه مسافرت می ­کرد و باعث ایجاد اتحاد بین مردم و نیروهای مقاومت در منطقه می ­شد و رسانه ­های غربی نیز بر این نکته که ایشان قادر به متحد کردن مردم و نیروهای مقاومت در منطقه بود اذعان دارند.

مقالات منعکس کننده ترس غرب از حاج قاسم بود

وی معتقد است، اما زمانی که به ورای این اخبار و مقالات دقت می­ کنیم، این واقعیت روشن می ­شود که تمام این مقالات و نوشته ­ها در حقیقت منعکس کننده ترس غربی­ ها از سردار سلیمانی و قدرت ایشان در منطقه و به ویژه در کشور عراق است.

او در خصوص علت عمده برای ترس آنها از سردار سلیمانی و انعکاس اخبار مربوط به ایشان، گفت: در سال ۲۰۰۳ آمریکا قصد داشت عراق را به صورت کامل به تصرف و سلطه خود درآورد اما با تاثیر و قدرتی که سردار داشت از تسلط آمریکا بر عراق جلوگیری کرد که باعث ناراحتی و نارضایتی آنها شد.

هاشمی اظهار داشت: بنابراین دشمنان حداقل برای پنج سال به کار کردن بر روی افکار عمومی کشورهای غربی و اقدام به تصویر سازی منفی و تاریک از سردار سلیمانی اقدام کردند تا جایی که سعی کردند سردار سلیمانی را به عنوان یک تروریست معرفی کنند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال خبرهایی را که انعکاس می ­دادند از این قبیل بود که چطور سردار سلیمانی به منافع آمریکا و شهروندان و نیروهای آمریکایی در عراق حمله می ­کند و یا چگونه سردار سلیمانی نسبت به آموزش عماد مغنیه اقدام کرده و مغنیه به نیابت از ایشان عملیات های تروریستی در کشورهای منطقه مانند لبنان را انجام داده­ اند.

او اضافه کرد، زمانی که مردم کشورهای غربی این مقالات را می ­خوانند و با این اخبار در رسانه ­هایشان مواجه می­شوند طبیعی است برداشتی که دارند این است که سردار سلیمانی یعنی شخصی که در حقیقت در مقابل تروریست

می ­جنگید را یک تروریست بدانند.

مجری شبکه «پرس.تی.وی» یادآور شد، آنها تصور می­ کردند که نیروهای آمریکایی در منطقه و در کشور عراق با نیروهای داعش می جنگند و به دنبال غلبه بر آنها و شکست دادن داعش هستند اما نمی­دانستند که همین نیروها بودند که داعش را شکل دادند و از آن حمایت می ­کردند و هیچ کس به آنها نمی ­گفت که در واقع سردار سلیمانی، رهبری مبارزه بر علیه داعش را در منطقه به عهده داشت.

به گفته وی، بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی فقط نخبگان سیاسی و افرادی که حامی جبهه مقاومت بودند از حقیقت و واقعیت ماجرا خبر داشتند، زمانی که سردار سلیمانی به شهادت رسید بسیاری از سردمداران غرب از تبعات شهادت ایشان به شدت ناراحت و هراسناک بودند.

گمان می کردند با حذف سردار، خشونت در منطقه کمتر می شود

هاشمی یادآور شد، مردم در کشورهای غربی به دلیل نحوه انعکاس اخبار مربوط به سردار حاج قاسم سلیمانی در طول این سال­ها، فکر می­کردند که با حذف سردار، خشونت در کشورهای منطقه کمتر خواهد شد، می­توانیم به موضوع از این منظر نگاه کنیم که ذهنیت آمریکاییها چقدر ساده لوحانه بوده و به سادگی تحت تاثیر رسانه­های خودشان قرار گرفته ­اند.

مجری شبکه «پرس.تی.وی» ادامه داد: وقتی که به تاریخ شهادت سردار سلیمانی یعنی سوم ژانویه سال ۲۰۲۰ بازمی­گردیم به این نتیجه می ­رسیم که انعکاس شهادت ایشان در رسانه ­ها به گونه ­ای بود که به عنوان مثال؛ در توییتر بسیاری از افراد توییت می ­کردند که جنگ جهانی سوم در راه است.

هاشمی خاطرنشان ساخت، این جنبشی که در توییتر به راه افتاده بود منعکس کننده ترس آمریکایی ها بود نه از این لحاظ که چه کاری انجام داده ­اند بلکه از اینکه شهادت سردار سلیمانی چه عواقب و تبعاتی را برای آنها در پی خواهد داشت و موضوعی که ما بعد از شهادت حاج قاسم مشاهده می­ کردیم ترسی بود که بر همه مردم آمریکا غلبه کرده بود.

وی افزود: این ترس و اضطراب در ویدیویی که از ترامپ در بین فرماندهان نظامی آمریکا منتشر شد به طور واضح مشهود بود و حتی فرماندهان نظامی آمریکا عصبی و مضطرب بودند و این ترس و اضطراب با شدت بیشتری در بین مردم آمریکا هم وجود داشت.

به گفته وی، ترس آمریکایی­ها تا جایی بود که به مردم عادی اجازه نمی ­دادند که در توییتر یا در شبکه ­های اجتماعی عکس­ها یا مطالبی را در مورد سردار سلیمانی به اشتراک بگذارند و با مردم آمریکا در این زمینه صحبت کنند و دولت آمریکا از این موضوع می­ ترسند که مردم آمریکا واقعیت ماجرا را متوجه بشوند.

مجری شبکه «پرس.تی.وی» خاطرنشان ساخت، این مسئولیت بر عهده ما است به خصوص افرادی که در رسانه ­های مقاومت کار می­ کنند تا واقعیت داستان را منعکس کنیم البته بسیار سخت است زیرا دولت آمریکا می ­خواهد که صدای ما به گوش جهانیان نرسد اما ما به عنوان اصحاب رسانه مسئولیت داریم که بر موقعیت و اهدافمان پافشاری کنیم.

باید واقعیت ماجرا را به گوش جهانیان برسانیم

هاشمی اظهار داشت: در حال حاضر شرایط در ایالات متحده آمریکا به دلایل مختلف بسیار بد است و ما باید در رسانه­ های مقاومت از این شرایط استفاده کنیم و با همدیگر متحد شویم تا صدایمان را به گوش مردم آمریکا برسانیم چون اکنون مردم آمریکا تشنه این هستند که واقعیت ماجرا بعد از این همه دروغ هایی که به آنها گفته شده را بدانند و همه دنبال این موضوع هستند که چرا دولت آمریکا به آنها دروغ گفته و با آنها این کار را انجام داده است.

وی ادامه داد: مسئولیت ما در محور مقاومت چه به صورت رسمی یعنی در قالب مسوولیت اصحاب رسانه و چه به صورت غیر رسمی یعنی مردم عادی از جمله دانشجویان و استادان دانشگاه، این است که پیام را به انواع روش­های مختلف مانند به اشتراک گذاشتن ویدیو یا مقاله به گوش جهانیان برسانیم و واقعیت ماجرا را به مردم دنیا منعکس کنیم.

مجری شبکه «پرس.تی.وی» یادآور شد، مطمئن هستم که خون شهیدان به ویژه خون شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس بیهوده ریخته نشده و هدر نخواهد رفت و در نهایت مردم دنیا آگاه خواهند شد و به واقعیت موضوع پی می ­برند.

ارسال ۶۴ مقاله به همایش 

همایش بین‌المللی «شهید سلیمانی در چشم‌انداز بین‌المللی» که ۲ روز به طول می‌انجامد، صبح چهارشنبه با حضور اساتید،  اندیشمندان داخلی و خارجی در سرسرای اجتماعات دانشکده ادبیات دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد و در روز اول آیت الله «محمود رجبی» مدیر موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در مورد سیره و سبک زندگی شهید سلیمانی، دکتر «حمیدوش» پژوهشگر از کشور سوریه در مورد جایگاه شهید سلیمانی در تقویت جبهه مقاومت، آقای «نورالدین شیرین» رییس تلویزیون قدس ترکیه در مورد شهید سلیمانی و محور مقاومت، السید «جلیل هاشم بکا» روزنامه نگار و تحلیل‌گر خاورمیانه در مورد بازتاب شهادت حاج قاسم در رسانه های جهان و  «محمد شعیب» رهبر شیعیان آفریقای جنوبی در مورد شهید سلیمانی و فرهنگ مقاومت سخنرانی کردند.

این همایش بین‌المللی در بعدازظهر چهارشنبه هم با سخنرانی «خالد سید شبا» رییس شاخه جوانان کنگره ملی آفریقا جنوبی و نماینده مجلس ملی آفریقای جنوبی در ساعت ۱۵ آغاز شد و در ادامه دکتر «صلاحی»، دکتر «دلال عباس» استاد و پژوهشگر لبنانی دنبال شد.

برنامه‌های همایش بین‌المللی «شهید سلیمانی در چشم‌انداز بین‌المللی» در صبح پنجشنبه با سخنرانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان آغاز شد و در ادامه ، خانم «مرضیه هاشمی» مجری شبکه پرس تی‌وی ، دکتر «علی زینی‌وند» استاندار کرمان، ، دکتر «محمد حسینی تبار» عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع)، دکتر «جهاندار امیری» عضو هیات علمی دانشکده صدا و سیما سخنرانی کردند.

آنچنان که رییس دانشگاه رازی کرمانشاه گفته اندیشمندان جهان ۶۴ مقاله را به دبیرخانه این همایش ارسال کردند که از این تعداد ۲۰ مقاله توسط استادان و اندیشمندان خارجی به زبان‌های انگلیسی و عربی بوده است.

صبحگاه جمعه ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸ سردار قاسم سلیمانی در حمله هلی‌کوپتری آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. در این حمله همراه با سلیمانی،  ابومهدی المهندس، فرمانده حزب الله عراق و قائم مقام بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و شمار دیگری از رزمندگان عراقی به شهادت رسیدند. حمله فوق به دستور مستقیم رییس جمهوری ایالات متحده صورت گرفت.

دانشگاه رازی اکنون دارای ۱۰ دانشکده و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی بوده و با بهره گیری از دانش و تخصص ۱۰ استاد، ۴۹ دانشیار، ۲۵۰ استادیار، ۴۶ مربی و در مجموع ۳۵۵ عضو هیات علمی در ۳۹ گروه آموزشی و تعداد ۱۲ هزار و ۳۴۷ نفر دانشجو در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به فعالیت خود ادامه می دهد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha