تئاتر خیابانی، تعزیه و نقالی برای زائرین حسینی

تهران-ایرنا- دبیر هنری پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده روی اربعین با عنوان «روایت راهیان» گفت:گروه های هنری برای اجرای تئاتر خیابانی، تعزیه، نقالی و نمایش‌ در این همایش شرکت خواهند داشت و هر روز با ۱۰ اجرا میزبان زائرین حسینی می‌شوند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از همایش روایت راهیان، سید مصطفی موتورچی دبیر هنری پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده روی اربعین در مورد جزئیات برپایی این دوره از همایش گفت: سال گذشته در حالی که تمامی برنامه‌ریزی‌ها برای برپایی این همایش انجام شده بود، شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌هایی اعمال شده بر شیوه پیاده‌روی اربعین حسینی که مانع از حضور زوار ایرانی شد، برپایی همایش را به امسال موکول کرد.
موتورچی افزود: ۵ گروه برای اجرای تئاتر خیابانی، تعزیه و نمایش‌های ترکیبی خیابانی و تعزیه در این همایش شرکت خواهند داشت. از آنجایی که تعداد زوار ایرانی در اربعین حسینی سال جاری با محدودیت‌های بسیاری همراه است، اجراها بیشتر به زبان عربی انجام خواهد شد. البته اجرا به زبان فارسی و ترکی نیز خواهیم داشت.
وی ادامه داد: مرشد محسن میرزاعلی با گروه سنج و دمام خود به اجرای نقالی در پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده روی اربعین در این مسیر خواهد پرداخت.
دبیر هنری این همایش در مورد کمیته اجراها گفت: هر گروه در روز حداقل ۲ اجرا با فواصل چند ساعته خواهد داشت. به این ترتیب پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده روی اربعین «روایت راهیان» هر روز با ۱۰ اجرا میزبان زائرین حسینی می‌شوند.
موتورچی در مورد توقف‌ها و مکان‌های اجراهای این همایش گفت: توقف‌های ۲ روزه در نجف اشرف، ۳ روزه در مسیر پیاده روی نجف تا کربلا و نهایتا ۲ روز توقف و اجرا در کربلای معلی خواهیم داشت تا گروه‌های اجرایی فرصت آمادگی پذیرایی فرهنگی و هنری از زوار امام حسین(ع) را داشته باشند.
وی در مورد چگونگی حمل و انتقال تجهیزات مورد نیاز هنرمندان برای اجراهای خود به عراق گفت: از آنجایی که گروه‌های شرکت‌کننده هر کدام حرفه‌ای و تمامی امکانات مورد نیاز خود را به صورت مجزا دارا هستند، از آنها خواسته‌ایم تا هر گروه تنها بخشی از تجهیزات لازمه را با خود بیاورند و در اجراها با هم همکاری و یکدیگر را پوشش دهند. این کار با همفکری با گروه‌ها و برنامه‌ریزی از سوی ما انجام شده است. همچنین بازیگران و عوامل هر گروه در گروه‌های دیگر نیز حضوری فعال و تعیین‌کننده خواهند داشت.
موتورچی در مورد حضور پیشکسوتان در این دوره از همایش گفت: با اینکه سال‌های گذشته ما از وجود اساتید تعزیه، نقالی و نمایش‌های آیینی در این همایش بهره‌مند می‌شدیم، اما امسال پیشکسوتان ما را در این دوره همراهی نخواهند کرد.
وی ادامه داد: مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نیز تجهیزات از جمله صوت را برای اجراهای گروه‌ها تامین خواهد کرد که کار دشواری در پیش دارد.
دبیر هنری این همایش افزود: کوروش زارعی به عنوان مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و آرش ساربان از حوزه هنری استان خوزستان به عنوان دبیر اجرایی، ما را در پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده روی اربعین «روایت راهیان» همراهی و همیاری خواهند کرد.
گفتنی است، پنجمین همایش بین‌المللی تئاتر پیاده روی اربعین «روایت راهیان» با حضور ۵ گروه نمایشی عازم پیاده‌روی اربعین حسینی می‌شوند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha