ضرورت تبلور فرهنگ ایرانی در عرصه‌های ورزشی

تهران- ایرنا- وزیر ورزش و جوانان بر ضرورت تبلور فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های ورزشی تاکید کرد و گفت: باید مسائل دینی و اخلاقی در کنار ورزش به آینده سازان کشور آموزش داده شود.

به گزارش ایرنا، حمید سجادی روز پنجشنبه به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در دیدار با خانواده شهید مهدی رضایی مجد کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال جوانان ایران و از شهدای جنگ تحمیلی و شهید محمدهادی ذوالفقاری از ورزشکاران رشته های رزمی و شهدای مدافع حرم، افزود: در برخی از کشورها تماشاچیان در انتهای مسابقه ورزشگاه را نظافت و سپس آنجا را ترک می‌کنند، اگر در این کشور ها چنین اقدامی انجام می شود در کشور ما هم فرهنگ غنی ایثار و شهادت وجود دارد جوانان پس از یک رویداد ورزشی استادیوم و فضای ورزشی را تمیز می کنند و جوانان ما هم با اهدای جان خود برای سربلندی ایران اسلامی تلاش می کنند و این روحیه باید با برنامه ریزی و پایبندی همچنان وجود داشته باشد تا شاهد تبلور فرهنگ غنی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های ورزشی باشیم.

وی با بیان اینکه وظیفه داریم راه شهدا را ادامه دهیم و اگر غیر از این باشد، جفا کرده‌ایم، گفت: خانه شهدا دارای فضایی ارزشمند و مقدس است چرا که در این فضا جوانانی تربیت شدند که با رشادت و افتخار برای آرامش و امنیت مردم و نظام جان خود را هدیه کرده اند. امیدواریم به گونه کار کنیم که فردا شرمنده شهدا و خانواده آن ها نشویم. من از داشتن مادر محروم هستم و از مادران شهدا همیشه می خواهم من را هم دعا کنند تا در امور محوله موفق باشم و بتوانم به وظایف خود به خوبی عمل کنم.

وزیر ورزش و جوانان افزود: دولت جدید، دولتی مردمی و انقلابی است و وقتی رییس جمهور می گوید من سرباز رهبری هستم ما دیگر چیزی برای گفتن نداریم و فقط باید خالصانه کار کرده و سربازی کنیم. امروز در محضر خانواده معظم شهدا شهادت می دهیم اگر لازم باشد حتی از جان خود هم می گذریم. خون های بسیاری برای سربلندی این سرزمین هدیه شده و امیدوارم شهدا و مادران گرانقدر آنان ما را هم شفاعت کنند.

سجادی تاکید کرد: ما وظیفه داریم به بهانه های مختلف به خانواده معظم و بزرگ شهدا سر بزنیم و این مساله نباید معطوف به یک دوره یا یک روز خاص باشد، باید فرهنگ سازی شود تا یاد و خاطره شهدای ارزشمند انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم همواره گرامی داشته شود، اگر این کار آنطور که شایسته و بایسته است، انجام نشود به خون شهدا جفا کرده ایم و ما هم وظیفه داریم در ورزش فرهنگ شهادت، رشادت و از خودگذشتگی را در بین ورزشکاران بیش از پیش نهادینه کنیم. اگر در ورزش با قرب الهی کار کنیم، می توانیم مادرانی سالم و جوانانی متدین را تربیت کنیم که این مساله مد نظر و توجه دولت است و در کل باید بگویم کار و تکلیف زیاد داریم و باید به گونه ای عمل کنیم که از فضای ورزش به خوبی بهره برده و مسایل دینی و اخلاقی را نیز در کنار ورزش به آینده سازان کشور آموزش دهیم.

وی گفت: امروز آسایش و امنیتی که همه ما داریم به پاس شهدایی است که از جان خود گذشتند، ۵ هزار شهید ورزشکار و ۱۳۵ شهید مدافع حرم از جمله ارزش‌هایی است که همه ما باید آن را ارج نهیم و یاد و خاطره آن‌ها را گرامی بداریم. در حال حاضر ورزش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شرایطی را سپری می‌کند که همزمان با ارزش های خود در حال رشد و توسعه است. باید بتوانیم این‌ ارزش ها را در ورزش، نوع مدیریت، برنامه ها، کارهای اجرایی، برگزاری یک اردو و رویداد ورزشی و در تمام مراحل ورزشی به کار بگیریم تا نشان دهیم همچنان به عهد و پیمانی که بستیم، وفاداریم.

وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: امیدوارم من و همکارانم به گونه ای عمل کنیم که موید فرهنگ ایثار و شهادت در ورزش باشیم. وقتی که ما نگاه عادلانه داشته باشیم، وقتی که روحیه مبارزه با فساد، شفاف سازی در ورزش، احترام به بزرگتر و پیشکسوت داشته باشیم یعنی در راه درست گام برداشته ایم.

سجادی با اشاره به رسالت و وظیفه ای که بر دوش وزارت ورزش و جوانان است، ادامه داد: دوران قهرمانی همیشگی نیست و ما باید نگاه عادلانه ای به همه ورزشکاران داشته باشیم. ما باید در فدراسیون های خاص از جمله فدراسیون جانبازان و معلولان، فدراسیون ناشنوایان، فدراسیون ورزش بیماران خاص و کمیته ملی پارالمپیک نگاه ویژه ای داشته باشیم. باید به نوعی جهادگونه با رفتاری برگرفته از دوران دفاع مقدس به نحوی برنامه ریزی و مدیریت کنیم که همواره جایگاه و شان این عزیزان در جامعه حفظ شود. به فکر این باشیم که این افراد هم حقی بر گردن ما دارند و آن وقت است که ما به تکلیف خود عمل کردیم.

وی تصریح کرد: ما باشگاه های بسیاری داریم، در یک باشگاه فرهنگی ورزشی چه اتفاقاتی باید رخ دهد تا خانواده همچنان به ما اعتماد کرده و فرزندان خود را به ما بسپارد. این محافل ما بسیار متفاوت تر از دیگر کشورها است. اگر همین ارزش‌ها به عنوان دستورالعمل در ذهن و قلب ما ثبت شود بسیاری از مشکلات امروزی حل می شود. اگر با همین روش به صورت اخلاقی کار کنیم دیگر نگران این نیستیم که در یک باشگاه یا یک مسابقه ورزشی زمانی که یک خانواده یا کودکی با سن پایین حضور دارد مواردی مطرح شود یا کلامی شنیده شود.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: در  چند روز گذشته افتخار داشتیم همراه با برخی از مسوولان ورزشی در محضر ایشان باشیم. ایشان برخی از ارزش هایی که اعضای کاروان ورزشی ما رعایت کردند را یک به یک برشمردند. از چادر، احترام به رقیب، سجده شکر بر روی چفیه، احترام به مادر شهید بابایی که سرپرست معنوی کاروان پاراالمپیک ما بودند هم نام بردند. ایشان تمامی این موارد را دیدند. همچنین بیانیه ای از طرف روسای فدراسیون های ورزشی در تبعیت از بیانات رهبر معظم انقلاب تنظیم شد و امیدواریم این موارد چراغ و نقشه راه ما در ورزش باشد. در ادامه به استراتژی هایی که حضرت آقا درباره ورزش فرمودند مجددا تاکید و به آن پایبند بوده و برگ زرینی در کارنامه ورزشی ما خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha