توافق آمریکا، کره جنوبی و ژاپن برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی

تهران- ایرنا- «توشیمیتسو موتگی»، وزیر امور خارجه ژاپن گفت که او و همتایان خود از ایالات متحده و کره جنوبی بر تقویت بیشتر همکاری ها برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی توافق کرده اند.

به گزارش ایرنا ؛ کیودو روز پنجشنبه گزارش کرد در جریان مذاکراتی در نیویورک در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این سه نفر متعهد شدند با تقویت تلاش های دیپلماتیک و تضمین اجرای قطعنامه های سازمان ملل برای خلع سلاح کامل کره شمالی از نزدیک همکاری کنند.  

نشست سه جانبه موتگی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده و چونگ ایوی یونگ، وزیر خارجه کره جنوبی پس از آزمایش دو موشک بالستیک کره شمالی در ۲۴ شهریور برگزار شده است.

موتگی در گفتگو با خبرنگاران "نشست وزیران را فرصتی بسیار مناسب برای تبادل نظر" خواند و گفت: من در این نشست گفتم فعالیت های هسته ای و موشکی اخیر کره شمالی از جمله پرتاب موشک تهدیدی برای ژاپن، منطقه و جامعه بین المللی است.

به گفته ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن نیز در این نشست "بر تعهد ایالات متحده برای ادامه مشورت و همکاری" با ژاپن و کره جنوبی در تلاش برای خلع سلاح کامل هسته ای شبه جزیره کره تاکید کرده است.

این سه نفر آخرین بار در ماه مه در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه هفت در لندن، که کره جنوبی به عنوان مهمان در آن حضور داشت یکدیگر را ملاقات کردند.

موتگی گفت: آنها همچنین در مورد دیگر مسائل منطقه ای و جهانی مانند میانمار، چین و تغییرات آب و هوایی بحث و تبادل نظر کردند و توافق کردند که همکاری ها را در این زمینه ها نیز تقویت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که این بحث همچنین موضوعاتی مانند تامین زنجیره تامین را در بر می گیرد.

دولت ایالات متحده بر اهمیت همکاری بین این سه کشور با وجود روابط تیره بین ژاپن و کره جنوبی بر سر تاریخ جنگ و دیگر اختلافات تاکید کرده است.

پیش از جلسه سه جانبه، موتگی و بلینکن همچنین مذاکرات دوجانبه انجام دادند و توافق کردند که با همکاری با متحدان و کشورهای همفکر، اتحاد را بیشتر به سمت یک منطقه آزاد و باز هند و اقیانوس آرام گسترش دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha