۱ مهر ۱۴۰۰،‏ ۷:۳۳
کد خبرنگار: 1162
کد خبر: 84481000
۰ نفر

برچسب‌ها

نمایشگاه عکس دفاع مقدس در کیش گشایش یافت

کیش - ایرنا - نمایشگاه عکس دفاع مقدس با عنوان "سپید، آبی - سپید صلح، آبی آرامش" همزمان با فرا رسیدن این هفته در کیش گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، این نمایشگاه شامگاه چهارشنبه با حضور سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد و فرمانده سپاه ناحیه کیش و سعید صادقی عکاس جنگ و حامد مغروری طراح گرافیست گشایش یافت.

این نمایشگاه از ۲ بخش عکس و پوستر تشکیل شده که در ان حدود ۲۰ قطعه عکس از آثار سعید صادقی و مهرزاد ارشدی عکاسان جنگ تحمیلی و ۱۰ اثر طراحی گرافیک از حامد مغروری به نمایش گذاشته شده است.

بخش عکس این نمایشگاه شامل عکس های عملیات رزمندگان اسلام در جبهه های حق علیه باطل، جانفشانی شهدا وایثارگران در بخش های مختلف خط مقدم جبهه و پیشتیبانی از رزمندگان است.

بخش پوستر نیز جدیدترین آثار مغروری در خصوص دفاع مقدس و تلفیقی از نهضت عاشورا و جنگ تحمیلی بوده که نمایشگاه همه روزه عصرها از ۳۱ شهریور تا ۶ مهر در مرکز همایش های بین المللی دفاع مقدس آماده بازدید علاقه مندان است.

انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ۲ نقطه برجسته توانمندی جامعه است

پس از گشایش این نمایشگاه شب عکس  دفاع مقدس در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد که معاون فرهنگی، اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در این آیین گفت: به عقیده من انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ۲ نقطه برجسته توانمندی جامعه محسوب می‌شود به طوریکه انقلاب قدرت جامعه‌ای را به رخ کشید که در مقابل نظامی دست‌نشانده، مستبد که برآمده از آرمانهای ملی نبود ایستادند.

سعید پورعلی اضافه کرد: دفاع مقدس نیز نماد بارزی از قدرت جامعه بود به این خاطر که در زمانه‌ای این جامعه به حرکت درآمد که همه چیز در معادلات به نفع فروپاشی یک مجموعه نوپا حرکت می‌کرد و به همین خاطر دفاع مقدس نیز همانند انقلاب قابل تحلیل است.

وی با بیان اینکه یکی از کارکردهای هنر این است که می‌تواند بستر گفت و گو، نقد و عقلانیت را فراهم کنند و در این  راستا یکی از کارکردهای هنرمند نیز نقد وضع موجود است افزود: جنس آدمهای انقلاب و دفاع مقدس از جنس نور برای جامعه بوده و این افراد می‌توانند فضای گفتگو، نقد، بیان و اظهار روایات را ایجاد کنند.

دکتر پورعلی یادآور شد: تلاش می کنیم با دعوت از یادگاران انقلاب و جنگ، آنان فرصتی برای ارایه دغدغه‌های‌شان داشته باشند چراکه قهرمانان دفاع مقدس بخشی از مردم هستند و راز پایداری ایران و انقلاب و اسلام این است که پیوندش را با مردم تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: باید مراقبت کنیم که احساس، زبان، بیان و ذهن مردم برای گفتن واقعیت‌ها باز باشد و این موضوع رمز ماندگاری ارزشهای دینی، ملی و تمامیت ارضی کشور خواهد بود.

عکاس جنگ تحمیلی نیز در این آیین گفت: ما به عنوان شاهدان معصومیت‌ نفس‌های یک ملت امروز باید بدانیم حاصل عکسهای‌مان و در واقع میوه آن برای فرزندان امروز چه بوده است.

سعید صادقی در بخشی از صحبت‌های خود اضافه کرد: باید بهتر به نسل امروز وصل بشویم و عکس من باید عزت ملی و اعتقادی را به نسل بعدی منتقل نماید و جامعه‌مان را در مقابل بیگانه تنومند نماید.

دیگر عکاس جنگ نیز با بیان اینکه نزدیک به ۲میلیون فریم عکس از دفاع مقدس وجود دارد گفت: بعضی از عکسها داستان‌های بسیاری دارند و در این فضا گنجینه‌ای داریم که باید از آن استفاده کنیم.

فرهاد سلیمانی با اشاره به اینکه ما در روزگار جنگ «عکاس رزمنده» داشتیم، افزود: این هنرمندان همانند یک رزمنده به مناطق جنگی می‌رفتند و می‌ماندند.

حامد مغروری طراح گرافیست با بیان اینکه از کودکی با عکسهای بزرگانی مثل سعید صادقی زندگی کردم و با تصاویر تک تک این بزرگان، خودم را در آن زمان تصور میکردم اضافه کرد: عکاسان روزگار جنگ برای ثبت خوبی‌ها مقابل دشمن ایستادند و من به عنوان یک جوان امروزی موظفم که با تخصص خودم ارتباط‌دهنده نسل قدیم و جدید باشم.

اجرای تئاتر خیابانی، برپایی نگارخانه عکس‌های دفاع مقدس در مبادی ورودی جزیره، شب عکس،  ، پادکست‌ها و مارش‌های نظامی و ماندگار در فرودگاه و بندرگاه ، مسابقات کتاب خوانی و نامه‌ای به یک شهید در سطح گروه سنی کودک و نوجوان از جمله برنامه های تدوین شده ویژه گرامیداشت هفته دفاع مقدس توسط امور فرهنگی و فرهنگسراهای کیش است.

برگزاری ۳۰ برنامه شاخص فرهنگی و اجتماعی به مناسبت گرامیداشت هفت ه دفاع مقدس در این جزیره برنامه ریزی شده است.

۳۱ شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha