نشست سه جانبه ایران، آذربایجان، و ترکیه در تهران برگزار می‌شود

تهران-ایرنا-وزرای امور خارجه ایران و ترکیه توافق کردند نشست سه جانبه ایران، آذربایجان، و ترکیه در تهران برگزار شود.

به گزارش ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه،‌ حسین امیر عبداللهیان شامگاه چهارشنبه به وقت محلی با مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در حاشیه مجمع عمومی ملل متحد دیدار و در خصوص موضوعات دوجانبه ای و منطقه ای به ویژه تحولات افغانستان و سوریه گفتگو و تبادل نظر کردند.  

وزیران خارجه دو کشور در حوزه دوجانبه توافق کردند کمیته راهبردی دو کشور قبل از اجلاس سران با سفر وزیر خارجه ترکیه برگزار شده و دستور کار نشست کمیته عالی تنظیم شود. همچنین دو طرف توافق کردند نشست سه جانبه ایران، آذربایجان، و ترکیه در تهران برگزار شود.  

در این دیدار امیرعبداللهیان با تاکید بر روابط راهبردی دو کشور، ضمن اعلام اینکه در دولت جدید، معاون اول رئیس جمهور رئیس کمیسیون مشترک خواهد بود این اقدام را ارتقاء جدی در این زمینه دانسته و آمادگی ایران را برای برگزاری کمیسیون‌های مشترک که مدتی است به تعویق افتاده اعلام کرد.  

در این دیدار وزیر خارجه کشورمان دعوت جناب آقای دکتر رئیسی از رجب طیب اردوغان را نیز به وزیر خارجه ترکیه ابلاغ کرد.  

وزیر خارجه کشورمان همچنین با اشاره به اینکه در منطقه تحولات جدیدی در حال شکل گیری است بر ضرورت رایزنی های منظم بین دو کشور بیش از هر زمان دیگری تاکید کرد.  
وی در رابطه با تحولات افغانستان هم گفت: در این کشور با همه طرف ها در ارتباط هستیم اما آنچه بسیار اهمیت دارد تاکید بر تشکیل دولت فراگیر به عنوان راه حل پایدار برای صلح و ثبات افغانستان است. 

 وزیر خارجه ترکیه نیز در این دیدار ضمن استقبال از ارتقاء سطح ریاست کمیسیون مشترک دو کشور، اظهار داشت از سوی ترکیه نیز معاون رئیس جمهور مسئول کمیسیون می شود.

وی با انتقاد از تحریم ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: تحریم های یکجانبه و غیرقانونی  بر ضد ایران باید برداشته شود.  

چاووش اوغلو ضمن اعلام آمادگی برای حضور در نشست سه جانبه در تهران، اظهار داشت در اولین فرصت آماده سفر به تهران است تا رایزنی‌ها  از سر گرفته شود.

وزیر خارجه ترکیه همچنین درباره تحولات منطقه  اظهار داشت: دو کشور با چالش های مشترک منطقه ای از جمله افغانستان  روبرو هستند که ضرورت رایزنی های نزدیک‌تر را الزام آور می‌کند. وی با تاکید بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، از امکان جدی بالاگرفتن خشونت و افراطی گری در این کشور ابراز نگرانی کرد.

لازم به ذکر است دو طرف در خصوص سفر وزرای کشور و دادگستری ترکیه به ایران و همچنین تبادل مجرمین توافق کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha