برگزاری جشن شکوفه‌ها با حضور یک میلیون و ۶۰۰هزار کلاس اولی

تهران- ایرنا- در گزارش روزنامه ایران می خوانیم: این همان «مهر»ی نیست که همه‌مان می‌شناسیم. این همان «روز اول مدرسه» ای نیست که بچه‌های چند نسل از آن خاطره‌هایی فراموش‌نشدنی دارند.

روزنامه ایران پنجشنبه یکم مهر از آغاز سال تحصیلی جدید در سراسر کشور به ارایه گزارشی پرداخت و نوشت: دو سال است اوضاع به‌ گونه دیگری شده. امروز اول مهر ماه است. اما فقط از روی تقویم همه چیز مثل سابق است وگرنه مهم‌ترین اتفاق این روز هیچ شباهتی به گذشته ندارد. تا قبل از کرونا روز اول پاییز، شهر هیاهوی خاص و متفاوتی داشت، کوچه و خیابان‌های شهر رنگ و بوی مهر می‌گرفت.

به هر سمتی که نگاه می‌کردی کیف‌های رنگارنگ و لباس‌های فرم یکدست دانش‌آموزان بود که به چشم می‌آمد. صدای زنگ مدارس نقطه اشتراک همه جای شهر بود. جالب اینکه برای خیلی ها مدرسه رفتن هم حکایت عجیب و غریب خودش را داشت و هر بار در همین روز اول مهر، خیلی هایمان از خاطرات بعضاً بد و غالباً خوب مدرسه گفتیم از دلتنگی رفتن به مدرسه.

این دلتنگی حالا برای دانش‌آموزان دهه هشتادی و نودی دوچندان است برای آنهایی که در سن مدرسه هستند و نمی‌توانند وارد حیاط مدرسه شوند. کرونا دو سالی است که بوی مهر و اولین روز مدرسه را از ما گرفته است .حالا اول مهر برای ۱۴ میلیون دانش‌آموز چیزی جز دلتنگی برای مدرسه نیست. برای خیلی هایشان دیگر خبری از دیدن همکلاسی‌ها، خرید کیف و کفش و لباس نو مدرسه، دفتر و مداد رنگی نیست. حالا همه اینها جای خود را به تبلت و گوشی داده است.

کلاس اولی‌ها راهی مدرسه شدند
 امروز جشن شکوفه هاست. درهای مدارس ابتدایی کشور به روی یک میلیون و ۶۰۰ هزار کلاس اولی باز شده تا آنها از نزدیک با محیط مدرسه، معلم و همکلاسی‌ها آشنا شوند. این رسم هر ساله کلاس اولی‌ها است که قبل از دیگر دانش‌آموزان، دست در دست مادرانشان با چهره‌های سرشار از شادی یا بی‌قراری راهی کلاس درس شوند تا اولین روز مدرسه رفتن را تجربه کنند. امسال دومین سال تحصیلی است که مدیران مدارس زیر سایه کرونا جشن شکوفه‌ها را برگزار می‌کنند.

آن‌طور که مسئولان آموزشی کشور می‌گویند به‌خاطر شرایط کرونایی این اختیار به مدیران داده شده که جشن شکوفه‌ها را با تعداد محدودی از دانش‌آموزان کلاس اولی برگزار کنند. این اختیار البته برای خانواده‌ها هم است. برخی از خانواده‌ها نگران سلامت فرزندانشان در این شرایط کرونایی هستند. برای همین هیچ اجباری برای حضور دانش‌آموزان کلاس اولی در این جشن وجود ندارد.

با این همه معلمان ابتدایی و مسئولان تعلیم و تربیت بر این باورند با توجه به این که دانش‌آموزان این پایه سال گذشته به‌خاطر آموزش‌های مجازی دوره پیش دبستانی را بخوبی یاد نگرفتند، بنابراین امسال باید کلاس اولی‌ها یک روز در هفته سرکلاس درس باشند؛ البته در سال گذشته مجازی هم کلاس اولی‌ها بیشترین آسیب را دیده‌اند، آنها که تجربه‌ای از حضور در مدرسه ندارند، در بدو ورود به دوران تحصیل با پدیده آموزش مجازی مواجه شدند؛ موضوعی که رضوانه حکیم‌زاده معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش به «ایران» می‌گوید: «بحث یادگیری سواد پایه برای دانش‌آموزان کلاس اولی حکم زیربنای همه یادگیری‌ها را دارد از آنجایی که کلاس اولی‌ها باید تجربه کلاس درس را داشته باشند و یادگیری سواد پایه در ارتباط چهره به چهره با معلم است بنابراین امسال تأکید کرده‌ایم که کلاس اولی‌ها حداقل هفته‌ای یک بار در ساعتی مشخص به مدرسه بروند. متأسفانه براساس نتایج ارزشیابی میزان یادگیری

دانش‌آموزان کلاس اولی نسبت به دو سال قبل
۱۰درصد کاهش داشته است و همچنین ارزشیابی‌های ما نشان می‌دهد ک