وزیر خارجه انگلیس گفتگوی خود با امیرعبداللهیان را مهم توصیف کرد

نیویورک - ایرنا- وزیر امور خارجه جدید انگلیس روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد که امروز دیدار مهمی با همتای ایرانی داشتم.

 الیزابت تراس در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: دیدار مهمی با امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جدید ایران داشتم، در این جلسه به دو موضوع تاکید شد.
تراس در ادامه مدعی شد: کاملا مصمم هستم که آزادی شهروندان انگلیسی بازداشت شده را تضمین کنم.
وی همچنین مدعی شد: می خواهم ایران را در مورد توافق هسته ای به میز مذاکره برگردانم و به مذاکرات وین نیز بازگردد.
وزیر امور خارجه انگلیس همچنین در توییت دیگری به دیدارش با هایکو ماس همتای آلمانی خود در حاشیه ۷۶ مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و نوشت: در این دیدار به تقویت روابط اقتصادی و امنیتی در سطح جهان، اولویت های مشترک از جمله ایران، افغانستان و لیبی و واگذاری ریاست گروه ۷ از انگلیس به آلمان مورد بحث و گفتگو صورت گرفت.

دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و الیزابت تراس وزیر خارجه جدید انگلیس ظهر چهارشنبه به وقت محلی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به بحث و گفتگو در خصوص موضوعات دوجانبه، برجام و وضعیت افغانستان به بحث و گفت‌وگو پرداختند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست با بیان اینکه بازسازی روابط دوجانبه نیازمند اقدامات جدی است، بر لزوم عملیاتی شدن بازپرداخت بدهی چهار دهه‌ای انگلیس به ایران تأکید کرد.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه ایران در برجام حرف‌ها و وعده‌های زیادی شنیده، اما عملی ندیده است، گفت متأسفانه انگلیس هم جزئی از این بی‌عملی بوده و این رویکرد باید تغییر کند.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: دولت آمریکا با سکوت و همراهی اروپا، همچنان به اعمال تحریم‌های غیرقانونی خود ادامه می‌دهد و همزمان ادعای بازگشت به برجام را دارد. این تناقض آشکاری است که به دقت توسط مردم ایران مشاهده میشود. برای دولت فعلی ایران معیار و سنجه، اقدام و عمل قابل اندازه‌گیری از سوی طرف‌های مقابل در برجام است و حرف ملاک نخواهد بود.
امیرعبداللهیان تاکید کرد که ضرورت دارد انگلیس توجه نماید که عمل به تعهدات تنها راه بازسازی روابط است و تهران به هر گام مثبت و سازنده جواب متناسب می‌دهد.
در این نشست همچنین در خصوص موضوعات کنسولی از جمله موضوع زندانیان دوتابعیتی بحث شد.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه بر ضرورت توجه به وضعیت انسانی در یمن و بحرین تاکید کرد.
امیرعبداللهیان در خصوص افغانستان نیز تصریح کرد که تشکیل یک دولت فراگیر که بازتاب‌دهنده ترکیب قومی و جمعیتی این کشور باشد، تنها راه حل جامع برای ثبات و صلح پایدار در افغانستان است.

در این دیدار، وزیر خارجه انگلیس نیز عنوان کرد که این کشور برای بازپرداخت بدهی‌های خود به ایران آمادگی دارد.
الیزابت تراس با اشاره به توافق هسته‌ای، عنوان کرد که در موضوع برجام، در حال حاضر موضوع اصلی توجه همه طرف‌ها به زمان آغاز فرآیند گفت‌وگوهاست.
وزیر خارجه انگلیس همچنین از جمهوری اسلامی ایران بابت تسهیل خروج اتباع باقی‌مانده انگلیسی در افغانستان، تشکر کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha