ایرلند: وزیر خارجه ایران قصد بازگشت به مذاکرات اتمی را صراحتا بیان کرد

تهران-ایرنا- وزیر خارجه ایرلند روز چهارشنبه پس از دیدار خود با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که همتای ایرانیش قصد بازگشت به مذاکرات اتمی در وین را آشکار بیان کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از "رویترز" سایمون کاونی وزیر خارجه ایرلند پس از دیدار خود با همتای ایرانی خود به خبرنگاران گفت: مذاکرات ممکن است در چند هفته آینده برگزار نشود زیرا دولت جدید ایران مشغول نهایی کردن رویکرد خود در مقابل این مذاکرات است. اما مطمئناً وی قصد ایران برای بازگشت به مذاکرات را صراحتا ابراز کرد. 
همچنین به گزارش ایرنا از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، وزیر امور خارجه ایرلند ضمن تبریک انتصاب امیرعبداللهیان به سمت وزیر امور خارجه، از سفر خود به ایران به عنوان اولین وزیر خارجه ایرلند که در ۲۰ سال گذشته به ایران سفر کرده اظهار خرسندی و ابراز امیدواری کرد که این سفر سنگ بنایی برای گسترش روابط دو کشور باشد. 
وزیر امور خارجه ایرلند با ابراز خرسندی از سابقه اعلام آمادگی کشورش برای ایفای نقش تسهیل‌گر در اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ، تصریح کرد که ایرلند در حال حاضر هم آمادگی دارد تا هر اقدامی برای حفظ و احیای برجام لازم باشد، انجام دهد. 
کاونی با اشاره به دو بعد هسته‌ای و رفع تحریم در برجام، بر تعهد کشورش بر این دو بعد تأکید و از اقدامات ترامپ که به بروز شرایط فعلی منجر شده، ابراز تأسف کرد. 

امیرعبداللهیان حضور ایرلند در شورای امنیت سازمان ملل را فرصتی مناسب برای بسط همکاری‌ها دانست و خواستار آن شد که همکاری‌های دو کشور علاوه بر حوزه‌های کنونی شامل کشاورزی، انرژی‌های تجدیدپذیر و همکاری‌های تجاری، به حوزه‌های دیگر نیز توسعه یابد. 
امیرعبداللهیان تصریح کرد که با توسل به راهکارهای خلاقانه، می‌توان مشکلات مربوط به مبادلات بانکی و مالی را نیز حل کرد. 
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از این دیدار گفت دولت جدید ایران به بنیان مذاکرات وین پایبند است، اما اکنون در حال مرور دقیق و با سرعت گفت‌وگوهای انجام‌گرفته است. 
امیرعبداللهیان با یادآوری و ابراز تأسف از نقض کامل تعهدات از سوی آمریکا و بی‌عملی اروپا، تأکید کرد که دستیابی به نتیجه‌ای منطقی مستلزم تغییر رویکرد آمریکا و اروپا است. 
دو طرف در این نشست در خصوص آخرین وضعیت افغانستان نیز بحث و تبادل نظر کردند. 


 


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha