روسای جمهور فرانسه و آمریکا با یکدیگر تلفنی گفت و گو کردند

تهران-ایرنا- کاخ ریاست جمهوری فرانسه (کاخ الیزه) و کاخ سفید روز چهارشنبه در بیانیه ای از مکالمه تلفنی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا خبر دادند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای رسمی "کاخ ریاست جمهوری فرانسه"، در این بیانیه مشترک آمده است: روسای جمهور فرانسه آمریکا روز چهارشنبه مورخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۱ به درخواست جو بایدن با یکدیگر بر سر مسائل ۱۵ سپتامبر به صورت تلفنی گفت و گو کردند. 
فرانسه و آمریکا در بیانیه مشترک خود افزودند: دو طرف برای انجام مشورت‌های آشکار میان متحدان در مورد موضوعات مهم و راهبردی که برای منافع فرانسه و سایر کشورهای اروپایی مفید است به توافق رسیدند. رهبران دو کشور همچنین توافق کردند روند مشورت‌های عمیق برای ایجد اعتماد را آغاز کرده و اقدامات قاطع در جهت اهداف مشترک بردارند. 
کاخ ریاست جمهوری فرانسه همچنین از تصمیم ماکرون برای بازگشت سفیر فرانسه به آمریکا در هفته آینده و همچنین دیدار حضوری ماکرون و بایدن در ماه آینده (اکتبر) خبر داد. 
این درحالی است که مقامات آمریکایی امروز (چهارشنبه)  اعلام کردند دیدار میان سران فرانسه و آمریکا با حضور مقامات دیگر کشورها که قرار بود در حاشیه هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل اتفاق افتد، "به دلیل تداخل برنامه ها" لغو شده است. 
یک مقام آمریکایی در وزارت خارجه این کشورمدعی شد: فکر می‌کنم تداخل برنامه مانعی برای برگزاری این دیدار شد. اما بسیاری از این کشورها به شکل دیگری دیدار خواهند کرد. 
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ۲۵ شهریور ماه در یک ویدئو کنفرانس از کاخ سفید با نخست وزیران انگلیس و استرالیا از مشارکت و همکاری امنیتی – نظامی جدید موسوم به آکوس (AUKUS) میان سه کشور خبر داد و گفت این مشارکت در مورد سرمایه گذاری بر روی بزرگترین منبع قدرت ما است. 
بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، مقامات ارشد دولت آمریکا در مورد این همکاری به خبرنگاران گفتند که تحت مشارکت اعلام شده توسط جو بایدن، بوریس جانسون و اسکات موریسون نخست وزیران انگلیس و استرالیا، آمریکا فناوری و توانایی استقرار زیردریایی‌های هسته‌ای را در اختیار استرالیا قرار می‌دهد. 
در این همکاری هیچ نامی از فرانسه که به دنبال فروش زیردریایی به استرالیا است، آورده نشد. 
ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در واکنش به این اقدام واشنگتن، توافق آکوس را اقدامی "بی‌رحمانه" و "خنجری از پشت" دانست و افزود: این تصمیم ناخوشایند، یکجانبه و غیرقابل پیش‌بینی من را به یاد بسیاری از اقدامات ترامپ می‌اندازد. 
فرانسه در اعتراض به این توافق سفیران خود را از آمریکا و استرالیا فراخواند و یک مراسم برای گرامیداشت روابط خود با آمریکا را نیز لغو کرد. 
توافق امنیتی جدید سه جانبه میان آمریکا، انگلیس و استرالیا موسوم به "آکوس" دولت فرانسه را از یک قرارداد نظامی ۹۰ میلیارد دلاری محروم ساخته است. 

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha