قالیباف به نظارت برخط دیوان محاسبات بر بودجه سالانه تاکید کرد

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی اولویت نخست مجلس را نظارت دانست و بر لزوم نظارت آنلاین دیوان محاسبات کشور بر چگونگی اجرای قانون بودجه و ارائه گزارش‌های مدون تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، «محمدباقر قالیباف» روز چهارشنبه در مراسم آیین رونمایی از گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ در دیوان محاسبات کشور، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: هرسال بعد از ارائه لایحه بودجه، گزارش تفریغ بودجه آن در دی ماه ارائه می‌شد اما در حال حاضر که اوایل مهرماه قرار داریم و دولت به تازگی کار تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۱ را آغاز کرده، گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ حاضر شده که دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس قرائت می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قرار است هر دو ماه یک بار گزارش اولیه از نظارت بر بودجه نیز ارائه شود، عنوان کرد: نظارت برخط بر بودجه کمک شایانی به تصمیم گیری‌ها می‌کند و امیدواریم تمام امور برخط شود که در راستای رویکرد هوشمندسازی به عنوان یکی از ۴ رویکرد مجلس انقلابی است.

وی اضافه کرد: زمانی که بودجه می‌نویسیم برای زندگی مردم در شهرها و روستاها و همچنین دولت تصمیم گیری می‌کنیم. همه این بخش‌ها تحت تاثیر سیاست‌های پولی و مالی ما قرار می‌گیرند. اما واقعیت تلخ این است که وقتی کسری بودجه داریم در حقیقت این به‌معنای دست در جیب مردم کردن است و در این شرایط در حالی حقوق‌ها را افزایش می‌دهیم که قدرت خرید مردم پایین آمده است.

قالیباف اولویت اول مجلس را نظارت بیان کرد و گفت: با تورم قوانین مواجه هستیم لذا باید به نظارت بر اجرای قوانین توجه کرده و به سمت تنقیح برویم و صرفا در حد نیاز، قانونگذاری داشته باشیم.

رییس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه فرصت‌های خوبی برای ریل گذاری و نظارت وجود دارد، افزود: دیوان محاسبات مهم‌ترین نقش نظارتی بر بودجه را دارد و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و سایر کمیسیون‌های تخصصی نیز نظارت جدی بر امور دارند. همچنین حضور نمایندگان مجلس به عنوان عضو ناظر در مجامع و شوراهای استانی و کشوری فرصت خوبی برای نظارت است.

وی در ادامه بازوی نظارتی دیگر مجلس را اقدامات هیات تطبیق قوانین براساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی دانست و افزود: تذکر، سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص از دیگر بازوهای نظارتی مجلس هستند که تمامی این‌ها زمانی اثرگذار خواهد بود که همه این ابزارها در هماهنگی با هم کار کنند و اگر پراکنده کاری شود اثری ندارد که در این راستا جلسات حوزه نظارتی را برقرار کرده‌ایم تا تحولی در حوزه نظارت ایجاد کنیم و دیوان محاسبات کشور و گزارش‌های آن نیز رکن رکین نظارت‌های مجلس است.

قالیباف با اشاره به ارائه گزارش تفریغ بودجه1399 کل کشور در جلسات صحن مجلس عنوان کرد:  با توجه به نزدیک شدن به موعد تدوین برنامه هفتم توسعه کشور، باید در این برنامه به موارد خاصی همچون ناترازی در صندوق‌ها، معادن و یارانه ها اعم از نقدی و غیرنقدی و غیر شفاف توجه شود. علاوه بر این اجرای دولت الکترونیک و راه اندازی سامانه‌هایی که دولت توسط قانون مکلف به آن شده است و همچنین اصلاح ساختار بودجه باید مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: مجلس جلسات روزهای سه‌شنبه خود را به بررسی‌های نظارتی اختصاص داده و گزارش‌ها شفاف و روشن بیان می‌شود تا نمایندگانی که قرار است عضو کمیسیون تلفیق شوند، اطلاعات دقیق داشته باشند.

قالیباف با اشاره به راه اندازی سامانه ارتباطات مردمی ۱۹۸ دیوان محاسبات که می‌تواند در آینده هوشمندتر، کاربردی تر و اثرگذارتر ادامه دهد، خاطرنشان کرد: در عین آنکه در دیوان محاسبات به حسابرسی می‌پردازد، به بعد عملکردی هم بپردازد و باید گزارش‌های حسابرسی و عملکردی دقیق با بیان اشکالات در زمینه قانونگذاری و بودجه ریزی در صحن مجلس بررسی شود.

در پایان این مراسم از گزارش تفریغ بودجه ۹۹ توسط رییس مجلس شورای اسلامی رونمایی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha