۳۱ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۴۹
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 84480335
۰ نفر

برچسب‌ها

چند خبر کوتاه از دامپزشکی کردستان

سنندج - ایرنا - بازدید نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی از دامپزشکی مریوان، محکومیت یک متخلف بهداشتی در سنندج و سقز و واکسیناسیون کامل دام در بیجار علیه بیماری بروسلوز، عناوین چند خبر از دامپزشکی کردستان است.

به گزارش ایرنا، نماینده مردم شهرستان های مریوان و سروآباد در بازدید از شبکه دامپزشکی مریوان اظهار داشت: حامی و پشتیبان کارکنان دامپزشکی در برخورد با عوامل توزیع فرآورده های خام دامی فاسد هستم.

شیوا قاسمی افزود: کارکنان شبکه دامپزشکی مریوان در راستای خدمت رسانی به شهروندان، در برخورد با افراد و شبکه های توزیع کننده فرآورده های خام دامی غیر قابل مصرف و فاسد عملکرد قابل قبولی دارند.

محکومیت فرد خاطی در سنندج  به دلیل کشتار غیر مجاز

رییس شبکه دامپزشکی سنندج  گفت: فردی که در حومه سنندج به عرضه گوشت قرمز حاصل از کشتار غیر مجاز اقدام کرده بود، محکوم شد.

حسین پروایی افزود: در جریان بازرسی کارشناسان بهداشت عمومی این شبکه از مراکز عرضه فرآورده های خام دام و طیور در سطح شهرستان و حومه و برای تامین سلامت فرآورده های خام دامی مورد مصرف شهروندان، در بازدید از یک قصابی مقادیری از گوشت قرمز با منشا کشتار غیر مجاز کشف شد.

وی ادامه داد: پس از معرفی فرد متخلف به مراجع قضایی، محکومیت فرد برای تهدید آشکار علیه بهداشت عمومی و به مخاطره انداختن سلامت شهروندان با حبس تعزیری به مدت ۹۱ روز مورد تاکید مقام قضایی قرار گرفت که با توجه به نداشتن سابقه محکومیت موثر، به مدت یک سال به حالت تعلیق حکم وی صادر شد.

واکسیناسیون کامل دام در بیجار علیه بیماری بروسلوز دامی

رییس شبکه دامپزشکی اظهار داشت: ۱۰۰درصد واحدهای اپیدمیولوژیک این شهرستان علیه بیماری تب مالت مایه کوبی شد.

هادی اسکندری افزود: در راستای پیشگیری و کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام، در سال جاری بیش از ۷۳ هزار و ۵۰۰ راس بره و بزغاله علیه بیماری بروسلوز در سطح روستاهای شهرستان به صورت کاملاً رایگان واکسینه شده است.

وی ادامه داد:  بیماری تب‌ مالت  از جمله بیماری های زئونوز است که علاوه بر آثار زیان‌بار در سلامت انسان، در جمعیت دامی نیز موجب خسارات فراوانی می‌شود لذا شبکه دامپزشکی شهرستان بیجار با اجرای برنامه های مراقبتی و با پوشش گسترده واکسیناسیون جمعیت دامی علیه بیماری بروسلوز، تاثیر بسزایی در کاهش چمشگیر ابتلا به موارد تب مالت انسانی در طی چند سال گذشته داشته است .

شبکه دامپزشکی بیجار در راستای برنامه ریشه کنی بیماری واگیر دامی طاعون نشخوارکنندگان کوچک یا ppr، امسال بیش از ۲۷۵ هزار  و ۶۰۲ راس دام سبک علیه این بیماری را به صورت رایگان واکسینه کرده است.

جریمه نقدی کشتار غیر مجاز دام در سقز

رییس شبکه دامپزشکی سقز از محکومیت جزای نقدی فردی خبر داد که در حومه این شهرستان به کشتار غیر مجاز دام اقدام کرده بود.

علی باباییان افزود: در پی معرفی یک متخلف بهداشتی به مراجع قضایی که در حومه این شهرستان اقدام به کشتار غیر مجاز دام برای عرضه آن نموده بود، مقام قضایی پس از بررسی موضوع، بعلت اهمیت این عمل در به خطر انداختن سلامت جامعه و تهدید علیه بهداشت عمومی، اقدام به صدور رای مبنی بر محکومیت فرد یاد شده به پرداخت جریمه نقدی  ۲۱ میلیون ریالی در حق صندوق دولت کرد.

جمعیت دامی استان کردستان حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است. هم اکنون در این استان ۷۶۸ واحد پروش طیور شامل مرغداری گوشتی، تخم گذار و جوجه ریزی، پرورش بوقلمون، شترمرغ و سایر با ظرفیت سالانه ۱۷ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۵۴۹ قطعه فعال است.

استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپرور کشور محسوب می‌شود که تولید سالانه آن حدود ۲۴ هزار تُن گوشت قرمز و ۱۸۱ هزار تن شیر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha