سال آبی با کاهش ۴۰ درصدی بارش‌ها در چهارمحال و بختیاری پایان یافت

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: سال آبی ۹۹-۱۴۰۰ با کاهش حدود ۴۰ درصدی بارش‌ها در استان به پایان رسید که بر اساس آن این استان دومین استان کم‌بارش کشور معرفی شد.

مهران چراغپور روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این کاهش بارش‌ها بیشترین تاثیر خود را بر منابع آب زیرزمینی و افت شدید آبخوان‌ها برجا گذاشته است که می‌تواند به تشدید تنش آبی در استان منجر شود.

وی با اشاره به وقوع خشکسالی‌های ۱۵ سال اخیر در استان، تصریح کرد: خشکسالی‌های اخیر از سال آبی ۸۵-۸۶ در استان آغاز شده است و در طول این سالها بین یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ میلیمتر کمبود بارش در استان گزارش شده که معادل نبود هیچ بارشی در طول ۲ سال است.

چراغپور با بیان اینکه ۹۶.۱ درصد مساحت استان درگیر خشکسالی است، اظهار داشت: در حال حاضر تنها ۳.۹ درصد مساحت استان در حد نرمال است اما ۱۸.۷ درصد آن با خشکسالی خفیف، ۲۸ درصد با خشکسالی متوسط، ۲۲.۸ درصد با خشکسالی شدید و ۲۶.۷ درصد با خشکسالی بسیار شدید مواجه است.

مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه خشکسالی در سال آبی ۹۹-۱۴۰۰ نسبت به سال قبل با شدت بیشتری مواجه شده است، افزود: بارش‌ها در سال آبی ۹۹-۹۸ نسبت به میانگین بلندمدت هفت درصد کاهش داشته این در حالیست که این کاهش بارش‌ها در سال آبی۹۹-۱۴۰۰ به ۴۰ درصد افزایش یافته است.

چراغپور در ادامه از افزایش دما در سال آبی ۹۹-۱۴۰۰ خبر داد و گفت: دما در سالی آبی که گذشت بین نیم تا ۲ درجه گرمتر شد به طوری که اگر چه دما در پاییز چهار دهم درجه کاهش داشت اما در زمستان ۱.۷ درصد افزایش، بهار ۲.۷ درصد افزایش و در تابستان ۱.۱ درجه نسبت به دوره مشابه میانگین بلندمدت با افزایش روبرو شد.

وی خاطر نشان کرد: تغییر بارش‌ها از برف به باران از یک سو و گرمایش هوا سبب شد تا نه تنها بارش برف قابل توجهی در استان شکل نگیرد بلکه همان میزان اندک نیز به سرعت آب شود و نتواند سفره‌های آب زیرزمینی را تغذیه کند.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

خشکسالی‌های اخیر از سال آبی ۸۵-۸۶ در چهارمحال و بختیاری آغاز شده و پیامدهای ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به‌ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

سال آبی از یکم مهر تا ۳۱ شهریور محاسبه می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha