۳۱ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۰۱
کد خبرنگار: 988
کد خبر: 84480200
۱ نفر

برچسب‌ها

مروری بر حادثه تروریستی رژه خونین ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز

اهواز - ایرنا - ۳۱ شهریور سال ۹۷ ، اهواز شاهد حادثه خونینی بود که در آن عوامل و مزدوران وابسته به استکبار جهانی، در یک اقدام کور تروریستی، رژه نیروهای مسلح را به رگبار بسته و جمعی از نظامیان و غیرنظامیان از جمله یک کودک چهار ساله را به شهادت رساندند.

۳۱ شهریور در تاریخ انقلاب اسلامی یادآور حماسه آفرینی و در عین حال مظلومیت ملت غیور ایران در برابر تجاوز وحشیانه رژیم بعث عراق با پشتیبانی استکبار جهانی و سران مرتجع منطقه به رژیم نوپای جمهوری اسلامی است. گرچه دشمنان انقلاب اسلامی در این تجاوز همه جانبه به اهداف شوم خود نرسیدند اما این روز به عنوان سندی بر مظلومیت ایران اسلامی در تحمیل جنگی هشت ساله و نمادی از مقاومت جوانان و رزمندگان در برابر رژیم بعث عراق تبدیل شد و این روز همه ساله با انجام رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گرامی  داشته می شود. دشمن در این حمله قصد تصرف خوزستان و جدایی آن از مام میهن را داشت اما به همت غیور مردان این سرزمین در رسیدن به این هدف خود ناکام ماند. دشمن زخم خورده و ایادی آن که هنوز داغ ناکامی رییس رژیم بعث در به اصطلاح فتح خوزستان را به دل داشتند، ۳۸ سال بعد در ۳۱ شهریور باز خوزستان و اهواز را هدف خود قرار دادند و هنگامی که رژه نیروهای مسلح برای گرامیداشت و پاسداشت رشادت های رزمندگان در این شهر درحال برگزاری بود، با اقدام کور تروریستی خود مردم عادی، سربازان و جانبازان حاضر در این رژه به رگبار گلوله بستند که ۲۵ شهید برجا گذاشت.   

این حمله حدود ساعت ۹ صبح روز ۳۱ شهریور ۹۷ در بلوار قدس اهواز محل رژه نیروهای مسلح رخ داد. مهاجمان مسلح که پیش از اجرای این مراسم در پشت محل برگزاری رژه کمین کرده و منتظر بودند، حدود نیم ساعت پس از آغاز مراسم، مسیر رژه یگان‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران و غیرنظامیان را که به تماشای رژه آمده بودند به رگبار گلوله بستند.

در این حادثه ۲۵ نفر از غیرنظامیان و نیروهای نظامی شهید و حدود ۶۸ نفر نیز زخمی شدند که در بین کشته‌شدگان یک کودک چهار ساله نیز حضور داشت.

فرمانده سپاه ولیعصر(عج) خوزستان درباره این حادثه تروریستی گفت: بر اساس روالی که برای رژه باید پیش‌بینی کنیم نیروهای مسلح در یک میدان اصلی در اهواز که به "بلوار قدس" معروف است، حضور داشتند. این نیروها در حال رژه بودند که یک تیم تروریستی از فاصله نسبتا نزدیک از مخفیگاهی که یک پارک است، با لباس مبدل به ستون رژه رونده حمله کردند.

وی افزود:‌ نیروهای مستقر در محل بلافاصله عکس‌العمل نشان دادند و اعضای تیم تروریستی را هدف قرار دادند.

سخنگوی نیروهای مسلح کشورمان نیز اعلام کرد، به دلیل دور بودن فاصله مهاجمان تا جایگاه سخنرانی و همچنین واکنش سریع نیروهایی که امنیت آنجا را به عهده داشتند به هیچ‌یک از مسوولان و مقامات کشوری و لشکری حاضر در این مراسم آسیبی نرسید.

گروهک تروریستی موسوم به گروه الاحوازیه نخستین گروهی بود که در گفت و گو با تلویزیون ایران اینترنشنال که از سوی عربستان سعودی حمایت مالی می شود انجام این حمله را بر عهده گرفت گرچه بعدا این اقدام از سوی آنها تکذیب شد.داعش نیز در بیانیه ای مسوولیت این اقدام تروریستی را بر عهده گرفت.

پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی 

در پی حادثه‌ تروریستی در اهواز رهبر معظم انقلاب در پیامی با تسلیت به خانواده‌های شهدای این حادثه‌ی تلخ و تاسف‌بار، تاکید کردند: دستگاه‌های مسوول اطلاعاتی موظفند با سرعت و دقت، دنباله‌های جنایت‌کاران را تعقیب و آنان را به سرپنجه‌ی مقتدر قضایی کشور بسپارند.

در این پیام آمده است: حادثه‌ی تلخ و تأسف‌بار شهادت جمعی از مردم عزیزمان در اهواز به دست تروریست‌های مزدور، یک بار دیگر قساوت و خباثت دشمنان ملت ایران را آشکار ساخت. این مزدوران قسی‌القلب که به روی زن و کودک و مردم بی‌گناه آتش می‌گشایند وابسته به همان مدعیان دروغگو و ریاکارند که پیوسته دم از حقوق بشر می‌زنند. دلهای پرکینه‌ی آنان نمی‌تواند تجلّی اقتدار ملی در نمایش نیروهای مسلح را تحمل کند. جنایت اینها ادامه‌ی توطئه‌ی دولتهای دست‌نشانده‌ی آمریکا در منطقه است که هدف خود را ایجاد ناامنی در کشور عزیز ما قرار داده‌اند. به کوری چشم آنان ملت ایران راه شرافتمندانه و افتخارآمیز خود را ادامه خواهد داد و مانند گذشته بر همه‌ی دشمنی‌ها فائق خواهد آمد.
اینجانب تسلّا و همدردی خود را به خانواده‌های این شهیدان عزیز عرض می‌کنم و صبر و سکینه‌ الهی را برای آنان و علوّ درجات برای شهیدان مسالت می‌نمایم. دستگاه‌های مسوول اطلاعاتی موظفند با سرعت و دقت، دنباله‌های این جنایتکاران را تعقیب کنند و آنان را به سرپنجه‌ی مقتدر قضایی کشور بسپارند.

محکومیت جهانی حمله تروریستی در اهواز

بیش از ۳۵ کشور و شماری از مقامات کشورهای جهان، حادثه تروریستی اهواز را محکوم و با مردم ایران ابراز همدردی کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای "حمله تروریستی" در اهواز را محکوم کرد. این شورا در بیانیه خود نوشت: به شدیدترین وجه این حمله "تروریستی شنیع بزدلانه" را محکوم می‌کند.

 ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز این حمله را جنایت خونین نامید و ضمن استقبال از مبارزه سرسختانه با تروریسم، آمادگی خود را در همکاری با دولت ایران در این زمینه اعلام کرد.

وزارت امور خارجه سوریه به شدت این حمله تروریستی را محکوم کرد و به کسانی که تروریسم را در منطقه پشتیبانی می‌کنند، هشدار داد.

پاکستان نیز از طریق محمد فیصل سخنگوی دفتر امور خارجه این حمله را محکوم کرد.

رییس جمهوری افغانستان نیز با انتشار اعلامیه‌ای حمله تروریستی در اهواز ایران را که منجر به قربانی شدن شهروندان آن کشور شد را به شدت تقبیح کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در واکنش به این حمله مرگبار، ضمن ابراز همدردی با مردم ایران اعلام کرد: هر نوع اقدام تروریستی از سوی آمریکا محکوم است. وی ادامه داد: " ما کنار مردم ایران و مقابل آفت تروریسم اسلامی افراطی ایستاده‌ایم و مراتب همدردی خود را با آنها در این شرایط ناگوار ابراز می‌کنیم."

 جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز جنایت حمله به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در شهر اهواز که به قربانی و زخمی شدن ده‌ها نفر انجامید، را محکوم کرد.

احضار سفرای کشورهای حامی تروریست‌ها

وزارت امور خارجه ایران پس از این حادثه تروریستی با احضار سفرای کشورهای هلند و دانمارک و کاردار انگلستان به وزارت امور خارجه، نسبت به اقامت برخی اعضای گروه الاهوازیه در این کشورها اعتراض کرد و از دولت‌های مزبور خواسته‌ است که این حمله را محکوم کرده و افراد مرتبط با آن را به ایران تحویل دهند تا محاکمه شوند. سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به اینکه ایران پیشتر خواهان دستگیری این افراد بوده گفت: " پذیرفتنی نیست که تا زمانی که افراد این گروهک تروریستی در خاک اروپا مرتکب جنایت نشده‌اند در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار نمی‌گیرند.

وزارت خارجه ایران همچنین کاردار امارات متحده عربی در ایران را احضار کرده و اعتراض رسمی ایران به اظهارات اخیر بعضی از مقام‌های اماراتی را در آنچه حمایت از حملات اهواز خواند، به او ابلاغ کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در بیانیه‌ای، گروه‌ها و جریانات مرتبط با این حمله تروریستی را به اقدام تلافی جویانه تهدید کرد.

هویت مهاجمان

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، با اطلاع‌رسانی در خصوص دستگیری ۲۲ نفر مرتبط با این حادثه، اسامی تیم پنج‌نفره مهاجمان را که همگی به درک واصل شدند را به شرح زیر اعلام کرد:

ایاد منصوری

فؤاد منصوری

احمد منصوری

جواد ساری

حسن درویشی

هدف قرار دادن مقر سرکردگان جنایت تروریستی اهواز از سوی سپاه 

 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۳۹ روز پس از این اقدام کور تروریستی، مقر سرکردگان جنایت تروریستی اهواز را در شرق فرات از سوی یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه هدف قرار داد که منجر به هلاکت شمار زیادی از تروریست های تکفیری شد.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای از هدف قرار دادن مقر سرکردگان جنایت تروریستی اهواز در شرق فرات در کشور سوریه با ۶ فروند موشک بالستیک زمین به زمین توسط یگان موشکی نیروی هوافضای سپاه خبر داد و نوشت: در پی جنایت تروریستی ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۷ اهواز که به شهادت ۲۵ تن و مجروح شدن ۶۹ تن از مردم مظلوم و بی دفاع و نیروهای مدافع میهن اسلامی منجر گردید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استعانت از ذات اقدس باریتعالی، به نیابت از ملت سرافراز ایران و خانواده های معظم شهیدان در لبیک به ندای مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) برای انتقام خون این شهدا، به ویژه کودک ۴ ساله و جانباز ۷۰ درصد دفاع مقدس از تروریست ها و گوشمالی عوامل بزدل این حادثه، ساعت ۲ بامداد دوشنبه ۹ مهرماه محل استقرار و تجمع تروریست های تکفیری تحت حمایت امریکا و قارون های منطقه در شرق فرات در کشور سوریه را مورد ضربه موشکی قرار داد.
در این عملیات که با نام 'ضربت محرم' و با رمز مقدس 'یا حسین( ع)' انجام شد، تعداد ۶ فروند موشک بالستیک میان برد از پایگاه های موشکی نیروی هوا فضای سپاه در غرب کشور شلیک و تروریست های مزدور و جنایتکار از فاصله ۵۷۰ کیلومتری هدف ضربات مهلک و مرگبار قرار گرفتند.
متعاقبا ۷ فروند پهپاد رزمی این نیرو مواضع و مقرهای تجمع و پشتیبانی تروریست های مزدور استکبار جهانی را بمباران کردند.
بر اساس اطلاعات و گزارش‌های دقیق دریافتی، در این عملیات تعدادی از سرکردگان و عناصر موثر جنایت اخیر تروریست ها به هلاکت رسیده و یا مجروح شده اند، همچنین زیرساخت های آمادی و انبار ذخیره مهمات آنان منهدم گردید.
در این اطلاعیه آمده است:به هموطنان عزیز اطمینان می دهیم ، همانگونه که بارها اعلام شده است امنیت ملت ایران خط قرمز نیروهای مسلح بوده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با همراهی و مشارکت سایر نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی کشور در صیانت از ایران اسلامی و تامین امنیت و آرامش جامعه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و مشت آهنین خود را همچنان مهیای پاسخ قاطع و کوبنده به هرگونه شرارت و شیطنت دشمنان قرار خواهد داد.

دستگیری سرکرده گروهک تروریستی الاهوازیه

حبیب اسیود سرکرده گروهک تروریستی الاهوازیه که در اروپا به سر می‌برد به‌عنوان طراح عملیات ترویستی رژه اهواز در سال ۹۷ دستگیر و آبان ۹۹ به تهران منتقل شد.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به دستگیری سرکرده عوامل حادثه تروریستی رژه اهواز، گفت: سربازان گمنام کشور اجازه نمی‌دهند گروهک‌های تروریستی با اهداف تجزیه‌طلبانه جان مردم را به خطر بیندازند.

مجتبی یوسفی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دستگیری سرکرده گروهک الاهوازیه که سال ۹۷ حمله تروریستی رژه اهواز را انجام داده بود، گفت: گروهک‌های تروریستی که با شعارهای تجزیه طلبانه داعیه مردم‌داری داشته و مدعی تأمین امنیت و ثبات برای آن‌ها هستند، در واقع برای منافع خود جان مردم را به خطر می‌اندازند.

نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در ادامه آنهایی که شعارهای قومیتی می دهند را قائل به ارزش گذاری برای هیچ قومی ندانست و افزود: این گروهک ها نه تنها هیچ ارزشی برای قومی که از آن حمایت ظاهری می کنند ندارند بلکه برای رسیدن به اهداف و منافع خود از هیچ اقدامی علیه این افراد بی گناه دریغ نمی کنند.

وی افزود: طی سال های اخیر حملات تروریستی متعددی در اطراف ایران و در استان های مختلف شاهد بوده ایم که ابتدا با شعارهای تجزیه طلبانه قصد عضوگیری دارند و مادامی که به نتیجه نمی رسند، امنیت و ثبات منطقه را به خطر می اندازند و با خیانت به کشور و ملت و با حمایتی که از سوی کشورهای غربی می شوند، جان افراد بی دفاع را هدف قرار می دهند.

یوسفی ادامه داد:اقوام، مذاهب و ادیان مختلف در کشورمان هیچ مشکلی با یکدیگر نداشته و در صلح و ثبات در کنار هم زندگی می کنند اما برخی گروهک های حمایت شده از سوی کشورهای استکباری، تلاش دارند موارد اختلافی را بزرگنمایی کرده و بر ایجاد اختلاف دامن بزنند.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: امروز کشورهایی که مدعی دموکراسی هستند از منافقین و تروریست ها حمایت می کنند و کشوری مثل آلبانی منافقین را پناه داده و امکاناتی در اختیار آنها قرار می‌دهد تا آنها با خیانت به ایران، سرکردگان خود را اهداف شوم و پلید خود برسانند.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از سربازان گمنام اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات در ردیابی سرکردگان گروهک های تروریستی که امنیت کشور را مختل می کنند، خاطرنشان ساخت: این دو نیرو با هم افزایی به دنبال تأمین امنیت کشور هستند و اجازه نمی دهند احدی باعث اختلال در امنیت و ثبات کشور شود و تا زمان دستگیری عوامل تروریست، خستگی ناپذیر عملیات های خود را ادامه می دهند و اکنون که سرکرده الاحوازیه به تهران منتقل شده، بعد از بازجویی، اشدّ مجازات برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

یوسفی گفت: گروهک های تروریستی به هیچ قومیتی منتسب نبوده و دشمن همه مردم، قومیت ها و مذاهب در کشور هستند و زمانی که اقدام به حمله تروریستی می کنند، به همه اقوام و مذاهب خسارت وارد می شود و خیانت آنها باعث به شهادت رسیدن افرادی از اقوام و مذاهب مختلف نیز می شود.

صدور حکم بدوی حادثه تروریستی رژه اهواز

دادستان نظامی‌ استان تهران از صدور رای بدوی پرونده حادثه تروریستی رژه خونین سال ۹۷ اهواز ۲ سال پس از وقوع این حادثه خبر داد.

سازمان قضایی نیروهای مسلح، به نقل از غلامعباس ترکی دادستان نظامی استان تهران درباره آخرین وضعیت پرونده حادثه تروریستی اهواز اظهار کرد: در این حادثه عوامل جنایتکار وابسته به گروهک‌های تکفیری با تیراندازی‌های بی هدف، جمعی از مردم را به گلوله بستند و در نهایت با تیراندازی نیروهای نظامی و انتظامی حاضر در صحنه به هلاکت رسیدند.

وی ادامه داد: این افراد فریب خورده فکر می‌کردند که با این جنایت، می‌توانند اقتدار نیروهای مسلح را خدشه‌دار کنند اما این حادثه عزم مدافعان امنیت را برای اضمحلال گروه‌های تکفیری راسخ‌تر کرد و بساط آنان را برچید.

دادستان نظامی استان تهران در پاسخ به سوالی درباره نتایج رسیدگی به پرونده این حادثه گفت: همان گونه که رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح در دیدار با جمعی از خانواده‌های شهدای این حادثه تروریستی تأکید کرد، از همان ابتدا رسیدگی دقیق و قاطع به قصور و تقصیرها در وقوع این حادثه در دستور کار دادسرای نظامی تهران قرار گرفت.

ترکی افزود: بر همین اساس در مورد تعدادی از متهمان که مرتکب کوتاهی شده بودند، پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست به دادگاه ارسال شد.

این مقام قضایی گفت: جلسات محاکمه تعدادی از متهمان، هفته قبل به پایان رسید و حکم بدوی نیز صادر شده که البته این حکم قابل اعتراض است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha