استاندار کرمان: دفاع مقدس مردمی‌ترین جنگ تاریخ قرون بشریت است

ایرنا - کرمان - استاندار کرمان با اشاره به شکل گیری پایه‌های مردمی در بخش های مختلف جامعه از جمله لشکر ثارالله گفت: می‌توان گفت مردمی‌ترین جنگ تاریخ قرون بشریت دفاع مقدس است.

به گزارش ایرنا، علی زینی وند روز چهارشنبه در گردهمایی ثاراللهیان استان کرمان به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور فرماندهان قدیم و لشکر پیشکسوتان دفاع مقدس افزود: در زوایای جنگ و دفاع مقدس نوشته‌ها و گفته‌های زیادی وجود دارد و البته تحریف‌هایی نیز شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه گاهی اتاق‌های فکر ضداسلام و ضد هویت انقلاب با پول‌های سرشار در جعل هویت و ایجاد تردید در نسل جوان گاهی به دلیل کم کاری‌های ما در جاهایی بر ما غلبه پیدا کردند.
استاندار کرمان گفت: اگر فردی در چارچوب ایران اسلامی با هر گرایش و دیدگاهی یا هر انسان آزاده‌ای در خارج از مرزها، درباره دفاع، شهدا و ایثارگران دچار تردید می‌شود، شک نکنید که خوراکی به او داده شده جعلی است.
زینی‌وند عنوان کرد: مولفه‌ها و نوآوری‌هایی که در دفاع مقدس به وجود آمد، برای نسل‌ها و تاریخ و آینده جذبه‌ای دارد که نباید به آن به دید تردید نگاه شود. 
استاندار کرمان اظهار داشت: دشمنان اسلام به سردمداری آمریکا با پول‌های کثیف کشورهای دست‌نشانده قبلیه‌ای، به نام حقوق بشر، جنایت، تحقیر، توهین و تجاوز می‌کنند.
وی ادامه داد: ما در طول دفاع مقدس در مواجهه به اسرا، غیرنظامیان و دشمنان آنقد جوانمردی و آموزه‌های زیبای اسلام برخورد کردیم که نوشتن آنها به عنوان حقوق بشر اسلامی، بسیار پرجذبه برای نسل‌هایی است که شاید میانه‌ای با اسلام هم ندارند. 
وی خاطرنشان کرد: در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها باید به واکاوی جنگ‌های حقوق بشری و انسان دوستانه مبتنی بر اسلام و آموزه‌های انقلاب ایران برگرفته از جنگ تحمیلی بپزدارند.
زینی‌وند بیان کرد: وجه دیگری از جنگ که کمتر به آن پرداخته شده مردمی بودن آن است، در سال‌های اول جنگ با شیوه‌های کلاسیک، فرماندهی غیرمعتقد و با غیرآرمان‌گرایانه نگاه کردن به مولفه‌های جنگ داشت چند پاره می شد. 
وی ادامه داد: در همه دنیا کشورها به صورت فدرالیسم همه امور را به مردم واگذار می‌کنند، کل کشورهای دارای تاریخ و تمدن امور خود را به مردم واگذار می‌کنند، اما در یک موضوع کاملا بسته عمل می کنند و زیر سیطره نظامیان قرار می‌دهند و آن دفاع و امنیت است.
زینی‌وند گفت: اما در دفاع مقدس ما، به تدبیر امام خمینی (ره) فرمانده جنگ را بچه عشایری بدون آموزش‌های کلاسیک مدرن آن روز به فرماندهی سپاه گذاشت و ارتش را هم با فردی که به درجه سرهنگی رسیده بود و او را به سرگردی تنزل داده بودند در محور نیروی زمینی ارتش گذاشته که مبدا تحول بود.
استاندار کرمان گفت: از دل همین خلاقیت‌ها و مسئولیت دادن‌ها، ژنرال‌های سرشناسی از جمله قاسم سلیمانی تربیت شد، فردی که ژنرال‌های سرشناس دنیا باید از او فنون نظامی یاد بگیرند.
زینی‌وند نمونه ای از خلاقیت‌های جنگ را تولید موشک‌های نقطه زن هوشمند، ناوشکن‌های دریاپیما، قرارگاه‌های سازندگی، پل‌ها و تونل‌های بین‌المللی، سدها و غیره عنوان کرد.

وی با بیان اینکه ما در تبیین ارزش‌ها به جوانان کم‌کاری کرده ایم، گفت: متاسفانه امروزه افکار دشمن به بچه‌های ما خورانده می شود لذا بزرگ‌ترین تهدید آینده ما بحران هویت خواهد بود.

وی با بیان اینکه جنگ را مردم اداره کردند، تصریح کرد: امروز هم راه اداره کشور سپردن امور به مردم و باز کردن میدان‌های اداری کشور برای بروز خلاقیت‌های جوانانی است که کمتر از جوانان زمان جنگ نیستند.
استاندار کرمان گفت: میدان ذهنی جوانان را به عرصه بسیار خطرناک و دشمن خاموشی به نام فضای مجازی سپرده‌ایم که در اتاق‌های فکر، هویت فرزندان ما را متفاوت از سابقه ایرانی اسلامی ما می‌کنند.
زینی‌وند ادامه داد: هویت ما دچار ناامنی شده است و بر همین اساس رهبری دستور دادند که هویت را بر اساس سه مولفه ایرانی، اسلامی و انقلابی تعریف کنید، چون اگر این سه مولفه را در تعریف هویت بیاوریم، هیچ فردی از چتر جمهوری اسلامی بیرون نمی‌ماند.
وی خاطرنشان کرد: چتر جمهوری اسلامی به گستردگی چتری است که سردار سلیمانی بر بالای سر همه جوانان با تیپ و ظاهر متفاوت گستراند، اصل جمهوری اسلامی آن است که رهبری در کلیدواژه‌های خود می‌گویند و دیدگاه تقریبی که مبدا آن مقام معظم رهبری و ترویج دهنده آن سردار سلیمانی بود.
استاندار کرمان ادامه داد: تعریفی غیر این از جمهوری اسلامی، جفای بزرگ است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این سوال که "چرا ما باید ایثارگران را تکریم و احترام کنیم و فضای ایثارگری فضای غالب کشور باشد" گفت: فضای کرمان فضای ثاراللهی و سردار سلیمانی است، اما در بعضی از نقاط کشور فضای ایثارگری فضای غالب نیست. 
زینی وند بیان کرد: به اندازه‌ای فضای کشور را به تبلیغات مسموم واگذار و کم‌کاری کردیم که گاهی فرزند شهید خجالت می‌کشد بگوید با سهمیه شهید آمده است.
وی ادامه داد: تکریم خانواده شهدا وظیفه انسانی است و هر اندازه فرزند شهید را تکریم کنیم و دنیا را به او دهید، لبخند پدر را ندیده است. به مادر شهید چه می‌خواهید بدهید که چشم انتظاری فرزندش را جبران کند. 
استاندار کرمان بیان کرد: باید به گونه‌ای ارزش‌های ایثارگری را تبیین کنیم که همه ما وقتی مادر شهید و رزمنده را می‌بینیم، دست و پای او را ببوسیم و افتخار کنیم. وقتی تابوت شهید گمنامی را به دانشگاهی می‌بریم، همه او را در آغوش بگیرند. اگر ما رسالتمان را در مورد ارزش‌های دفاع مقدس خوب انجام دهیم، این مسئله فراگیر می‌شود.
زینی‌وند گفت: تکریم ایثارگران مخصوص ایران نیست، در کشور آمریکا وزارتخانه‌ای به نام سربازان کهنه کار وجود دارد که وظیفه او یادواره و رسیدگی به امور قبرستان‌های سربازان و تعریف امتیاز ویژه برای خانواده سربازانی است که در جنگ ویتینام جنایت آفریدند و در افغانستان عروسی را به عزا کشاندند.
استاندار کرمان عنوان کرد: به گونه‌ای این سربازان خود را برای نسل جوان تبلیغ می‌کنند که همه به آنها احترام می‌گذارند و آیا ما چنین رسالتی برای ایثارگرانمان و چنین جایگاهی برای سازمان بنیاد شهید تعریف کرده‌ایم.
وی اظهار داشت: چرا ما شهدای مدافع حرم را تبیین نمی‌کنیم، مگر نه اینکه می‌گویند در دموکراسی و مردم سالاری حکومت باید نماینده همه مردم باشد، اگر همین امروز اجازه دهیم مردم به پیاده‌روی اربعین و سفر سوریه و کاظمین بروند، چه جمعیتی به سمت این مناطق گسیل می‌شود، پس اگر حکومت نماینده مردم است آیا نباید از آرمان مردمش در خارج از مرزها هم دفاع کند.
زینی‌وند ادامه داد: به عنوان یک کارشناس اعتقاد دارم در تبیین گفتمان انقلاب اسلامی کوتاهی می‌کنیم و بعضی وقت‌ها تبلیغمان نقطه مقابل تعبیر رهبری است. 
وی ابراز داشت: هفته دفاع مقدس برای نسل جوان و در روزهایی که افراد طلایی ما به لحاظ سنی در دو دهه آخر عمر خودشان هستند، باید آنها را قدر بدانیم و نهضت تبیین گفتمان ارزش‌های والای انسانی فراتر از دسته‌بندی‌های زودگذر سیاسی راه بیندازیم.
استاندار کرمان اظهار داشت: باید به رسالت خودمان عمل کنیم تا هم جنبه‌های ناشناخته جنگ تبیین شود، هم قدر و منزلت شهدا،  ایثارگران، اسرا و آزادگان بلند داشته شود، هم برای همیشه سرداران الگوساز برای نسل آینده معرفی کنیم و هم ماموریت‌های جمهوری اسلامی در خارج مرزها با پشتیبانی مردم با اعتقاد کامل باشد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha