سازمان ملل: اخراج پناهجویان هائیتی توسط آمریکا،نقض اصول بین‌المللی است

تهران - ایرنا - سازمان ملل متحد تاکید کرد اقدام آمریکا در اخراج گسترده پناهجویان هائیتی که در روزهای گذشته با عبور از مرز مکزیک به تگزاس وارد شده و در زیر پلی در منطقه «دل ریو» اردو زده اند، هنجارهای بین‌المللی را نقض می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، «فیلیپو گراندی» کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد: از تصاویر شرایط اسفناک در منطقه ریو جایی که بیش از ۱۴ هزار نفر از پناهجویان هائیتی پس از سفری دشوار از کشورهای گوناگون (قاره) آمریکا تجمع کرده اند، متاسفم.

گراندی تصریح کرد مقامات آمریکا در این اخراج گسترده، سیاست موسوم به «عنوان ۴۲» را به کار بسته اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به صورت خودکار، مهاجران غیر قانونی که از طریق مرزهای جنوبی وارد این کشور شده  و هنوز در خوات پناهندگی ارائه نداده اند را اخراج کنند.

به نوشته افه، آمریکا اعمال این سیاست را به دلیل شیوع ویروس کرونا و خطرات بهداشتی ناشی از ورود نامنظم مهاجران توجیه می‌کند.

پس از ورود بیش از ۱۰ هزار مهاجر غیرقانونی به این شهر مرزی، نه تنها شهردار دل ریو وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد بلکه ۴۰۰ مامور نیز از سوی اداره حفاظت مرزی آمریکا به این منطقه اعزام شده اند.

مهاجران، این شهر ۳۵ هزار نفری را به سرپناهی موقت تبدیل کرده اند و بسیاری، از رودخانه برای استحمام و شستن لباس های خود استفاده می کنند.

به نوشته افه، علاوه بر افزایش سرعت اخراج مهاجران، مکزیک نیز اکنون از ورود مردم هائیتی جلوگیری می‌کند.

سازمان ملل: اخراج پناهجویان هائیتی توسط آمریکا،نقض اصول بین‌المللی است

نشریه لا وانگواردیا اسپانیا نیز در گزارشی با انتقاد از فیلم‌ها و عکس‌های منتشر شده در روزهای اخیر از مرزبانان سوار بر اسب آمریکایی در حال تعقیب و آزار و اذیت مهاجران هائیتی نوشت: انتشار این تصاویر به رسوایی بزرگ اجتماعی و سیاسی در واشنگتن تبدیل شده است.  

این تصاویر دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا را وادار کرده تا در مورد اقدامات ماموران گشت‌های مرزی وابسته به اداره امنیت فدرال ملی تحقیقاتی را آغاز کنند.

کامالا هریس معاون ریاست جمهوری آمریکا در واکنش به این خبر، صحنه‌های تعقیب و گریز مرزبانان و مهاجران را «وحشتناک» خواند و گفت: با هیچ انسانی نباید اینطور رفتار شود.

«چاک شومر» از دیگر مقامات ارشد دموکرات در سنا گفت: این تصاویر تهوع‌آور است. این نوع خشونت باید متوقف شود.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز وضعیت پناهجویان در دل ریو تگزاس را «تکان دهنده» دانست.

برخی از منتقدان بایدن که با وعده در پیش گرفتن رویکرد انسان دوستانه تری در مقابل مهاجرت به قدرت رسید، بر این باورند که سیاست های بایدن باعث تشویق مهاجران شده است.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا که از زمان روی کارآمدن قصد داشت تا سیاست‌های سختگیرانه ضد مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین این کشور را کاهش دهد، اکنون در پی احیای سیاست سلف خود برای بیرون راندن خانواده های پناهجویی است که در دوره همه گیری کرونا از مرز مکزیک وارد خاک ایالات متحده شده اند.

نوا گاتشالک مدیر بخش سیاست جهانی آکسفام آمریکا که مدافع حقوق مهاجران است، تلاش دولت بایدن را برای ابقای سیاست های ضدمهاجرتی و بیگانه ستیزانه دوره ترامپ، بسیار ناامید کننده دانست.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha