سردار سلیمانی در جبهه نظامی و سیاسی منطقه نقش بزرگ و موثری داشت

کرمانشاه - ایرنا - استاد دانشگاه تشرین سوریه و تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه سردار سلیمانی، هم در جبهه‌های نظامی و هم در جبهه سیاسی حضور موثر و بزرگی داشت، گفت: ایشان با صداقت و اخلاص کار کرد و توانست منطقه خاورمیانه را از لوث تروریست‌ها پاک کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «منیف حمیدوش» روز چهارشنبه در همایش بین‌المللی «شهید سلیمانی در چشم‌انداز بین‌المللی» که به‌صورت مجازی در دانشکده ادبیات دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: شهید سلیمانی نه‌ فقط به ایران بلکه به کل جهان اسلام تعلق دارد زیرا او یک ژنرال مقاوم و استوار بود که در جبهه‌های مختلف علیه تروریسم جنگید و توانست با فکر راهبردی خود بر بسیاری از توطئه‌های دشمنان پیروز شود.

او افزود: شهید سلیمانی سمبل و نماد یک سردار جنگجو و مبارز بود و تفکر ایشان در رویارویی با توطئه‌های دشمنان اسلام برای همگان شناخته‌ شده بود.

به گفته‌ استاد دانشگاه تشرین سوریه، شهید سلیمانی با صداقت و اخلاص کار کرد و توانست منطقه خاورمیانه را از لوث تروریست‌ها و حامیان آنها پاک کند و این کار شدنی نبود مگر با بالا بردن پرچم مبارزه در منطقه که شهید سلیمانی نیز دقیقاً همین کار را کرد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا گفت: سردار سلیمانی نقش مهمی در سامان‌دهی مبارزات در سوریه داشت و توانست در این کشور و به‌ویژه شرق حلب با کمک ارتش سوریه پیروزی‌های خوبی را رقم بزند.

به گفته‌ او، سردار سلیمانی در زمانی‌که داعش تازه‌ وارد موصل عراق شده بود عنوان کرد که زمانی می‌شود موصل را آزاد کرد که پیش‌از آن حلب آزاد شده باشد زیرا تروریست‌ها بین این دو منطقه درحال تردد بودند.

حمیدوش با اشاره به این تفکر راهبردی سردار سلیمانی اظهار کرد: ایشان،  آزادی این دو منطقه را به‌ هم پیوند زد و ابتدا تمرکز خود را بر آزادی حلب گذاشت و به‌ همین دلیل معرکه و جنگ بسیار شدید حلب با موفقیت به نتیجه رسید.

او اضافه کرد: تروریست ها فکر می‌کردند حلب سرآغاز فتح دمشق است و در این زمینه کشورهای مختلفی از جمله آمریکایی‌ها حمایت‌های مالی و سیاسی زیادی از آن‌ها برای عملی کردن این تصور انجام دادند.

این تحلیلگر سوری با اشاره به فرماندهی مستقیم عملیات‌های آزادسازی استان دیرالزور در مرز سوریه و لبنان گفت: سردار سلیمانی نه‌فقط این استان بلکه جنگ‌هایی در لاذقیه و ادلب را رهبری کردند و حضور فعالی هم در جبهه عراق هم‌زمان با پیگیری مبارزات سوریه داشتند.

استاد دانشگاه تشرین سوریه افزود: سردار سلیمانی با کمک بسیج مردمی عراق شهرهایی ازجمله موصل را از دست تروریست‌ها آزاد کرد.

این استاد دانشگاه‌های سوریه با اشاره به زیرکی و تیزهوشی سردار سلیمانی یادآور شد: ایشان با تجربه و شخصیت منحصربه‌فرد خود با شخصیت‌های بارز و نافذ عراق تماس برقرار کرد و توانست به کمک شهید ابومهدی المهندس این روابط را توسعه دهد و راه را برای پیشروی داعش ببندد؛ در واقع او هم در جبهه‌های نظامی و هم در جبهه سیاسی فعالیت گسترده داشت.

او افزود: سردار سلیمانی همچنین در موضوع رأی‌گیری برای جدایی اقلیم عراق در کنار مردم این کشور ایستاد و اجازه نداد که عراق به چند دولت کوچک و ضعیف تقسیم شود.

حمیدوش با بیان این‌که سردار سلیمانی نقش چشمگیری هم در تقویت زیرساخت‌های نظامی حزب‌الله لبنان برای مقابله با داعش ایفا کرد، گفت: ایشان به‌همراه سید حسن نصرالله در جنگ‌های جنوب لبنان نقش پررنگی داشت و کاملاً بر آن‌ها مشرف بود؛ همچنین در مقابل ائتلاف سعودی در لبنان ایستادگی کرد.

او همچنین با بیان این‌که سردار سلیمانی در بوسنی و هرزگوین و افغانستان نیز نقش مهمی داشت و تجارب خوبی کسب کرد، تاکید کرد: اظهارات شهید سلیمانی در رسانه‌های غربی همواره بازتاب گسترده‌ای داشت به‌ویژه پیام او به باراک اوباما که گفت سرزمین‌های شام قبرستان سربازان آمریکایی خواهد بود و هر کسی که به این منطقه بیاید باید تابوت خود را هم همراهش بیاورد که این پیام در امریکا خیلی صدا کرد.

این تحلیلگر سوری اظهار کرد: همچنین پیام سردار سلیمانی به ترامپ نیز انعکاس گسترده‌ای داشت جایی‌که خطاب به او گفت که حساب تو با من و سپاه قدس است و ما بلایی بر سرت می‌آوریم که هرگز نتوانی آن را تصور کنی که این پیام نیز بازتاب قابل‌توجهی در آمریکا داشت.

حمیدوش با بیان این‌که نمی‌توان در قالب کلمات یا چند عبارت سردار سلیمانی را توصیف و حق او را ادا کرد، گفت: ما تنها به ایشان درود می‌فرستیم که با تدبیر و محبت خود امت اسلام را دور هم گرد آورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha