واردات ۸.۴ میلیون تن کالای اساسی و نهاده دامی از بندر امام

تهران- ایرنا- رییس اداره کالای اساسی و فله مجتمع بندری امام خمینی (ره)، گفت: در نیمه نخست امسال هشت میلیون‌ و ۴۰۰ هزار تن کالای اساسی و نهاده‌های دامی توسط ۱۵۰ فروند کشتی اقیانوس پیما وارد بندر امام خمینی (ره) شده که رشد ۲۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «محمود حسین زاده»، افزود: در همین مدت، نزدیک به هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن از این کالاها به مقاصد مختلف کشور ارسال شده و دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن از انواع کالاهای اساسی در انبارها و مخازن بندر امام موجود است که رشد ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

رییس اداره کالای اساسی و فله مجتمع بندری امام خمینی (ره) گفت: هم اکنون ۱۲ کشتی اقیانوس پیما در حال تخلیه بار در بندر هستند و نزدیک به ۳۲ فروند کشتی در لنگرگاه بوده و ما به طور روزانه حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تن کالا در حال تخلیه و همین میزان هم در حال بارگیری داریم.  

حسین زاده افزود: در شهریورماه، رکورد بارگیری ۷۲ هزار تن کالای اساسی با ۲ هزار ۹۰۰ عدد کامیون و ۱۰۹ واگن ثبت شده است.

وی گفت: اکنون مشکلی بابت ترخیص، بارگیری و ارسال کالا وجود ندارد و تمام کامیون‌هایی که هم اکنون وارد بندر امام می‌شوند در کمترین زمان ممکن و حداقل تشریفات در حال بارگیری و ارسال هستند.  

این مقام مسوول با بیان اینکه تاکنون هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالای اساسی توسط ناوگان حمل و نقل جاده‌ای به مقاصد مختلف کشور ارسال شده است، گفت: طی همین مدت نزدیک به ۸۰۵ هزار تن از این کالاها توسط ناوگان حمل و نقل ریلی ارسال شده است که در بخش ریلی رشد حدود ۵ درصدی و در بخش جاده‌ای رشد ۱۴ درصدی داشته‌ایم.

رییس اداره کالای اساسی و فله مجتمع بندری امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه حدود یک سال و نیم است که بخاطر شرایط کرونایی خدمه از کشتی‌ها خارج نمی‌شود، تاکید کرد: کشتی‌ها از آمریکای جنوبی، آسیا و اروپا وارد بندرگاه می‌شوند و طبق پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت تهیه کرده است از خدمه کشتی‌ها قبل از اینکه پهلوگیری کنند، تست گرفته می شود و زمانی که تائیدیه وزارت بهداشت به دست ما رسید، عملیات را شروع می‌کنیم.

به گزارش ایرنا، بندر امام خمینی به عنوان بندر «تامین کالاهای اساسی کشور» شناخته می شود. با توجه به ضرورت تامین نیاز کشور به گندم، جو و نهاده‌های دامی، عمده این کالاها از طریق این بندر وارد کشور می‌شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha