فرماندار: فضای تربت‌حیدریه برای آموزش حضوری دانش‌آموزان مهیا شده است

تربت‌حیدریه- ایرنا- فرماندار ویژه تربت‌حیدریه گفت: با واکسیناسیون ۹۰ درصد فرهنگیان این شهرستان فضای آموزشی این خطه برای آموزش حضوری دانش‌آموزان مهیا شده است.

حسین شرافتی راد روز چهارشنبه در نشست شورای آموزش و پرورش این شهرستان افزود: ۹۰ درصد فرهنگیان این شهرستان موفق به دریافت دُز نخست و بالغ بر ۵۰ درصد آنان نیز موفق به دریافت دُز دوم واکسن کرونا شده‌اند.
وی ادامه داد: امیدواریم در نخستین فرصت ممکن بتوانیم واکسیناسیون دانش آموزان را نیز با موفقیت به پایان رسانده و شاهد بازگشت آنان به نظام آموزشی دوران قبل از کرونا باشیم.

مدیر اداره آموزش و پرورش تربت حیدریه هم گفت: ۳۷ هزار دانش‌آموز که سه هزار و ۶۵۰ نفر آنان کلاس اولی هستند، سال تحصیلی جدید را در این خطه آغاز می‌کنند.
محمدرضا قرایی‌تربتی افزود: این دانش‌آموزان در ۲۲۹ مدرسه دولتی، ۱۶۲ مدرسه غیرانتفاعی، بیش از هزار و ۷۰۰ کلاس و با کمک بیش از ۲ هزار نفر معلم تحصیل می‌کنند.
وی با بیان این‌که اولویت برنامه آموزشی، آموزش حضوری است که به تدریج برنامه ریزی شده است ادامه داد: این بدان معناست که  تعطیلی مطلق مدارس را نخواهیم داشت.

مدیر آموزش و پرورش تربت حیدریه گفت: اگر دانش‌آموز یا همکار فرهنگی مبتلا به کرونا شد، فقط همان کلاس تعطیل خواهد شد و فعالیت آموزشی در مدرسه تداوم خواهد داشت.
وی افزود: فاصله ۱.۵ متر بین دانش‌آموزان رعایت خواهد شد و هر دانش‌آموز به مساحت  ۲.۲۵ مترمربع نیاز دارد و سقف هر کلاس حضوری ۱۵ نفر خواهد بود که البته به فضای کلاس بستگی دارد، اما در فضای کارگاه محدودیتی وجود ندارد. 
قرایی‌تربتی ادامه داد: در صورت حضوری بودن کلاس های پایه‌ اول تا سوم ابتدایی، هر جلسه حضوری ۴۵ دقیقه، پایه های دیگر ۶۰ دقیقه، کلاس‌های کارگاهی نیز ۶۰ دقیقه خواهد بود. 
وی گفت: در صورت غیرحضوری بودن کلاسها نیز زمان هر جلسه پایه های اول تا سوم ابتدایی ۳۰ دقیقه و سایر پایه‌ها ۳۵ دقیقه با رعایت نوسان پنج تا ۱۰ دقیقه بنا به ماهیت درس و نظر همکاران می‌باشد.
مدیر آموزش و پرورش تربت‌حیدریه افزود: در شاخه فنی و حرفه‌ای و کار و دانش از سوم مهر همه کلاس‌های کارگاهی حضوری است و بازگشایی خوابگاه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود.
وی به اولویت بازگشایی مدارس اشاره کرد و ادامه داد: گروه نخست بازگشایی مربوط به مدارس روستایی، عشایری و مدارس غیردولتی کم جمعیت سطح شهر و کلاس‌های کمتر از ۱۵ نفر است که از یکم مهر به صورت حضوری دایر می‌شوند و در این خطه ۴۱ مدرسه با کلاس‌های کمتر از ۱۵ نفر داریم.

قرایی‌تربتی گفت: گروه دوم شامل کلاس‌های بین ۱۵ تا ۳۰ نفر است که از هفته سوم مهرماه می‌توانند با مجوز این اداره، کلاس‌ها را به صورت حضوری آغاز کنند که در تربت‌حیدریه ۴۶ مدرسه با کلاس های بین ۱۵ تا ۳۰ نفر داریم و گروه سوم شامل مدارسی است که جمعیت دانش‌آموزی آنها تا ۳۰۰ نفر است و فعالیت‌ آنها از هفته نخست آبان به صورت حضوری برگزار خواهد شد.
وی افزود: گروه چهارم شامل مدارس با جمعیت بیش از ۳۰۰ نفر می باشند که بازگشایی این مدارس به شکل حضوری از نیمه دوم آبان ماه شروع می‌شود و آموزش آنها تا قبل از آن از طریق برنامه شاد انجام خواهد شد که در این خطه ۳۰ مدرسه دارای این شرایط هستند.

مدیر آموزش و پرورش تربت‌حیدریه ادامه داد: براساس مصوبه شورای آموزش و پرورش تربت حیدریه، کلاس‌های دانش‌آموزان پایه دوازدهم از سوم مهر با رعایت دستورالعمل های  بهداشتی به صورت حضوری برگزار می شود تا دانش‌آموزان بهتر برای کنکور آماده شوند و  مدیران مدارس هم با توجه به شروع واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۷ تا ۱۸ سال،  اطلاع رسانی مطلوب را باید انجام دهند تا ظرف یک هفته همه  دانش آموزان این رده سنی، دُز نخست واکسن را دریافت کنند.
شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha