آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد مهار شد

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده و جنگل‌های سفیدکوه خرم‌آباد در ۲ نوبت عملیات اطفای حریق، مهار شد.

به گزارش ایرنا مهرداد فتحی بیرانوند روز چهارشنبه به رسانه ها اعلام کرد: با حضور محیط بانان منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد و یگان حفاظت محیط زیست شهرستان چگنی، حریق این منطقه حفاظت شده مشرف به روستای چگه میرزاوند در ۲نوبت عملیات، به طور کامل مهار شد.

وی اظهار داشت: این آتش سوزی که در یک مرحله خاموش شده و با توجه به وزش باد، توپوگرافی و همچنین جنگلی بودن این منطقه دوباره شعله ور شده بود با حضور به موقع محیط بانان و تلاش های شبانه روزی آنها به طور کامل مهار شده است.

فتحی بیرانوند با اشاره به سختی مهار آتش در این منطقه به علت صخره ای و سخت گذر بودن آن گفت: تخمین های اولیه نشان می دهد حدود ۱۰ هکتار از این منطقه به دلیل حریق آسیب دیده است.  

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: تحقیقات در خصوص علل آتش سوزی ادامه دارد و میزان دقیق خسارت بررسی و اعلام خواهد شد.

منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد با مساحتی برابر با ۶۹ هزار و ۵۰۰ هکتار ابتدا در سال ۱۳۴۷ به عنوان شکار و تیراندازی ممنوع تحت حفاظت قرار گرفت و بعد در سال ۱۳۶۹ به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت. 

۲۷۲ گونه گیاهی و ۱۳۸ گونه جانوری در این منطقه شناسایی شده‌ است.

جانوران مهم این منطقه سنجاب ایرانی، بز و پازن، خرس قهوه‌ای، پلنگ ایرانی، گربه وحشی، رودک، کبک دری، تیهو، کبک، بلدرچین، کرکس کوچک، شاهین، یلوه جنایی، عقاب طلایی، مار قیطانی، تیرمار خراسانی، گرزه مار، مار فلس درشت و جکوی مدیترانه‌ای هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha