بازتاب سخنان رییس جمهوری در سازمان ملل در رسانه های شرق اسیا

تهران- ایرنا- رسانه های شرق آسیا از جمله رسانه های چین و ژاپن ضمن پوشش سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و ششمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، به انتشار بخش هایی از سخنان وی پرداختند.

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری رادیو بین المللی چین روز چهارشنبه در گزارشی نوشت: سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران در سخنانی که به صورت ویدئو کنفرانس در هفتاد و ششمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل پخش شد، تاکید کرد "پخش تصاویر تاریخ ساز هجوم مردم آمریکا به ساختمان کنگره و به پایین پرتاب شدن مردم افغانستان از هواپیمای آمریکایی، از کپیتال­ تا کابل یک پیام را به جهان مخابره کرد و آن اینکه، نظام سلطه آمریکا چه در داخل و چه در خارج بی اعتبار است".

حجت الاسلام رییسی اظهار داشت: آنچه امروز در منطقه دیده می‌شود بیانگر آن است که نه تنها سلطه‌گر و تفکر سلطه‌گری بلکه پروژه تحمیل هویت غربی شکست خورده است. نتیجه هژمونی‌طلبی، خونریزی و بی‌ثباتی و نهایتاً شکست و فرار است. امروز آمریکا از عراق و افغانستان خارج نمی‌شود بلکه اخراج می‌شود. با این حال، هزینه این عدم بهره‌مندی از عقلانیت را ملت‌های مظلوم از فلسطین و سوریه تا یمن و افغانستان، و از سوی دیگر مالیات‌دهندگان آمریکایی می‌پردازند.

به گفته وی، امروز برای جهان مهم نیست که آیا "آمریکا اول" است یا اینکه "آمریکا برگشته است"، اگر عقلانیت در دستورکار تصمیم‌گیران باشد باید بفهمند که استقامت ملت‌ها قوی‌تر از قدرت ابرقدرت‌ها است. اشتباه آمریکا در چند دهه گذشته این بوده بجای تغییر "روش زندگی" خود با جهان، "روش جنگ" خود با جهان را تغییر می‌دهد. راه غلط را نمی‌توان با روش متفاوت به نتیجه رساند.

رییس جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: تحریم روش جدید جنگ آمریکا با ملت‌هاست. تحریم علیه ملت ایران نه از زمان برنامه هسته‌ای و نه حتی انقلاب اسلامی بلکه از سال ۱۹۵۱ یعنی زمان ملی شدن صنعت نفت آغاز شد، بخصوص تحریم دارو در دوران کرونا، جنایت علیه بشریت است.

شبکه خبری «ان. اچ. کی» ژاپن هم ضمن بازتاب سخنان حجت الاسلام رییسی نوشت: رییس جمهوری جدید ایران در اولین سخنرانی خود در سازمان ملل از آمریکا انتقاد کرده است. ابراهیم رئیسی در یک سخنرانی ضبط شده که در مجمع عمومی سازمان ملل پخش شد، سیاست های آمریکا را مورد انتقاد قرار داد.

رئیسی گفت که برای آمریکا اعمال تحریم روشی جدید برای جنگ است. اما او گفت که برای گفتگو با قدرت های جهانی آماده است و هر تعاملی که به لغو تحریم ها منجر شود، مفید خواهد بود.

گزارش می افزاید: قدرت های جهانی در سال ۲۰۱۵ در مورد برنامه هسته ای تهران با ایران به توافق رسیدند اما سه سال بعد دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا از این توافق خارج شد و بار دیگر ایران را تحریم کرد.

"سی جی تی ان" تلویزیون انگلیسی زبان چین هم در گزارشی نوشت: رئیس جمهوری جدید ایران در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تحریم های آمریکا علیه ملت خود را به عنوان یک مکانیسم جنگی محکوم و از ایالات متحده انتقاد کرد.

گزارش می افزاید: رییسی که به صورت ویدیوکنفرانس در این همایش شرکت کرده بود گفت که تحریم ها شیوه جدید جنگ ایالات متحده با ملت های جهان است.

رییسی گفت: آنچه امروزه در منطقه ما مشاهده می شود ثابت می کند که نه تنها هژمونیک و ایده هژمونی، بلکه پروژه تحمیل هویت غرب زده نیز به طرز فجیعی شکست خورده است.

گزارش می افزاید: رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در جریان سخنرانی خود به شورش های ۶ ژانویه در کنگره آمریکا و صحنه هایی از کابل در آخرین روز اشغال افغانستان توسط آمریکا اشاره کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha